Untitled Document
  TARIMDAN ESİNTİLER  
  Dr. YÜCEL KEŞLİ/Genel Yayın Yönetmeni
yucelkesli@hotmail.com
 
  31.7.2014 tarihinde yazdı. (Son Düzenleme: 31.7.2014)  
     
  "KÜLTÜRLÜ OLMAK NE DEMEK?"  
     
 

Son zamanlarda özellikle siyasi iktidarın düşünce tarzının topluma yansımasından mı bilmiyorum ama Türk Milleti farklı bir yöne doğru kayıyor ve bu beni endişelendiriyor. Cenabı Allah insanları kavimler halinde yarattığını ifade ediyor. Oysa son zamanlarda Türk Kültürü ve Türk Milleti hakkında hiçbir konuşma ve ifade duyamıyorum.

Kültürlü olmak ne demek? Kimler kültürlü insanlardır? Türk Milletinde kültürlü insan kalmadı mı? Yoksa siyasi otoritenin etrafında herkes kültürlü olmayı, dini duygular etrafında mı değerlendirmeye başladı. Evet benim gördüğüm ve beni endişelendiren de bu. Türk Kültürü adına hiç kimse adım atmıyor. Yok sayılıyor veya dini temele dayanmayan hiçbir faaliyeti kabullenmez oldular. Her kültürel faaliyetimiz din eksenli hale geldi. İşin en tuhaf ve yaralayıcı olan kısmı da Türk Kültürü ile ilgili milliyetçi kesimden hiçbir sesin çıkmaması. Bu konuya parmak basılması veya faaliyette bulunulması dine karşı bir tavır alınır algısının oluşmasına sebep oldu. En son olarak bu algının nasıl işlediğine bir örnek vermek istiyorum. Çocukluğumdan beri bizim memlekette güreşler yapılır ve bu güreşleri herkes anlatırdı. Kimlerin nasıl güçlü ve yiğit olduğu anlatılırdı ve halen de anlatılır. Ancak en son yaşadığım yerlere gittiğimde peygamber efendimizin doğum yıldönümü kutlamalarına büyük bir coşku ve heyecanla hazırlanıldığına şahit oldum. Bu işi bilenlerden bazılarına sordum, kutlu doğum haftası daha önce buralarda bu şekilde bir yeni dini bayram havasında kutlanıyordu da ben mi cahilliğimden bilmiyorum dedim. Herkes bu kutlama için kurbanlıklar hediye ediyor, yemekler için bağışlar yapılıyor ve büyük bir heyecan var. Bu işi iyi bilenlere sorduğumda kutlu doğum haftasının dualarla kutlandığını, ancak bir bayram havasında olmadığını belirttiler. Bu kutlamaların peygamberimiz tarafından kutlanması yönünde bir vasiyetinin de net olmadığını öğrendim.

Gelelim tekrar yıllarca yapılan güreş şenliklerine. Bu Türk Kültürünün en önemli ve öne çıkan geleneklerinden birisidir. Buna olan ilgi ve alakaya ne oldu? Bu sadece bir örnek. Konuyu bunun üzerinden anlatmak için bu örneği veriyorum. Bu kültürün devamı için hiç kimse bağış yapmıyor veya heyecan duymuyor artık. Dünyanın birçok ülkesinde 1000 yıldır devam eden ve sadece o topluma has kültürler yaşatılıyor ve büyük bir heyecanla şenlik havasında kutlanıyor. Bize ne oldu? Bu yapılanlar çok saçma ve anlamsızdı da şimdi bunun yanlış olduğuna mı kanaat getirdik. Yada kültürel faaliyetlere destek vermenin hayırlı bir iş olmadığı, bu faaliyetler neticesinde insanlarımızda bir kültürel birikim meydana gelmesinin dinimizce uygun olmadığı bilgisi var da ben mi bilmiyorum. Bu faaliyetler sonucunda insanlar cenneti garantileyemeyeceklerini mi düşünüyorlar yoksa birileri böyle mi anlatıyor.

Ülkemizde binlerce yıldır zeytincilik kültürü, göçerlik kültürü, evlilik kültürü, yardımlaşma kültürü, komşuluk kültürü, tarım kültürü, toprak kültürü, eğitim kültürü, hayvancılık kültürü ve benzeri sayılamayacak kadar çok kültürel faaliyetimiz var.

Bu kültürel faaliyetlerle beynini ve ruhunu hayatın farklı yönlerine yönlendiren gençler insanlar, kanımca bu kültürel faaliyetlerde bulunarak kültürlü insan olurlar. Kültürlü olan insanlar dinimizin emrettiği şartları daha kolay yerine getirerek dünya ve ahirette mutluluğu yakalayabilirler.  Yaşadığın coğrafyanın ve çevrenin şartlarını bilen, yaşadığın coğrafyaya ve çevreye uyum sağlayabilen, bunlarla iyi ilişki kurabilen bu ilişkiyi de gelecek nesillere aktarabilen kişiler kültürlü kişilerdir. Bunu yapamazsan başkalarının yaşadıklarını kendi hayatına uygulamaya çalışır bir noktada da tıkanırsın. Kendi elinle oluşturduğun kültürsüz gençler, insanlar içinde ben nerde hata yaptım, biz nerde hata yaptık der dururuz.   

 
     
  Yazarın Tüm Yazıları  
  » Arazi Toplulaştırmada Sorunlar ve Çözüm Önerileri [14.11.2017]  
  » Tarım ve Arazi Toplulaştırma [13.11.2017]  
  » Tarım ve Adalet [9.11.2017]  
  » Çiftçinin Kandırılması [2.11.2017]  
  » Aile Çiftçiliği ve Tarımsal Destekleme [25.10.2017]  
  » Aile Çiftçiliği [23.10.2017]  
  » Çiftçi, Köylü, Tarım İşçisi [17.10.2017]  
  » Yeter Gelirli Tarımsal İşletme Büyüklüğü [10.10.2017]  
  » TARIMIN SOSYOLOJİSİ [23.8.2017]  
  » YANLIŞ ALGILAR [28.7.2017]  
  » KÜLTÜRLÜ OLMAK NE DEMEK? [31.7.2014]  
  » SOMA'DAN DERSLER [19.5.2014]  
  » TOPRAK KORUMA VE MİRAS KANUNU ÜLKEMİZİ SALLAYACAK!!! [7.5.2014]  
TZYMB E-ÜYE
TZYMB E-ÜYE sistemine http://www.tzymb.org.tr/uye adresinden ulaşabilirsiniz.