TZYMB

Türk Ziraat Yüksek Mühendisleri Birliği

VERGİ USÜL KANUNU HAKKINDA ANADOLU AJANSINA RÖPORTAJ VERDİK

Türk Ziraat Yüksek Mühendisleri Birliği Genel Başkanı Mehmet Ali ÜNAL Vergi Usul Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi ile ilgili olarak Anadolu Ajansı Muhabiri Mustafa Çalkaya ile görüştü. Söz konusu düzenleme ile birlikte, kamu kurum ve kuruluşları tarafından yapılan tarımsal destek ödemeleri üzerinden tevkif edilerek tahsili yapılan gelir vergisi, çiftçilerin düzeltme zamanaşımı süresi içinde tarha yetkili vergi dairelerine başvurmaları ve dava açmamaları, açılmış davalardan vazgeçmeleri şartıyla, tahsil tarihinden itibaren hesaplanacak faiziyle ret ve iade edilecek.

Konu ile ilgili Anadolu Ajansına yaptığı değerlendirmede Mehmet Ali ÜNAL, “Yıllar içinde gerçekleşen ödemelerden kesilen bütün verginin yasal faiziyle iadesiyle bu sene içinde bulunduğumuz durumun maddi kayıplarıyla oluşan birer yara sarılmış olacaktır. Bir defaya mahsus olarak iade edilecek bu para, önümüzdeki günlerde belirlenecek şekliyle üreticilerimizin hesaplarına yatacak görünüyor. Meblağ olarak 3-3,5 milyar liradan fazla bir paranın üreticilere geri ödeneceği sonucuna varıyoruz. Bir de geriye dönük 5 yıllık yasal faiziyle hesaplanma durumu söz konusu olduğundan, üreticilere toplamda ödenebilecek meblağın yaklaşık 4-5 milyar lira olabileceğini öngörüyoruz. Türk Ziraat Yüksek Mühendisleri Birliği olarak çiftçi lehine bu hususta atılacak bütün adımları destekliyoruz.” dedi.

Habere dair ulusal basında yayınlanan linkleri takip edebilirsiniz.

https://www.aa.com.tr/tr/ekonomi/tarimsal-desteklerde-vergi-iadesiyle-2-milyon-ciftciye-yaklasik-5-milyar-lira-odenmesi-bekleniyor/2392129

https://www.ensonhaber.com/ekonomi/tarimsal-desteklerde-vergi-iadesiyle-2-milyon-ciftciye-5-milyar-lira-odenecek

Tarımsal desteklerde vergi iadesiyle 2 milyon çiftçiye 5 milyar lira ödenecek