Genel Merkez Haberleri
BİRLİĞİMİZDE BAYRAMLAŞMA
Ramazan Bayramı'nın üçüncü günü (06.06.2019) üyelerimiz, meslektaşlarımız ve aileleri ile bayramlaşma Birlik binamızda gerçekleştirildi. Geçmiş bayramlar yad edildi, mesleki ve güncel konularla ilgili fikir alışverişinde bulunuldu.
KADİR GECESİ KUTLAMA VE BAYRAMLAŞMA
DEĞERLİ ÜYELERİMİZ, KADİR GECENİZİ TEBRİK EDER, SİZLERE AİLENİZE VE TÜM İSLAM ALEMİNE HAYIRLARA VESİLE OLMASINI TEMENNİ EDERİZ.
Genel Başkanımız Fehmi KİRAZ'ın Anadolu Ajansına verdiği röportaj
Türk Ziraat Yüksek Mühendisleri Birliği Genel Başkanı Fehmi Kiraz, AA muhabirine, İleri, Verimli, Milli Endüstri (İVME) Finansman Paketi kapsamında tarım sektörüne sağlanacak kredi desteklerine ilişkin değerlendirmede bulundu.
Ziraat Fakültesi Zootekni Bölümüne Profesör Alımında "Veteriner" Koşuluna İtiraz
Malatya Turgut Özal Üniversitesi Ziraat Fakültesi’ne veteriner ilanı açıldı. 8 Mayıs 2019 tarihinde Resmi gazete’de yayımlanan öğretim üyesi ilanında Ziraat Fakültesi Zootekni Bölümü’nde görevlendirilmek üzere açılan bir adet Profesör ilanına "Veteriner Hayvan Besleme Anabilim Dalında doktora yapmış olmak, aynı alanda doçentlik unvanını almış olmak, Kanatlı Hayvanların Beslemesi Üzerine Çalışmalar yapmış olmak" şartı getirilerek hem adrese teslim ilan yapıldığı, hem de zootiekni bilimi ile veterinerlik arasında meslek tassubunu körükleyecek yönde tehlikeler içerdiği endişesi ile Türk Ziraat Yüksek Mühendisleri birliği Genel Başkanı Fehmi KİRAZ, ilgili makamlarla görüşmelerde bulunulduğunu ancak sonuç alınamadığını belirtti:"Konunun takipçisiyiz. Konunun kişiselleştirilmeden, kardeş meslek grubu olan veteriner camiası ile başka sürtüşmelere sebep olmayacak şekilde çözülmesini arzu ediyoruz." dedi.
ANTALYA ŞUBE BAŞKANI İLYAS TEKŞAM TRT HABER
Türk Ziraat Yüksek Mühendisleri Birliği Antalya Şube Başkanı İlyas TEKŞAM TRT canlı yayına konuk oldu. Şube Başkanımız Dünya çiftçiler günü, Tarımın gelecekte daha çok önem kazanacağı,ürün fiyatları, girdi maliyetleri, köyden kente göç, genç nüfusun desteklenip köyde üretime yönlendirilmesi, gençlerin tarımsal eğitimi tercih etmelerinin önemi konularında görüşlerini bildirildi.
"KÖYLERİ TERK ETMEYİN ÇİFTÇİLİK DAHA KARLI OLACAK
Anadolu Ajansından Deniz ÇİÇEK Hanımın haberi; Röportaj konumuzu ne güzelde özümsemiş ve yazmış gerçekten tebrik ediyorum. "Köyleri terk etmeyin, çiftçilik daha karlı olacak" Türk Ziraat Yüksek Mühendisleri Birliği Genel Başkanı Fehmi Kiraz, "Çiftçilerimiz üretime devam etsin, köylerini terk etmesin. Çiftçilik ve tarımsal üretim birkaç yıl sonra daha fazla kar getirecek. Orta vadede çiftçilik ve tarımsal üretim kazançlı ve önemli hale gelecek. Bu yıl mevsim normallerinin üzerinde gerçekleşen yağışlar, tüm ürünlerde çiftçinin yüzünü güldürüyor. Pek çok üründe rekolte daha iyi olacak" açıklamasında bulundu.
ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANLIĞI TARAFINDAN DÜZENLENEN BİO YAKIT VE KARBON MİKTARLARI ÇALIŞTAY
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 8 Mayıs 2019 tarihinde Şişli /İSTANBUL'da düzenlenen Bio yakıt ve karbon miktarları konulu Çalışta'ya Türk Ziraat Yüksek Mühendisleri Birliği adına İstanbul Şube Başkan Yardımcısı Deniz DEMİR katılım sağlamıştır.
