Genel Merkez Haberleri
02.07.2020 GENEL BAŞKANIMIZ FEHMİ KİRAZ KANAL B GÜNE BAKIŞ PROGRAMINDA
GENEL BAŞKANIMIZ FEHMİ KİRAZ ANADOLU AJANSA VERDİĞİ RÖPORTAJ
Genel Başkanımız Fehmi KİRAZ Anadolu Ajans muhabiri Deniz Çiçek PALABIYIK Hanıma vermiş olduğu röportajı aşağıdaki linklerden takip edebilirsiniz.
4 TEMMUZ 2020 GENEL BAŞKANIMIZ ÇİFTÇİ TV TARIMDA BİR UMUT PROGRAMINDA
GENEL BAŞKANIMIZ FEHMİ KİRAZ KANAL B GÜNE BAKIŞ PROGRAMINDA
Genel Başkanımız Fehmi KİRAZ 02 Temmuz 2020 Perşembe Sabah Saat 09.15-10.15 arası Kanal B Güne Bakış programında Ayşen Hanımın canlı yayın konuğu olarak programa katılacaktır. TZYMB Yönetim Kurulu
26.06.2020 GENEL BAŞKANIMIZ FEHMİ KİRAZ KANAL B EKRANLARINDA
Prof. Dr. Orhan DÜZGÜNEŞ ve ahirete irtihal eden meslektaşlarımız dualarla yad ediyoruz
Orhan DÜZGÜNEŞ (1986-1993) 27 Haziran 1996 Vefatı Allah mekanını cennet etsin. Eski Başkanımız. Mesleğimizin duayenlerinden, Birliğimizin ve Vakfımızın uzun süre Genel Başkanlık görevini de yürütmüş olan Hocamız, büyüğümüz Prof. Dr. Orhan DÜZGÜNEŞ'in bugün vefatının yıl dönümü. Başta Hocamız olmak üzere ahirete irtihal eylemiş meslektaşlarımızı rahmetle ve minnetle yad ediyoruz. Allah rahmet eylesin. Mekanları cennet olsun
GENEL BAŞKANIMIZ FEHMİ KİRAZ TV 5 TERS AÇI PROGRAMINDA
GENEL BAŞKANIMIZ FEHMİ KİRAZ BUĞDAY ÜRETİMİ HAKKINDA AA MUHABİRİNE DEĞERLENDİRMEDE BULUNDU
Türk Ziraat Yüksek Mühendisleri Birliği Genel Başkanı Fehmi Kiraz, Buğday Üretimi hakkında AA muhabirine değerlendirmede bulundu. Haberi aşağıdaki linklerden takip edebilirsiniz
BAYRAMLAŞMA
Yıllardır aksatmadan sürdürdüğümüz bayramlaşma törenini, sokağa çıkma yasağı ile evlerimizde olmamıza rağmen, teknolojik imkanları kullanarak online ortamda video konferans şeklinde gerçekleştirdik. Katılım sağlayan, zaman ayıran üyelerimize ayrı ayrı teşekkür ederiz.
BİRLİKTE BAYRAMLAŞMA

Saygıdeğer Üyelerimiz,


Ramazan Bayramınızı kutlar, birlik ve dirliğimize vesile olmasını Cenab-ı Allah'tan niyaz ederiz.

Malumunuz, bayramı sokağa çıkma yasağı ile evde geçirmek durumundayız. 

Bugüne kadar aksatmadan sürdüregeldiğimiz Birlikte Bayramlaşma törenini bu yıl video konferans ile tüm üyelerimizin de katılabileceği şekilde gerçekleştirmeyi düşünüyoruz.

Bayramlaşma bayramın 2. günü olan 25 Mayıs 2020 Pazartesi saat 14.00'te başlayacak, ZOOM programı üzerinden gerçekleştirilecektir.

Erişim bilgileri güncel olarak Birliğimiz web sitesi www.tzymb.org.tr adresinden paylaşılacaktır. Programda veya bağlantıda problem olması durumunda bağlantı bilgileri güncellenecektir. 

Programda zaman ve kişi sınırlamasından dolayı tüm üyelerimizin aynı anda bulunamayacak olmasına karşın, anlayışınıza istinaden zaman zaman sohbetlerin çok uzun tutulmayıp gir-çık veya kapa-aç uygulaması talep edilebilecektir.

