Untitled Document
  TARIMDAN ESİNTİLER  
  Dr. YÜCEL KEŞLİ/Genel Yayın Yönetmeni
yucelkesli@hotmail.com
 
  19.5.2014 tarihinde yazdı. (Son Düzenleme: 19.5.2014)  
     
  "SOMA'DAN DERSLER"  
     
 

Cenabı Allah rızkı için yeraltında hayatlarını kaybedenlere rahmet eylesin. Geride kalanlara da sabırlar ihsan eylesin.

Yukarıdaki duayı herkes ifade ediyor. Bizlerde ediyoruz. Elbette edeceğiz de. Ancak normal vatandaşın söylediğinden biraz daha farklı olarak özellikle Teknik Hizmetler sınıfında olan biz ziraat mühendislerinin buradan kendi payımıza dersler çıkarmalıyız.

Soma’daki olayın teknik yönünü bilmiyorum ve benim de uzmanlık alanım değil. Ancak ne olduğuyla ilgili olarak kabaca tahminlerim var. Bu tahminlerim sadece madencilik sektöründeki olumsuzluktan değil, ülkemizin bulunduğu psikolojik durumdan kaynaklanmaktadır.

Son zamanlarda ülkemizin en tepesindeki yöneticisinden en altındakine kadar ben yaptım oldu psikolojisi hakim. Bu her dönemde böyle miydi bilmiyorum. Bu ruhi durumu yaratan nedenlerin ne olduğunu anlamak zor.

Ülkemizde neredeyse tüm yatırımlar mühendisler tarafından kontrol edilmektedir. Devletle yüklenici firma arasındaki bağlantıyı mühendisler sağlamaktadır. İşlerin belirtilen teknik şartlara uyup uymadığı mühendislerce kontrol edilmektedir. Bu kontrollerde mühendislerin yapılan işle ilgili tecrübesi yanında, işin aciliyeti, işi yapan yüklenicinin teknik altyapısı gibi birçok unsur öne çıkmaktadır.

Gelelim tarım ve gıda sektöründe görev yapan ziraat mühendislerinin bu elim olaydan kendilerine çıkaracakları dersler. Evet, bizim camiamızda da bu kadar olmasa da benzer elim olaylar yaşanabilir. Özellikle gıda sektöründe görev yapan meslektaşlarımız bu konuda çok hassas davranmalıdırlar. Siyasi otoritenin talepleriyle vatandaşın sağlıklı besin elde etme arasındaki en önemli halka ziraat mühendisleridir. Olumsuzluklara karşı direnç gösterebilmek gereklidir. Günümüzü kurtarmaya yönelik ara formüller üretmeye çalışmak bir gün gelir çok kötü olarak karşımıza çıkabilir.

Tarım sektöründe kullanılan alet ve ekipmanlarda da önemli mühendislik tedbirleri gerekmektedir. Bu sektörde görev yapan ziraat mühendislerinin de insan unsurunu ve yaşamını ön plana alan tedbirleri almaktan kaçınmaması gerekir.

Soma’daki 301 kişinin ölümüyle ortaya çıkan durumu hiç kimse istemezdi. Ancak verimlilik ve daha fazla kar elde etme hevesinin sonucu olarak bu durum ortaya çıkmıştır. Bununla birlikte ülkemizde var olan sivil toplum örgütlerinin ve sendikaların uyarılarına dikkat edilmemesi bu durumu ortaya çıkarmıştır.

Dünya da olduğu gibi ülkemizde de ortaya çıkan sivil toplum örgütlerinin ve sendikalarının uyarılarına dikkat edilmemesi veya bu yerleri ele geçirerek uyarıda bulunacak insanların bırakılmaması bu sonuçları doğurmuştur.

Bu olayı önlemede gerekli çabayı göstermeyen teknik ekibin kazandığı veya kazanacağı hangi makam bu ölümlerin verdiği vicdan azabını ortadan kaldırabilir. Bu yolla kazanılan hangi ekonomik rakam bu azabı azaltabilir?

Görev yaptığımız iş ve işlemlerde denetlediğimiz işlerde görev ve sorumluluklarımız çok fazladır. Bu sorumluluklarımızı hiçbir makam veya maddi menfaate değişmemeliyiz. Yaptığımız işin teknik yönünde eksik taraflarımız varsa tamamlamalı, gerekirse bu teknik gereklilikleri uygulama noktasında baskı yapan unsurlara karşı çıkarak doğrusunun yapılmasını sağlamalıyız.

Ülkemizde son yıllarda oluşan Soma faciası, Van depremi, sel baskıları gibi olaylar göstermiştir ki; bu olaylarda teknik sorumluluğu bulunan kişiler özellikle toplumsal baskılar neticesinde sorgulanmaktadır. Böylede olması gereklidir zaten. Ülkemizdeki hakkın hukukun yerine gelmesinde, ülkemizin sağlıklı büyümesinde teknik kişilerin sorumluluğu daha da arttırılmalı ve sonucunda da hesap verebilmelidir.

Son olarak ziraat mühendisi meslektaşlarımızın yaptıkları görevlerde, idare ve siyasi baskıya direnerek tekniğe ve insana önem veren uygulamalara öncelik vermelidirler. Bu konuda sıkıntısı olanların da bağlı oldukları sivil toplum kuruluşlarına durumu bildirmesi, gerekli hukuki mücadelenin yapılması sağlanmalıdır.

Böyle yapılmadığı takdirde en tepeden en aşağıdaki yöneticilerde var olan ben yaptım oldu, ben en iyisini düşünürüm, senin düşünmene gerek sadece sen benim dediğimi yap şeklindeki algılar ortadan kaldırılamaz. Birçok kişide var olan akıl tutulmasının önüne geçilemez.       

 
     
  Yazarın Tüm Yazıları  
  » Arazi Toplulaştırmada Sorunlar ve Çözüm Önerileri [14.11.2017]  
  » Tarım ve Arazi Toplulaştırma [13.11.2017]  
  » Tarım ve Adalet [9.11.2017]  
  » Çiftçinin Kandırılması [2.11.2017]  
  » Aile Çiftçiliği ve Tarımsal Destekleme [25.10.2017]  
  » Aile Çiftçiliği [23.10.2017]  
  » Çiftçi, Köylü, Tarım İşçisi [17.10.2017]  
  » Yeter Gelirli Tarımsal İşletme Büyüklüğü [10.10.2017]  
  » TARIMIN SOSYOLOJİSİ [23.8.2017]  
  » YANLIŞ ALGILAR [28.7.2017]  
  » KÜLTÜRLÜ OLMAK NE DEMEK? [31.7.2014]  
  » SOMA'DAN DERSLER [19.5.2014]  
  » TOPRAK KORUMA VE MİRAS KANUNU ÜLKEMİZİ SALLAYACAK!!! [7.5.2014]  
TZYMB E-ÜYE
TZYMB E-ÜYE sistemine http://www.tzymb.org.tr/uye adresinden ulaşabilirsiniz.