Untitled Document
  TARIMDAN ESİNTİLER  
  Dr. YÜCEL KEŞLİ/Genel Yayın Yönetmeni
yucelkesli@hotmail.com
 
  13.11.2017 tarihinde yazdı. (Son Düzenleme: 13.11.2017)  
     
  "Tarım ve Arazi Toplulaştırma"  
     
 

 

Tarım ve Arazi Toplulaştırma

Son günlerde et fiyatlarındaki dalgalanmalar ve alınan tedbirler kamuoyunda tartışıldıkça, tarımın sorunlarına karşı ilgi de artmış durumdadır. Birçok değerli bilim insanları tarımın sorunlarına çözüm üretmek adına güzel fikirler ortaya koymaktadır. Bu kapsamda ülkemizin tarımsal yapısı hakkında özellikle tarımsal üretimin yapıldığı tarım arazilerimizin ne durumda olduğu hakkında bilgi vermeye çalışacağım. Bu bilgilerin, tarımdaki sorunlara çözüm üretme gayretinde olan değerli insanlara biraz olsun bilgi vermesini umut ediyorum.

Ülkemizde şu anda 24 milyon hektar tarım arazimiz vardır. Bunun alt detaylarını birçoğumuz biliyoruz. Ne kadarı tarla ne kadarı bahçe gibi. Fakat burada özellikle vurgulamak istediğim bu 24 milyon tarım arazisi kimin?

24 milyon tarım arazimiz toplamda 32 milyon adet tarım parselinden oluşmaktadır. Yani 24 milyon tarım arazisini oluşturan alan kadastroda 32 milyon adettir. Bu 32 milyon tarım arazisi ülkemizde 40 milyon kişi üzerine kayıtlıdır.

Tekrar yazıyorum. 24 milyon hektar tarım arazisi 32 milyon adet tarım parselinden oluşmakta ve bu parseller 40 milyon kişiye aittir. Resmi kayıtlara göre ülkemizde çiftçi sayısı 3 milyon civarındadır. Kayıtlara girmeyenlerde benim tahminime göre 2 milyon civarındadır ve toplamda fiilen çiftçilik yapan insan sayımız 5 milyondur.

5 milyon çiftçilik yapan insanımız varken bu tarım arazileri nasıl oluyor da 40 milyon kişi adına kayıtlıdır. Bu şu demek, İstanbul’daki kuyumcunun da köyünde tarım arazisi var demektir. Ankara’daki bürokratında adına kayıtlı tarım arazisi var demektir. Bunu tüm meslek gruplarına genişletebilirsiniz.

Bunun ne vahim bir durum olduğunu izah etmeye çalışacağım. Bu durumdaki arazi sahipliği ile tarımsal gelişme pek mümkün gibi görünmüyor. Çiftçilik yapmayan 35 milyon insanımızın üzerinde tarımsal arazi kaydı var. Bu kadar çok sahipli tarımsal arazi üzerinde nasıl bir tarımsal proje geliştirilebilir? Bu arazilere tarımsal üretimi arttırmak için nasıl yatırım yapılabilir? Kim bu riski alır?

Bu dağınık yapının arazi toplulaştırma projeleri ile çözülebileceği düşünülmektedir. Oysa arazi toplulaştırma projelerinde aynı kişiye ait tarım arazilerinin bir araya getirilmesine  çalışılmaktadır. Arazi toplulaştırma ile arazi sahipliği kavramı birbirinden farklıdır. Yukarıda bahsedilen konu arazi toplulaştırma çalışmalarının tam olarak konusu değildir.  Arazi toplulaştırma ile bu sorun çözülemez. Arazi toplulaştırma ve tarla içi geliştirme hizmetleri projelerinde, tarım arazilerinin yeniden düzenlenmesi, düzenleme esnasında her parselin tarla içi yola cepheli olması, bir kişiye ait birden fazla tarım arazisi varsa bunların aynı parsele toplanması hedeflenmektedir.  Arazilerin sahiplerine hiçbir şekilde dokunulamaz. Mülkiyet hakkı anayasal bir haktır.

Devletimiz, tarımsal arazisi olan ve çiftçilik yapmayan 35 milyon insanımızın, bu arazileri gerçek çiftçilik yapanlara nasıl aktarabileceği üzerine politikalar geliştirmelidir. Bu kolay bir şey midir?

Hayır kolay değildir. Hatta çok zordur. Fakat bir yerden de başlamak gerekir. Çözüm nedir? Çözüm bulabilmek için önce sorunu tam anlamak ve karar vericilere doğru aktarabilmek gerekir.

Çözüm vardır. Çözme iradesi ortaya konulursa, bir anda olmasa da yıllara yayarak adım adım çareler bulunur. Ancak çare için başlangıçta ciddi kaynaklara ihtiyaç vardır. Bu meselenin bu kadar kaynak aktarılması kadar ciddi olup olmadığının tam olarak anlaşılması gerekir. Sonrasında düşünülen projelerin toplumsal destek alınarak hayata geçirilmesi kalıyor. Bunu yapabilecek teknik ekip vardır. Biraz teknik bilgi aktarımı ile projeler yürütülebilinir.

Farkındalık ve sorunun tam anlaşılması çözümün yarısıdır.  

 
     
  Yazarın Tüm Yazıları  
  » Arazi Toplulaştırmada Sorunlar ve Çözüm Önerileri [14.11.2017]  
  » Tarım ve Arazi Toplulaştırma [13.11.2017]  
  » Tarım ve Adalet [9.11.2017]  
  » Çiftçinin Kandırılması [2.11.2017]  
  » Aile Çiftçiliği ve Tarımsal Destekleme [25.10.2017]  
  » Aile Çiftçiliği [23.10.2017]  
  » Çiftçi, Köylü, Tarım İşçisi [17.10.2017]  
  » Yeter Gelirli Tarımsal İşletme Büyüklüğü [10.10.2017]  
  » TARIMIN SOSYOLOJİSİ [23.8.2017]  
  » YANLIŞ ALGILAR [28.7.2017]  
  » KÜLTÜRLÜ OLMAK NE DEMEK? [31.7.2014]  
  » SOMA'DAN DERSLER [19.5.2014]  
  » TOPRAK KORUMA VE MİRAS KANUNU ÜLKEMİZİ SALLAYACAK!!! [7.5.2014]  
TZYMB E-ÜYE
TZYMB E-ÜYE sistemine http://www.tzymb.org.tr/uye adresinden ulaşabilirsiniz.