Bir yandan kısıtlama gibi görsek de, öbür yandan farklı illerdeki üyelerimizle aynı ortamda bayramlaşma fırsatı elde etmiş olacağız. Şubelerde ve illerdeki tüm üyelerimizi de bekliyoruz.

Saygılarımızla..
GENEL BAŞKANIMIZ FEHMİ KİRAZ KANAL B EKRANLARINDA
Genel Başkanımız Fehmi KİRAZ 15.05.2020 Tarihinde Kanal B GÜNCEL Programının canlı yayın konuğu oldu. Haberin videosunu aşağıdaki linkten izleyebilirsiniz.
Gençlere tarım sektörüne gelme çağrısı
Türk Ziraat Yüksek Mühendisleri Birliği Genel Başkanı Fehmi Kiraz, Dünya Çiftçiler Günü dolayısıyla AA muhabirine değerlendirmede bulundu.
Kovid-19 sürecinin tarımın ne kadar önemli olduğunu herkese gösterdiğini aktaran Kiraz, "Geleceğin mesleği çiftçilik. Tarımla uğraşanlar, bu işi yapanlar sahip olanlar ve ilgili taraflar biliyordu ama bütün dünya ve ülkemiz de bu işin ehemmiyetini, önemini algıladı. Kovid-19 tarımın vazgeçilmez olduğunu gösterdi. Şu anda çiftçiler yeterince kar edemiyor olabilir. Önümüzdeki dönemde tarımsal ürünler ve gıdalar çok önemli hale gelecek, bundan dolayı çiftçiler güzel karlar elde edecek ve bu meslek cazip hale gelecek." diye konuştu.
Kiraz, Kovid-19'la önemi anlaşılan tarımın daha fazla desteklenmesi gerektiğine dikkati çekerek, "Üretici ek paketlerle desteklenmeli. Türk çiftçisi, dünya çiftçisiyle rekabet edecek duruma getirilmeli. İşletmeler büyütülmeli, altyapı ve sulama yatırımları, kooperatifleşme, birlikleşme gibi sorunları çözülmeli, mazot, gübre ve elektrik gibi maliyetleri düşürülmeli." ifadesini kullandı.
Covid-19 Sürecinde Türkiye'de Tarım Sektörü
Genel Başkanımız Fehmi KİRAZ ve Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarım Ekonomisi Bölüm Başkanı Prof.Dr.Erdoğan GÜNEŞ ile "Covid-19 Sürecinde Türkiye'de Tarım Sektörü"
Covid-19 Sürecinde Türkiye'de Tarım Sektörü
Genel Başkanımız Fehmi KİRAZ; Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarım Ekonomisi Bölüm Başkanı Prof.Dr.Erdoğan GÜNEŞ ile 7 Mayıs 2020 Perşembe Saat:13.00 da "Covid-19 Sürecinde Türkiye'de Tarım Sektörü"nü E-Panel şeklinde masaya yatıracaklardır.
Günün paylaşımı Oğuz Bahçe'den
TZYMB Yine Tarım gündemini belirliyor... Bunu hep yapıyor...
Türk Ziraat Yüksek Mühendisleri Birliği Genel Başkanı Fehmi Kiraz, Dijital Tarım Pazarı (DİTAP) üzerinden gerçekleştirilecek sözleşmeli üretim modeline ilişkin, "Sözleşme metni, cayma konusu ve diğer noktalarda çok sağlam düzenlenmeli. 10 kuruş daha fazla kazanma imkanı bulan taraf bu işten cayabilir" dedi. Kiraz, Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından hayata geçirilen ve sözleşmeli üretim modeliyle sektörün tüm paydaşlarını tek bir platformda buluşturan DİTAP'a ilişkin değerlendirmede bulundu. Sözleşmeli üretimi sonuna kadar desteklediklerini belirten Kiraz, bu modelin, fiyat regülasyonu, tarım ürünlerinin değerlendirilmesi, çiftçinin girdi ve avans temini noktasında önemli olduğunu söyledi.
23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMI KUTLU OLSUN
Milli İradenin 100 yılında 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını kutluyor, geleceğimizi emanet ettiğimiz çocuklarımıza sağlıklı mutlu bir gelecek diliyoruz.
Buğday verimi için çiftçiye gübreleme ve süne uyarısı
Türk Ziraat Yüksek Mühendisleri Birliği Genel Başkanı Fehmi Kiraz, buğdayda üst gübreleme ve süneyle mücadelenin önemine işaret ederek, bu iki önlemin buğday verimine önemli katkı sağlayacağını belirtti.
Ziraat mühendisleri de sokağa çıkma yasağı istisnaları arasına dahil edilmelidir.
Sokağa çıkma yasağında Çiftçilerimiz ve Veteriner Hekimler serbest işlerini yapabilecekken Ziraat Mühendisleri de yapabilmelidir. Tarımsal üretimin devamı için bu elzemdir. Tohum, gübre, ilaç dağıtımı, ekim-dikim danışmanlığı Ziraat Mühendisinin işidir.
GIDA VE KONTROL GENEL MÜDÜRLÜĞÜNE
GENEL BAŞKANIMIZ FEHMİ KİRAZ KANAL B EKRANLARINDA
KİRAZ: ÇİFTÇİLER TARLAYA GİTMEK İÇİN ESNEKLİK İSTİYOR.


