TZYMB

Türk Ziraat Yüksek Mühendisleri Birliği

TARIMSAL SULAMADA KULLANILAN ELEKTRİKTE KDV İNDİRİMİ HAKKINDA ANADOLU AJANSINA RÖPORTAJ VERDİK

Türk Ziraat Yüksek Mühendisleri Birliği Genel Başkanı Mehmet Ali ÜNAL Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın tarımsal sulamada kullanılan elektrikte KDV’nin %18’den % 8’e indirilmesinin ardından Anadolu Ajansı muhabiri Mustafa ÇALKAYA’ya konu hakkında açıklamalarda bulundu.

Suyun tarımsal üretimin vazgeçilmez bir parçası olduğunu ifade eden Ünal, Türkiye’nin su zengini bir ülke olmadığını ve tüketilen suyun büyük bölümünün tarımsal üretim amacıyla kullanıldığını söyledi.

Ünal, tarımsal sulamanın farklı yöntemlerle yapıldığına dikkati çekerek, “Devlet Su İşleri verilerine göre işletmeye açılan yerlerde yüzde 22-23’ü yağmurlama, yüzde 18-20’si damla olmak üzere, basınçlı sistemlerle sulanan alan yüzde 40-45’ler seviyesindedir. Cazibeli sulama alanı yüzde 55-60 civarındadır.” diye konuştu.

Basınçlı sulama sistemlerinin işlevsel olabilmesinin elektriğe bağlı olduğunu vurgulayan Ünal, suyun etkin bir şekilde kullanılabilmesinin de elektrik aboneliğiyle doğrudan alakalı olduğunu bildirdi.

Üretilen ürüne göre kullanılan su miktarının değiştiğine dikkati çeken Ünal, “Özellikle mısır, pamuk ve şekerpancarı gibi suyu çok seven bitkilerin yetiştirildiği alanlarda sondaj derinliğine de bağlı olmak üzere çekilen suyun enerji bedelinde yüzde 10 KDV indirimiyle bir miktar karlılık elde edilecek gibi görülmektedir. Ayrıca, en yakın zamanda mazot desteğinin artmasını da talep ediyoruz.” diye konuştu.

Haberin kaynağı ve medyadaki diğer haberleri için aşağıdaki bağlantılara tıklayabilirsiniz.