TZYMB 80.YIL ETKİNLİĞİ KAPSAMINDA KONFERANS DÜZENLEMİŞTİR
Türk Ziraat Yüksek Mühendisleri Birliği kendi binasında 80 yıl etkinliği kapsamında "BUĞDAY PROJEKSİYONU" konulu konferans düzenlemiştir. Konferansa Tarla Bitkileri Merkez Araştırma Enstitüsü Islah Genetik Bölüm Başkanı Birliğimiz Üyesi Bayram ÖZDEMİR katılımcı olarak sunum yapmıştır. 80 yıl etkinliği kapsamında Türk Ziraat Yüksek Mühendisleri Birliği Türk Müziği korusu mini bir konser vermiştir. Ayrıca, Ziraat Mühendisliği mesleğinde 30'uncu yılını dolduran meslektaşlarımıza konferans sonrasında plaket verilmiştir. Konferans sonrasında konferansa katılan katılımcılara birliğimiz bahçesinde döner ayran ikramında bulunulmuştur.
TZYMB DÜZENLENEN KONFERANSA DAVET
Türk Ziraat Yüksek Mühendisleri Birliği tarafından düzenlenecek olan 80. Yıl etkinliği kapsamında "BUĞDAY PROJEKSİYONU" konusunda Konferans düzenlenecektir. Konferansı Tarla Bitkileri Merkez Araştırma Enstitüsü Islah Genetik Bölüm Başkanı Bayram ÖZDEMİR verecektir.
TARIM ORMAN VE KÖYİŞLERİ BAKANLIĞI MÜSTEŞARI MUSTAFA KETEN'E ZİYARET
1983 - 1990 Yılları arasında Tarım Orman ve Köyişleri Bakanlığında Müsteşarlık yapmış ve Türk Tarımına hizmetler yapan sayın Mustafa KETEN'e Başkanımız Fehmi KİRAZ ziyarette bulunmuştur. Türk Tarımına hizmetlerinden dolayı Birliğimiz adına hizmet plaketi takdim edilmiştir. Ziyarete eski Tarım Bakanı müsteşarı üyemiz Vedat MİRMAHMUTOĞULLARI ve Genel Müdürlerimizden Birliğimiz üyesi İsmail MERT iştirak etmiştir.
TARIMDA MİLLİ BİRLİK PROJESİ VE TÜRK ZİRAAT YÜKSEK MÜHENDİSLERİ BİRLİĞİ GÖRÜŞÜ (19 NİSAN 2019)
TZYMB TÜRK MÜZİĞİ KOROSU 6. KONSERİNİ VERDİ
TÜRK ZİRAAT YÜKSEK MÜHENDİSLERİ BİRLİĞİ "TÜRK MÜZİĞİ KOROSU" 18 NİSAN 2019 TARİHİNDE MİLLİ KÜTÜPHANE KONSER SALONUNDA KONSERİNİ VERMİŞTİR. KONSERE MİLLETVEKİLLERİ, SANATÇI DOSTLARI VE VATANDAŞLAR YOĞUN İLGİ GÖSTERMİŞTİR. KISA SÜRE İÇERİSİNDE ŞEF SUAT YILDIRIM İLE BÜYÜK BAŞARI SAĞLAYAN KORO ÜYELERİMİZE TEŞEKKÜR EDİYORUZ.
TZYMB TÜRK MÜZİĞİ KOROSUNA DAVET
TÜRK ZİRAAT YÜKSEK MÜHENDİSLERİ BİRLİĞİ "TÜRK MÜZİĞİ KOROSU" NUN ŞEF SUAT YILDIRIM YÖNETİMİNDE VERECEĞİ KONSERİ ONURLANDIRMANIZI RİCA EDERİZ.
10 - 12 NİSAN 2019 FINDIK ÇALIŞTAYI
10 - 12 Nisan 2019 tarihlerinde Ordu İlinde yapılan Fındık Çalıştayında; Yetiştiricilik teknikleri, depolama, muhafaza,mücadele, ticaret, imalat ve yapılabilecek kanuni düzenlemelerle ilgili, konusunda uzman kişilerin bilgi ve tecrübeleriyle sorunlar ve çözüm önerileri ele alındı. Fındık Çalıştayı'na Birliğimiz adına Prof. Dr. Saim Zeki BOSTAN ve Ordu Temsilcimiz Zekeriya KIRDAR katılım sağlamıştır.
1 INTERNATİONAL MOLECULAR PLANT PROTECTİON CONGRESS
10 - 13 Nisan 2019 tarihlerinde Adana'da Çukurova Üniversitesi, Ankara Üniversitesi ve Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından düzenlenen "1 International Molecular Plant Protection Congress" Kongreye Adana Şube Başkanımız Celal KARA katılım sağlamıştır.