Anadolu Ajansımızın kuruluşunun 100 üncü yıldönümünü kutlayarak, haberi yapan usta haberci Anadolu Ajansından Deniz ÇİÇEK Hanım'a ve Deniz Hanım'ın yaptığı haberi bugün devamlı yayınlayan CNNTÜRK'e çok teşekkür ediyoruz.
Çiftçilerimizin arazilerine gidiş gelişleri engellenmemelidir.
Şehir Giriş/Çıkış Tedbirleri ve Yaş Sınırlaması'nı içeren 03.04.2020 tarihli tedbirler kapsamında, tarımla iştigal eden çiftçilerimizin karar kapsamındaki büyükşehirlerden çıkarılmadıkları, tarlalarına, bahçelerine gidemedikleri haberleri gelmektedir. Mezkur kararda il sınırları bahsedilirken, İl Umumi Hıfzıssıhha Kurullarından kesin bir karar alınmamış olmasından da kaynaklı olarak şehir giriş çıkışları da engellenmektedir. Tarımsal üretim sezonunun ekim, dikim, bakım, budama, gübreleme, ilaçlama, hasat gibi mutlaka yapılması gereken en önemli iş ve işlemleri bu dönemde gerçekleştirilmektedir. Bu tarz bir engellemenin tarımsal üretimi olumsuz etkileyeceğini günlerdir uyarıyoruz. İl Umumi Hıfzıssıhha Kurullarında konunun detaylıca ve İl Tarım ve Orman Müdürlükleri/tarımla ilgili STK'ların da görüşü alınarak değerlendirilmesi, Çiftçi Kayıt Sistemi ile ilişkilendirilen arazilere gidiş gelişlerinde Çiftçi Kayıt Sistemi Belgesinin gösteren çiftçilerimizin engellenmemesi hususunda İçişleri Bakanlığı ve İl Umumi Hıfzıssıhha Kurullarına çağrıda bulunuyoruz.
Rahmet ve Özlemle Anıyoruz.
Türk milliyetçilerine, ülkücülere hedefler koyan, Türk milletinin Turan hedefleriyle bir arada olmasını, güç birliği içerisinde tekrardan ilay'ı kelimetullah ve nizam-ı Alem ülküsünü koyan Türk'ün adaletinin dünyada olmasını savunan 4 Nisan 1997 yılında aramızdan ayrılan Türk Dünyasının Başbuğu merhum Alparslan TÜRKEŞ'i saygı, özlem, rahmet ve minnetle yad ediyoruz.
ÖNEMLİ UYARI
Bizlere gelen haberlere göre şehirlerden köylerdeki evlerine, yakınlarının evlerine CORONADAN dolayı göç dalgasının başladığı yönünde.
Salgının köylere taşınarak karantina altına alınmasına ve tarımsal üretimin sekteye uğramasına sebep olabilir.
Yetkilileri uyarıyoruz.
Seyahat kuralları acilen gözden geçirilmelidir. Şehirlerarası yolculuklardaki kısıtlamalar ile birlikte, il içerisinde kentten kırsala hareketlilik de kontrol altına alınmalıdır.
Lütfen EVDE KAL TÜRKİYE, OLDUĞUN YERDE KAL.
TZYMB
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27
TZYMB E-ÜYE
TZYMB E-ÜYE sistemine http://www.tzymb.org.tr/uye adresinden ulaşabilirsiniz.