TZYMB

Türk Ziraat Yüksek Mühendisleri Birliği

GENEL BAŞKANIMIZ FEHMİ KİRAZ ANADOLU AJANSA VERDİĞİ RÖPORTAJ 18.02.2021

Türk Ziraat Yüksek Mühendisleri Birliği (TZYMB) Genel Başkanımız Sayın Fehmi Kiraz AA muhabiri Deniz Çiçek PALABIYIK’a 18.02.2021 tarihinde röportaj vermiştir.

https://www.aa.com.tr/tr/ekonomi/cumhurbaskani-erdoganin-acikladigi-gubre-ve-hububat-desteklerindeki-artis-sektor-tarafindan-olumlu-karsilandi/2149183

20 Dakika önce ajans sayfasına düşen Deniz ÇİÇEK PALABIYIK haberi teşekkürlerimizle; “Çiftçilerimizin organomineral gübreye daha fazla yönelmesini öneriyoruz”
Türk Ziraat Yüksek Mühendisleri Birliği Genel Başkanı Fehmi Kiraz da gübre desteğinin artması gerektiğini her platformda dile getirdiklerini söyledi.

Gübre fiyatlarında büyük oranda artış yaşandığını vurgulayan Kiraz, “Yapılan destek artışı, bu fiyat artışını telafi ediyor. Gübre destekleri için bütçeden ayrılan tutar, 700-800 milyon lira civarındaydı, şimdi yapılan artışla destek tutarı yaklaşık 1 milyar 600 milyon liraya çıkmış olacak. Gübre desteklerindeki artış, çiftçinin gübre fiyatlarındaki yükseliş nedeniyle oluşacak mağduriyetinin giderilmesi noktasında yaraya merhem olacak. Bu desteklerin daha da artması gerekiyor. Destekteki artış, çiftçinin girdi maliyetlerini düşürücü etki yapacaktır.” görüşünü dile getirdi.

Kiraz, bitkinin beslenmesinde büyük önem taşıyan organomineral gübre desteklerindeki artışın önemine işaret ederek, şunları kaydetti:

“Bu, çok etkili bir gübre. Çiftçilerimizin bu gübreye daha fazla yönelmesini öneriyoruz. Bakanlığımızı bu gübre desteğinden dolayı da kutluyorum. Genel olarak verilen gübre destekleriyle, çiftinin gübre maliyetinin yüzde 10’u karşılanıyordu ancak gübre fiyatlarındaki artışla bu oran yüzde 7’lere düşmüştü. Şimdi verilen destekle bu oran yüzde 14’lere çıkmış olacak. Yılda 6 milyon ton kimyasal gübre kullanılıyor, bu da ’15 milyar liralık gübre maliyeti’ demek. Yani çiftçi için büyük önemi bulunan bu gübre maliyetinin gelecek senelerde de artarak karşılanması büyük önem taşıyor. Çiftçimizin dünya çitçisi ile rekabet etme şansı artacaktır.”