Genel Merkez Haberleri
Rahmet ve Özlemle Anıyoruz.
Türk milliyetçilerine, ülkücülere hedefler koyan, Türk milletinin Turan hedefleriyle bir arada olmasını, güç birliği içerisinde tekrardan ilay'ı kelimetullah ve nizam-ı Alem ülküsünü koyan Türk'ün adaletinin dünyada olmasını savunan 4 Nisan 1997 yılında aramızdan ayrılan Türk Dünyasının Başbuğu merhum Alparslan TÜRKEŞ'i saygı, özlem, rahmet ve minnetle yad ediyoruz.
ÖNEMLİ UYARI
Bizlere gelen haberlere göre şehirlerden köylerdeki evlerine, yakınlarının evlerine CORONADAN dolayı göç dalgasının başladığı yönünde.
Salgının köylere taşınarak karantina altına alınmasına ve tarımsal üretimin sekteye uğramasına sebep olabilir.
Yetkilileri uyarıyoruz.
Seyahat kuralları acilen gözden geçirilmelidir. Şehirlerarası yolculuklardaki kısıtlamalar ile birlikte, il içerisinde kentten kırsala hareketlilik de kontrol altına alınmalıdır.
Lütfen EVDE KAL TÜRKİYE, OLDUĞUN YERDE KAL.
TZYMB
“BİZ BİZE YETERİZ TÜRKİYEM!” KAMPANYASINA DESTEK OLUYORUZ
Yaşanan şu süreçte dışarı çıkamayan ihtiyaç sahiplerinin ve işleri aksayan vatandaşlarımızın mağduriyetlerini bir parça gidermek adına Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından başlatılan “Biz bize yeteriz Türkiyem!” başlıklı yardım kampanyasını Türk Ziraat Yüksek Mühendisleri Birliği olarak destekliyoruz. Üyelerimizden gerekli hassasiyeti göstermeleri ve kampanyaya destek olmaları çağrısında bulunuyoruz.
Tarım ve Orman Bakanlığı COVID-19 Komisyonu kurdu. Aralarında ziraat mühendisi yok..
Basında yer alan haberlere göre; Bakanlığın oluşturduğu bilim kurulu, dokuz üyeden oluşuyor. Tarım ve Orman Bakanlığı COVID-19 Komisyonunun görev alan üyeler ve ünvanları şöyle: Harun Seçkin - Gıda ve Kontrol Genel Müdür Vekili, Doç. Dr. Veli Gülyaz - Gıda ve Kontrol Genel Müdür Yardımcısı, Prof. DR. Mustafa Hasöksüz - İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Veteriner Fakültesi Öğretim Üyesi, Porf. Dr. Atilla Şimşek - Selçuk Üniversitesi Veteriner Fakültesi Öğretim Üyesi, Porf. Dr. Feray Alkan - Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi Öğretim Üyesi, Prof. Dr. Kadriye Kart Yaşar - Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Öğretim Üyesi, Doç. Dr. Yeşim Soyer - ODTÜ Gıda Mühendisliği Öğretim Üyesi, Prof. Dr. Muammer Göncüoğlu - Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi (Gıda) Öğretim Üyesi, Prof. Dr. Deniz Ayaz - Kırıkkale Üniversitesi Veteriner Fakültesi (Gıda) Öğretim Üyesi. Bu zor günlerde meslek şövenizmi ile yaklaşılmadığını umut ediyor, tarımsal üretimin ve gıdanın stratejik önem arzettigi bir süreçte oluşturulan kurula üretimle ilgili genel müdürlerin ve ziraat mühendislerinin dahil edilmemiş olmasını, COVID-19 ile mücadelede ziraat mühendislerinin devre dışı bırakılmasını esefle kınıyoruz.
BİRLİĞİMİZ YÖNETİMİNDEN DR. MEHMET HASDEMİR'E ZİYARET
Birliğimiz Yönetim Kurulu Üyeleri, geçtiğimiz günlerde Tarım ve Orman Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü'ne atanan üyemiz Dr. Mehmet HASDEMİR'i makamında ziyaret etti, hayırlı olsun dileklerinde bulundu.
