Untitled Document
  TARIMDAN ESİNTİLER  
  Dr. YÜCEL KEŞLİ/Genel Yayın Yönetmeni
yucelkesli@hotmail.com
 
  23.8.2017 tarihinde yazdı. (Son Düzenleme: 12.9.2017)  
     
  "TARIMIN SOSYOLOJİSİ"  
     
 

Ülkemiz insanı artık köylü (çiftçi) olmak istemiyor!

Köylü olmak ve çiftçilik yapmak onur kırıcı olarak addediliyor. Herkes şehre gitmek ve orada yaşamak istiyor. Bunun elbette çok haklı sebepleri var. Bu duygunun oluşmasında elbette sağlık ve eğitim ihtiyaçları en başta geliyor. Bunu yanında pek fazla dillendirilmeyen sosyal baskılar. Günümüzün popüler tabiriyle mahalle baskısı.

Bu neden önemlidir?

Bu tarımın günümüzdeki en büyük sorunlarının başında gelmektedir. Küçük çiftçi veya aile çiftçiliği eskiye oranla oldukça azaldı. Bu azalan aile çiftçiliği tarımımızda sorun olarak ortaya çıkan et ve gıda fiyatlarının yükselmesinde çok önemli hale gelmiştir.

İnsanoğlu özgürlüğüne düşündüğümüzden çok daha fazla önem veren bir varlıktır. Kırsalda insanımız özgür olamıyor.

Günah işlemek elbette doğru bir şey değil. Ancak bir günahın cezası kırsalda ömür boyu çekilmektedir. Dar çevre en basit hatayı bile, hayatınızın sonuna kadar taşıyacağınız bir sorun olarak karşınıza çıkarabilmektedir. Bu durum  insanların istedikleri zaman kalabalıklara karışmak ve kaybolmak arzusunu tetiklemektedir.

Yukarıdaki sosyal sebeplerden dolayı kırsal alan sürekli azalmakta ve tarımsal üretim buna paralel olarak düşmektedir. Evinde 3 ineği olan 3-5 koyun ve keçisi olan, avlusunun kenarında 10-15 tavuğu olan kaç aile kaldı? Üzülerek belirteyim bu yapıdaki çiftçi ailesi veya köylü vatandaşımız oldukça azaldı. Bu hızla giderse yakın zamanda bu çiftçi aileleri korkarım yok olacak.

Bu ne demek?

Ülkemizde şu anda tahminen 5 milyon aile bir şekilde aile çiftçiliği yapmaya çalışmaktadır. Bu aileler küçük aile işletmelerinde hem birkaç baş hayvan yetiştiriciliği yapmaya devam ettiklerinde, bahçelerinde yetiştirecekleri birkaç dekarlık yonca mısır yetiştirerek, sebze artıkları ve evsel yem olarak kullanılabilecek artıklarını da kullanarak kaba yem ihtiyacının önemli bir kısmını karşılayabileceklerdir. 5 milyon çiftçi ailesi 3 hayvan besliyor olsa bu 15 milyon hayvan yapar ve et sıkıntımızı önemli ölçüde çözer.

Bunu nasıl sağlayabiliriz?

Ancak kırsal alan sosyolojisi yada tarımın sosyolojisi çok hızlı değişmektedir. Ülkemizin yağış durumu da ortada iken hayvancılığın en önemli girdilerinden olan kaba yem ihtiyacımızın çözülemeyeceğini üzülerek görmekteyim.

Şehirlerde imar rantının bu denli büyük boyutlara ulaştığı bu ortamda üzülerek söyleyeyim ki tarım ve tarımsal üretim tehlikededir. Şehirde zengin olmanın yolu olan imar rantına bir an önce dur denilmesse kırsalda yaşayacak ve tarımsal üretim yapacak aile kalmayacaktır.

Sadece modern tarım teknikleri kullanılarak, aile çiftçiliğini yok ederek tarımsal üretim bizim coğrafyamızda maalisef tehlikededir.

Bu üretim maliyetleri ile sadece modern tarım tekniklerinin kullanılarak ülkemiz insanını doyurmak mümkün değildir. Aile işgücünü bu işin içine katmadan bu coğrafyada karlı tarımsal üretim yapma olanağı oldukça azdır.

Kırsalda yaşamak istemeyen vatandaşlarımızın sosyal ihtiyaçlarının maliyeti ne olursa olsun bir an önce düzeltilmesi gereklidir.

Kırsaldaki sosyal baskıları aza indirecek kültürel gelişim sağlanmalı ve insanımızın sadece şehirde değil, kırsalda da sosyal baskı (mahalle baskısı) olmadan yaşayabileceği ortamın sağlanması gereklidir.

Şehir hayatını gören kişileri kırsala geri götürebilmek hayaldir. En azından kırsalda yaşayan ve tarımsal üretimin sigortası olan vatandaşlarımızın buralarda tutunmasını sağlamamız gereklidir.

Bu olay Tarım Bakanlığının tek başına yapabileceği bir iş olmaktan çoktan çıkmıştır. Topyekün devletin tüm organlarının bu konuya eğilmesi gereklidir.

Umut ediyorum, inşallah birileri duyar bu çığlığı…    

 
     
  Yazarın Tüm Yazıları  
  » Arazi Toplulaştırmada Sorunlar ve Çözüm Önerileri [14.11.2017]  
  » Tarım ve Arazi Toplulaştırma [13.11.2017]  
  » Tarım ve Adalet [9.11.2017]  
  » Çiftçinin Kandırılması [2.11.2017]  
  » Aile Çiftçiliği ve Tarımsal Destekleme [25.10.2017]  
  » Aile Çiftçiliği [23.10.2017]  
  » Çiftçi, Köylü, Tarım İşçisi [17.10.2017]  
  » Yeter Gelirli Tarımsal İşletme Büyüklüğü [10.10.2017]  
  » TARIMIN SOSYOLOJİSİ [23.8.2017]  
  » YANLIŞ ALGILAR [28.7.2017]  
  » KÜLTÜRLÜ OLMAK NE DEMEK? [31.7.2014]  
  » SOMA'DAN DERSLER [19.5.2014]  
  » TOPRAK KORUMA VE MİRAS KANUNU ÜLKEMİZİ SALLAYACAK!!! [7.5.2014]  
TZYMB E-ÜYE
TZYMB E-ÜYE sistemine http://www.tzymb.org.tr/uye adresinden ulaşabilirsiniz.