Genel Merkez Haberleri
13 OCAK 2020 KANAL B GÜNCEL PROGRAMI GENEL BAŞKANIMIZ FEHMİ KİRAZ SELİM BAKAL'IN KONUĞU OLDU
KİRAZ'dan İstihdam ve Teknolojik Dönüşüm Vurgusu
Genel Başkan Fehmi KİRAZ, Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi'nde düzenlenen Zirai Öğrenimin 174. Yıldönümü törenlerine katıldı. Törende TZYMB adına bir konuşma yapan KİRAZ, fakülte sayısını artırmak yerine, uygulama alanları da dikkate alınmak suretiyle, eğitimlerin çağın ve sektörün taleplerine göre gözden geçirilmesi gerektiğini belirtti. Ziraat mühendislerinin 30'lu yıllarda tarım, 50'li-60'lı yıllarda mekanizasyon, 80'li yıllarda serbest pazar dönüşümünde büyük katkılar sağladığını, günümüzde ise bilgi teknolojilerinin tarımda yaygınlaşmasına yönelik tarım 4.0'ı taşıyabileceğini ancak eğitimlerin bu dönüşümü gerçekleştirebilecek mühendisleri yetiştirmeye yönelik olması gerektiğini söyledi. Dünyanın 2050'li yıllarda gıda güvencesini sağlayabilecek şekilde önlemler aldığını belirten KİRAZ, sulanabilir alanları artırmamız halinde 2050 hedeflerine ulaşabileceğimizi, bunun da binlerce ziraat mühendisi istihdamı anlamına geldiğini belirtti. Miras hukuku, sosyolojik, ekonomik sebeplerle boş kalan arazilerin ziraat mühendislerine verilerek ve onların tarımsal finansmana ulaşmaları kolaylaştırılarak ekonomiye kazandırabileceğini söyleyerek sözlerini tamamladı.
10 OCAK TARIM EĞİTİM VE ÖĞRETİMİNİN 174. YILI KUTLU OLSUN
10 OCAK ZİRAİ ÖĞRENİMİN 174 ÜNCÜ YILDÖNÜMÜ BÜTÜN MESLEKTAŞLARIMIZA, TARIMIMIZA, TÜRKİYEMİZE KUTLU, HAYIRLI OLSUN. ZİRAAT MÜHENDİSLİĞİ MESLEĞİ ÇOK ÖNEMLİDİR, YAŞAMIN DEVAMININ TEMİNATIDIR, KORUYUCU HEKİMLİKTİR.
YENİ YIL KUTLU OLSUN
Yeni yılın size, ailenize, milletimize mutluluk, huzur, sağlık, birlik ve beraberlik getirmesini dileriz.
2020 - 2022 AKDENİZ MEYVESİNEĞİ GENELGESİ
Vefat ve Başsağlığı
Birliğimiz üyelerinden, Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi öğretim üyesi, Ziraat Mühendisliği Dergimizin akademik yayın koordinatörü Prof. Dr. Hasan Hüseyin Atar'ın babası vefat etmiştir. Cenazesi bugün öğlen namazını müteakip Karşıyaka Mezarlığı'nda defnedilecektir. Ailesine, yakınlarına sabırlar ve başsağlığı dileriz.
ZİRAAT MÜHENDİSLİĞİ MESLEĞİNİN İLK VE EN ESKİ YAYINI HAKEMLİ DERGİMİZ
TARIMIN, ZİRAAT MÜHENDİSLİĞİ MESLEĞİNİN İLK VE EN ESKİ YAYINI HAKEMLİ DERGİMİZ "ZİRAAT MÜHENDİSLİĞİ" TÜBİTAK BİLİM KURULUNCA "TR DİZİN"E KABUL EDİLMİŞTİR.
Fikri KAYA Sulama Kooperatiflerinin Önemi, Sorunları ve Alınacak Önlemler Sempozumunda
Türkiye Sulama Kooperatifleri Merkez Birliğince 1-4 Kasım 2019 tarihinde Antalya Manavgat Grand Şeker Otelde düzenlenen panelde , TZYMB Genel Sekreteri Fikri Kaya, tarımsal örgütlenme ile ilgili sunum yapmıştır.
ANTALYA GROWTECH 19. ULUSLARASI TARIM FUARI
27 - 30 Kasım 2019 tarihleri arasında GROWTECH 19. Uluslararası Sera, Tarım Teknoloji ve Hayvancılık Ekipmanları Fuarı Antalya'da düzenlenmektedir. Türk Ziraat Yüksek Mühendisleri Birliği adına Birliğimizi Temsilen Nurettin DEMİRKOL 4A141 numaralı yerde stant acmıştır. Ziyaretcilerimizi standımıza bekleriz.
24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ KUTLU OLSUN
Bizleri yetiştiren en başta Başöğretmen Mustafa Kemal ATATÜRK olmak üzere ahirete intikal eden öğretmenlerimizin ruhları şad olsun!
GENEL BAŞKANIMIZ FEHMİ KİRAZ'IN ANADOLU AJANSI'NA VERDİĞİ RÖPORTAJLAR
Genel Başkanımız Fehmi KİRAZ'ın 3. Tarım Şurası ile ilgili Anadolu Ajansına vermiş olduğu röportajı aşağıdaki linklerden takip edebilirsiniz.