GENEL BAŞKANIMIZ FEHMİ KİRAZ KANAL B EKRANLARINDA
Genel Başkanımız Fehmi KİRAZ 19 Mart 2020 tarihinde Kanal B GÜNCEL Programında Gizem KÜÇÜKTEPE'nin canlı yayın konuğu oldu. Haberin videosunu aşağıdaki linkten izleyebilirsiniz.
DUYURU:
DUYURU: TZYMB lokalimiz Corona Virüs nedeniyle 17.03.2020 tarihinden itibaren bir süre kapalı kalacaktır… İdari büromuz açık ama iş-işleyiş ve acil durumlar dışında hizmet vermeyecektir.
TÜRK MİLLETİMİZİN BAŞI SAĞOLSUN
Suriye Rejim Güçlerinin menfur saldırısı ile İdlip Kentinde şehit düşen Mehmetçiklerimize Allah'tan Rahmet, yaralı Mehmetçiklerimize acil şifalar dileriz. Türk Milletimizin başı sağolsun.
MÜBAREK REGAİP KANDİLİNİZ KUTLU OLSUN
DEĞERLİ ÜYELERİMİZ, REGAİP KANDİLİNİZİ KUTLAR, SİZLERE AİLENİZE VE TÜM İSLAM AİLESİNE HAYIRLARA VESİLE OLMASINI TEMENNİ EDERİZ.
VEFAT VE BAŞSAĞLIĞI
Genel Başkanımız Fehmi KİRAZ'ın annesi Emine KİRAZ 16 Şubat 2020'de vefat etmiştir. Cenazesi 17 Şubat 2020'de memleketi Kahramanmaraş'ta defnedilmiştir. Merhumeye Allah'tan Rahmet Başkanımız Fehmi KİRAZ ve ailesine başsağlığı dileriz. Allah Rahmet Eylesin.
12 ŞUBAT 2020 GENEL BAŞKANIMIZ FEHMİ KİRAZ KANAL B EKRANLARINDA
TZYMB TÜRK MÜZİĞİ KOROSU 7. KONSERİNİ VERDİ
GENEL BAŞKANIMIZ FEHMİ KİRAZ 03 ŞUBAT 2020 ÇİFTÇİ TV HABERİNİZ OLSUN PROGRAMINDA SN. TANER ÖZTÜRK BEY İLE PROGRAMI
TZYMB SAMSUN ŞUBESİ OLAĞAN GENEL KURUL TOPLANTISI DUYURUSU
TZYMB İZMİR ŞUBESİ OLAĞAN GENEL KURUL TOPLANTISI DUYURUSU
TZYMB ANTALYA ŞUBESİ OLAĞAN GENEL KURUL TOPLANTISI DUYURUSU
TZYMB TÜRK MÜZİĞİ KOROSUNA DAVET
TÜRK ZİRAAT YÜKSEK MÜHENDİSLERİ BİRLİĞİ "TÜRK MÜZİĞİ KOROSU" NUN ŞEF NİHAT DEMİRBAŞ YÖNETİMİNDE VERECEĞİ KONSERİ ONURLANDIRMANIZI RİCA EDERİZ.
İDLİB'DE ŞEHİT DÜŞEN ASKERLERİMİZE ALLAH'TAN RAHMET DİLERİZ.
İDLİB'DE ŞEHİT DÜŞEN ASKERLERİMİZE ALLAH'TAN RAHMET, YARALILARA ŞİFA DİLERİZ. TÜRK MİLLETİMİZİN BAŞI SAĞOLSUN.
Genel Başkan Fehmi Kiraz, AA muhabirine, Tarım Orman Şurası kararlarının yol haritası niteliğindeki eylem planlarına ilişkin değerlendirmede bulundu.
Türk Ziraat Yüksek Mühendisleri Birliği Genel Başkanı Fehmi Kiraz, AA muhabirine, Tarım Orman Şurası kararlarının yol haritası niteliğindeki eylem planlarına ilişkin değerlendirmede bulundu.
Sözleşmeli üretimin geliştirilmesini gerekli gördüklerini belirten Kiraz, bu modelle özel sektörün ve sanayinin çiftçiyle bir araya getirileceğini söyledi.