TÜRKİYE GAZETESİ SÜT ÜRETİMİ HABERİ
Türkiye Gazetesi yazarı Sefa Bilge TEKİN'in haberinde Üreticinin desteklenmesine dair yeni bir adım daha atıldı. Tarım ve Orman Bakanlığı, süt üretiminde verilen desteği 2020’ye kadar sürdürme kararı aldı.Genel Başkanımız Fehmi KİRAZ kararı değerlendirdi Haberi Aşağıdaki linkten takip edebilirsiniz.
Cumartesi Sohbeti: Ankara Haymana Türkşerefli Köyünden Ali Fuat ÖZTÜRK
GENEL BAŞKANIMIZ FEHMİ KİRAZ CNNTÜRK EKRANLARINDA
Genel Başkanımız Fehmi KİRAZ, CNNTÜRK Cem SEYMEN'nİn hazırlayıp sunduğu Para Dedektifi programı'na konuk oldu.
KANAL B GÜNCEL 27.02.2019
Genel Başkanımız Fehmi KİRAZ, Kanal B'de Emre SAKLICA'nın hazırlayıp sunduğu Güncel programı'na konuk oldu. Haberin videosunu aşağıdaki linkten izleyebilirsiniz.
ÜRETİM POTANSİYELİMİZİ HAREKETE GEÇİRMELİYİZ
Tanzim satışlarının bu şekilde yapılmasına genel manada karşı olduklarını belirten Türk Ziraat Yüksek Mühendisleri Birliği Genel Başkanı Fehmi Kiraz, meyve ve sebzede üreticiler birliğinin çatısı altında 5-6 tane üretici olursa özellik Bursa, İzmir, Antalya, Mersin ve Adana'da üyelerinden aldığı sebzeleri getirip özellikle satış yerleri kurarak pazarcılara, manavlara satılması halinde ticarette fiyat regülasyonu olacağını söyledi. Yıllardan beri aynı şeyi söylediklerini belirten Kiraz, “bakliyata gelirsek aynı şeyi düşünüyorum. Özellikle çiftçilere destek verilmesi gerekiyor. Aracılar çok fazla var ise işte bakliyatta daha çok tekelleşme var özellikle birkaç kişi topluyor. Ama esas mesele girdilerin pahalılığı. Tarımda çiftçilerin kullandığı mazot, gübre, tohum, kimyasal ilaç, elektrik, işçilik bunların pahalılığı üretimden kar edememenin sebebidir” diye konuştu.
Taziye: Ozan Arif hayatını kaybetti!
Sev barışı, sev dirliği,
Aşk bil vatanperverliği,
Hayalinde TÜRK BİRLİĞİ,
Gönlünde hep TURAN olsun ...

Ülkücü camianın güçlü sesi, Türk Milliyeti’nin Yiğit Ozan’ı, çağımızın Dede Korkut'u Ozan Arif'e Allahtan rahmet, sevenlerine başsağlığı dileriz..
09 ŞUBAT 2019 CUMARTESİ SOHBETİ PROF.DR. NEŞET ARSLAN
Geleneksel Cumartesi sohbetlerinde bu haftanın konusu "GÜNDEMDEKİ BİTKİ: KENEVİR" ele alındı. Prof.Dr. Neşet ARSLAN konu hakkında üyelerimize bilgiler aktardı.
KANAL B GÜNCEL 04.02.2019
Genel Başkanımız Fehmi KİRAZ, Kanal B'de Emre SAKLICA'nın hazırlayıp sunduğu Güncel programı'na konuk oldu.
CUMARTESİ SOHBETLERİNDE
TZYMB KONFERANS Geleneksel olarak Cumartesi günlerinde yapılan sohbetin bu haftaki konuğu Prof. Dr. Neşet ARSLAN. Tüm üyelerimiz bu sohbete davetlidir. Sohbet 09 Şubat 2019 tarihinde Saat 14.00 da TZYMB Prof. Dr. Orhan DÜZGÜNEŞ toplantı salonunda yapılacaktır. "GÜNDEMDEKİ BİTKİ: KENEVİR" konulu bu haftaki Cumartesi sohbetine davetlisiniz...
CUMARTESİ SOHBETLERİNDE ZİRAAT MÜHENDİSİ TUNCER KALKAY KONUK
TZYMB KONFERANS Geleneksel olarak Cumartesi günlerinde yapılan sohbetin bu haftaki konuğu Kırım Derneği Önceki Dönem Genel Başkanı Ziraat Mühendisi Tuncer KALKAY. Tüm üyelerimiz bu sohbete davetlidir. Sohbet 02 Şubat 2019 tarihinde Saat 14.00 da TZYMB Prof. Dr. Orhan DÜZGÜNEŞ toplantı salonunda yapılacaktır. "KISKAÇTAKİ KIRIM" konulu bu haftaki Cumartesi sohbetine davetlisiniz...
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23
TZYMB E-ÜYE
TZYMB E-ÜYE sistemine http://www.tzymb.org.tr/uye adresinden ulaşabilirsiniz.