GENEL BAŞKANIMIZ FEHMİ KİRAZ TÜRKİYEM TV LÜTFÜ ŞAHSUVAROĞLU ile GÜN DEMİ EKRANLARINDA
GENEL BAŞKANIMIZ FEHMİ KİRAZ KANAL 5 EKRANLARINDA
TÜRK ZİRAAT YÜKSEK MÜHENDİSLERİ BİRLİĞİ SUNİ TOHUMLAMA BASIN AÇIKLAMASI
10 KASIM ATATÜRK 'Ü ANMA
Türk milletinin büyük kahramanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü vefatının 81. yıl dönümünde saygı ve rahmetle anıyoruz."
ÖNEMLİ UYARI:
ISPANAK ZEHİRLENMESİ: TARIM BAKANLIĞI ISPANAKLA İLGİLİ BU ZEHİRLENME OLAYININ NEDENİNİ TAM OLARAK ORTAYA KOYMALIDIR. YABANCI ZEHİRLİ OTLARDAN MI? YÜKSEK DOZDA ZİRAİ İLAÇ KALINTISINDAN MI KAYNAKLANIYOR BULUNMALIDIR. DAĞITILAN YADA HENÜZ DAĞITILMAYAN İLGİLİ O PARTİ ISPANAK İMHA EDİLMELİDİR. TZYMB
TARIMDA DENETİM VE KONTROLLERİN ÖNEMİ BİR DAHA ORTAYA ÇIKMIŞTIR.
02 KASIM 2019 CUMARTESİ SOHBETLERİ
Geleneksel Cumartesi sohbetlerinde bu haftanın konusu; "Tarımda Silikon Teknolojisi, Silikonun Tuzluluk ve Abiyotik Stres Üzerindeki Etkileri". Geleneksel olarak Cumartesi günlerinde yapılan sohbetin bu haftaki konukları: Dr.Henk Marteen Laane (Rexil Argo BV Genel Müdürü), Dr. Cees Van Stee (Nükleer Fizikçi, Rexil Agro BV) ve Dr. Albert Premkumar Sunderraj (İstanbul üniversitesi Fen Fakültesi, Moleküler Biyoloji ve Genetik Bilim Dalı'nda Misafir Bilim Adamı) .konu hakkında üyelerimize bilgiler aktardı.
29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMIMIZ KUTLU OLSUN
Atatürk'ün önderliğinde büyük Türk Milleti'nin kanı, canı ve sonsuz emekleriyle kurulan Cumhuriyetimizi, tüm değerleriyle sonsuza kadar yaşatmak hepimizin vazgeçilmez ortak sorumluluğudur. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramınız Kutlu Olsun…
TZYMB ELAZIĞ İL TEMSİLCİSİ VEDAT DEMİRBAĞ'DAN 21 EKİM DÜNYA GAZETECİLER GÜNÜ MESAJI
"Gazetecilik; toplumun haber alma özgürlüğüne açılan kapıdır. Gazeteci ise bilgisi, yeteneği ve farkındalığı ile yapmış olduğu görev ile toplumla haber arasındaki bağı kuran köprüdür. Günümüzde gazeteci, yapmış olduğu görev nedeni ile toplumun bilinçlenmesi, farkındalığının gelişmesi, gelişen ve değişen dünyadan haberdar olmasına vesile olması nedeni ile toplumsal bir görev yapmaktadır.dedi
19 EKİM 2019 GELENEKSEL CUMARTESİ SOHBETİ PROF.DR. S. KUDRET SAYLAM
GENEL BAŞKANIMIZ FEHMİ KİRAZ'IN ANADOLU AJANSI'NA VERDİĞİ RÖPORTAJ
Türk Ziraat Yüksek Mühendisleri Birliği Genel Başkanı Fehmi Kiraz, AA muhabirine, bütçede tarıma ayrılan kaynaklarda önemli artışa gidildiğini ve bunun sektör adına olumlu olduğunu söyledi. Özellikle hayvancılık için 6,6 milyar liralık kaynak ayrılmasının önemine işaret eden Kiraz, "Bu desteklerin etkin kullanımında sıkıntılar var. Damızlık ve doğrudan dişi hayvan sayısını artıracak destek verilmesi lazım. Bizim kırmızı ete ihtiyacımız var. Yıllık 300 bin tonluk eti dışarıdan alıyoruz. Bu destekleri doğrudan damızlık hayvanlara yönelik ve buzağıların korunması için kullanırsak birkaç yıl içinde hayvan sayımızı artırırız, dışarıdan aldığımız et ve canlı hayvan miktarını da azaltırız." diye konuştu. "MİRAS KREDİSİ DESTEKLENSİN" Anadolu Ajansından yine Deniz ÇİÇEK hanımefendinin çok güzel hazırlanmış haberi devamı linklerde takip edebilirsiniz.
DÜNYA GIDA GÜNÜ BASIN BİLDİRİSİ 16 EKİM 2019
ÜLKEMİZE VE ORDUMUZA SONSUZ DESTEK
Barış Pınarı Operasyonunda Askerlerimiz ve Güvenlik Kuvvetlerimize üstün başarılar diler, Cenab-ı Allah'tan en kısa zamanda sağ salim olarak istenilen hedeflere ulaşmalarını dileriz.
TÜRK MÜZİĞİ KOROMUZ ÇALIŞMALARINA YENİDEN BAŞLADI
Türk Ziraat Yüksek Mühendisleri Birliği Türk Müziği Korosu Şef Suat YILDIRIM yönetiminde çalışmalarına yeniden başladı.
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25
TZYMB E-ÜYE
TZYMB E-ÜYE sistemine http://www.tzymb.org.tr/uye adresinden ulaşabilirsiniz.
İNTERNET - BASINDA TARIM