Kiraz, modelin belediyeler ve kooperatifler ile çiftçilerin bir araya getirilerek de uygulanabileceğine işaret ederek, "Örneğin özel sektör kendisine 2 bin çiftçi belirleyecek ve onların domatesini zarar etmeyeceği fiyattan alacak. Bu kapsamda uygulanacak girdi finansmanı modeliyle tohum, gübre, mazot, yem ya da avans gibi ihtiyaçlar, kooperatif ya da özel sektör sanayi kuruluşu tarafından karşılanacak. En son ürün bedelinden de bu girdiler düşecek. Çiftçi de girdi maliyetleriyle uğraşmadan, önden masraf yapmamış olacak. Böylece girdiler daha ucuza temin edilebilecek. Sanayi kuruluşu, çiftçiye önden avans da dağıtabiliyor." dedi.
Eylem planları kapsamında öngörülen "tarıma dayalı ihtisas organize sanayi bölgeleri"nin de önem taşıdığını ifade eden Kiraz, aynı sanayi bölgesi içinde bir gıda sanayisine dönük tüm girdi ürünlerinin temin edilebileceğini bildirdi. Kiraz, bölgedeki hayvansal ve bitkisel üretimin de o sanayi bölgesinin taleplerine göre şekilleneceğini dile getirdi.
TZYMB ŞANLIURFA ŞUBESİ 11. OLAĞAN GENEL KURUL TOPLANTISI DUYURUSU
TZYMB KONYA ŞUBESİ 16. OLAĞAN GENEL KURUL TOPLANTISI DUYURUSU
TZYMB ADANA ŞUBESİ 12. OLAĞAN GENEL KURUL TOPLANTISI DUYURUSU
13 OCAK 2020 KANAL B GÜNCEL PROGRAMI GENEL BAŞKANIMIZ FEHMİ KİRAZ SELİM BAKAL'IN KONUĞU OLDU
KİRAZ'dan İstihdam ve Teknolojik Dönüşüm Vurgusu
Genel Başkan Fehmi KİRAZ, Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi'nde düzenlenen Zirai Öğrenimin 174. Yıldönümü törenlerine katıldı. Törende TZYMB adına bir konuşma yapan KİRAZ, fakülte sayısını artırmak yerine, uygulama alanları da dikkate alınmak suretiyle, eğitimlerin çağın ve sektörün taleplerine göre gözden geçirilmesi gerektiğini belirtti. Ziraat mühendislerinin 30'lu yıllarda tarım, 50'li-60'lı yıllarda mekanizasyon, 80'li yıllarda serbest pazar dönüşümünde büyük katkılar sağladığını, günümüzde ise bilgi teknolojilerinin tarımda yaygınlaşmasına yönelik tarım 4.0'ı taşıyabileceğini ancak eğitimlerin bu dönüşümü gerçekleştirebilecek mühendisleri yetiştirmeye yönelik olması gerektiğini söyledi. Dünyanın 2050'li yıllarda gıda güvencesini sağlayabilecek şekilde önlemler aldığını belirten KİRAZ, sulanabilir alanları artırmamız halinde 2050 hedeflerine ulaşabileceğimizi, bunun da binlerce ziraat mühendisi istihdamı anlamına geldiğini belirtti. Miras hukuku, sosyolojik, ekonomik sebeplerle boş kalan arazilerin ziraat mühendislerine verilerek ve onların tarımsal finansmana ulaşmaları kolaylaştırılarak ekonomiye kazandırabileceğini söyleyerek sözlerini tamamladı.
10 OCAK TARIM EĞİTİM VE ÖĞRETİMİNİN 174. YILI KUTLU OLSUN
10 OCAK ZİRAİ ÖĞRENİMİN 174 ÜNCÜ YILDÖNÜMÜ BÜTÜN MESLEKTAŞLARIMIZA, TARIMIMIZA, TÜRKİYEMİZE KUTLU, HAYIRLI OLSUN. ZİRAAT MÜHENDİSLİĞİ MESLEĞİ ÇOK ÖNEMLİDİR, YAŞAMIN DEVAMININ TEMİNATIDIR, KORUYUCU HEKİMLİKTİR.
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26
TZYMB E-ÜYE
TZYMB E-ÜYE sistemine http://www.tzymb.org.tr/uye adresinden ulaşabilirsiniz.
İNTERNET - BASINDA TARIM