Genel Merkez Haberleri
LAPTOP BAĞIŞI
Birliğimiz üyelerinden ve Biobel Kontrol ve Sertifikasyon Firması sahibi Halim YILMAZ ve Emre ÇOLAK Birliğimize Laptop Bilgisayar hediye etmişlerdir. Kendilerine bu bağışları için teşekkür eder, çalışmalarında başarılar dileriz
TZYMB ZİRAAT MÜHENDİSLİĞİ MESLEĞİNİN ÖNEMİNİ ANLAYAMANLARA ! 20 TEMMUZ 2020 BASIN BİLDİRİSİ
ICABGEH-2020 KONGRESİ
Ondokuz Mayıs Üniversitesi ve Türk Ziraat Yüksek Mühendisleri Birliği’nin birlikte düzenlemekte olduğu ve dördüncüsü düzenlenen International Congress on Domestic Animal Breeding Genetics and Husbandry-20 (ICABGEH-20) 2-14 Ağustos 2020'de online olarak gerçekleştirilecektir. ICABGEH-20, popüler davetli konuşmacıların katılımıyla dördüncüsü düzenlenen uluslararası toplantı serisidir ve yıllık uluslararası akademik bu kongre hayvancılık biliminin ana alanlarını kapsamaktadır. ICABGEH-20'nin misyonu, araştırmacılara, akademisyenlere ve dünyanın her yerinden diğer profesyonellere araştırma sonuçlarını hayvancılık bilimlerinde çalışan paydaşlara sunmak için bir platform sağlamaktır. Bu kongre, katılımcıların yeni fikirler ve deneyimler paylaşmalarına, iş veya araştırma ilişkileri kurmalarına ve gelecekteki işbirliği için ortaklar bulmalarına olanak tanımaktadır. Kongremizin bir diğer amacı, genç araştırmacıların araştırmalarını sunmaları, diğer genç araştırmacıların uluslararası topluluğunda ağ oluşturmaları ve kongre sırasında başarılı kıdemli araştırmacıların tecrübe ve tavsiyelerinden yararlanabilmeleri için destek, teşvik ve bir platform sağlamaktır.
"TARIMSAL GEN KAYNAKLARINI TEKNOLOJİ İLE MODELLİYORUZ" PROJESİ
Ankara Bilim sanat merkezinde eğitim gören üstün yetenekli gençlere yönelik hazırlanan TÜBİTAK 4004 Doğa Eğitimi ve Bilim Okulları Destekleme Programı çerçevesinde "Tarımsal Gen Kaynaklarını Teknoloji ile Modelliyoruz" projesi kabul edilmiş ve uygulamaya konulacaktır. Bu projede, Türk Ziraat Yüksek Mühendisleri Birliği olarak proje ortağıyız. Bu kapsamda ziraat mühendisliği mesleğinin önemi bu değerli genç beyinlere aktarılacaktır. Projenin yürütücüsü olarak Mamak Bilim Sanat Merkezi ile birlikte birçok kurum ve kuruluş destek vermektedir. Projenin hazırlanmasında emeği geçenlere teşekkür ediyoruz. Bu kapsamda projenin başarılı olmasını ve mesleğimize ve Türk Tarımına ilerde katkı sağlayacağını umuyoruz.
15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Mesajı
Onlarca yıldır demokrasiden yana duruş gösteren TZYMB; 15 Temmuz'da ve sonrasında tereddüt göstermeden yine demokrasinin ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin yanında, emrinde durmaya devam etmiştir. Demokrasi tarihimize kara bir leke olarak gördüğümüz darbe kalkışmasını lanetliyor, 15 Temmuz şehitlerimiz başta olmak üzere aziz vatanımız için can vermiş şehitlerimizi rahmet ve minnetle yad ediyoruz.
07 TEMMUZ 2020 GENEL BAŞKANIMIZ FEHMİ KİRAZ TRT HABER GÜNÜN İÇİNDEN PROGAMINDA
02.07.2020 GENEL BAŞKANIMIZ FEHMİ KİRAZ KANAL B GÜNE BAKIŞ PROGRAMINDA
GENEL BAŞKANIMIZ FEHMİ KİRAZ ANADOLU AJANSA VERDİĞİ RÖPORTAJ
Genel Başkanımız Fehmi KİRAZ Anadolu Ajans muhabiri Deniz Çiçek PALABIYIK Hanıma vermiş olduğu röportajı aşağıdaki linklerden takip edebilirsiniz.
4 TEMMUZ 2020 GENEL BAŞKANIMIZ ÇİFTÇİ TV TARIMDA BİR UMUT PROGRAMINDA
GENEL BAŞKANIMIZ FEHMİ KİRAZ KANAL B GÜNE BAKIŞ PROGRAMINDA
Genel Başkanımız Fehmi KİRAZ 02 Temmuz 2020 Perşembe Sabah Saat 09.15-10.15 arası Kanal B Güne Bakış programında Ayşen Hanımın canlı yayın konuğu olarak programa katılacaktır. TZYMB Yönetim Kurulu
26.06.2020 GENEL BAŞKANIMIZ FEHMİ KİRAZ KANAL B EKRANLARINDA
Prof. Dr. Orhan DÜZGÜNEŞ ve ahirete irtihal eden meslektaşlarımız dualarla yad ediyoruz
Orhan DÜZGÜNEŞ (1986-1993) 27 Haziran 1996 Vefatı Allah mekanını cennet etsin. Eski Başkanımız. Mesleğimizin duayenlerinden, Birliğimizin ve Vakfımızın uzun süre Genel Başkanlık görevini de yürütmüş olan Hocamız, büyüğümüz Prof. Dr. Orhan DÜZGÜNEŞ'in bugün vefatının yıl dönümü. Başta Hocamız olmak üzere ahirete irtihal eylemiş meslektaşlarımızı rahmetle ve minnetle yad ediyoruz. Allah rahmet eylesin. Mekanları cennet olsun
GENEL BAŞKANIMIZ FEHMİ KİRAZ TV 5 TERS AÇI PROGRAMINDA
GENEL BAŞKANIMIZ FEHMİ KİRAZ BUĞDAY ÜRETİMİ HAKKINDA AA MUHABİRİNE DEĞERLENDİRMEDE BULUNDU
Türk Ziraat Yüksek Mühendisleri Birliği Genel Başkanı Fehmi Kiraz, Buğday Üretimi hakkında AA muhabirine değerlendirmede bulundu. Haberi aşağıdaki linklerden takip edebilirsiniz
BAYRAMLAŞMA
Yıllardır aksatmadan sürdürdüğümüz bayramlaşma törenini, sokağa çıkma yasağı ile evlerimizde olmamıza rağmen, teknolojik imkanları kullanarak online ortamda video konferans şeklinde gerçekleştirdik. Katılım sağlayan, zaman ayıran üyelerimize ayrı ayrı teşekkür ederiz.
BİRLİKTE BAYRAMLAŞMA

Saygıdeğer Üyelerimiz,


Ramazan Bayramınızı kutlar, birlik ve dirliğimize vesile olmasını Cenab-ı Allah'tan niyaz ederiz.

Malumunuz, bayramı sokağa çıkma yasağı ile evde geçirmek durumundayız. 

Bugüne kadar aksatmadan sürdüregeldiğimiz Birlikte Bayramlaşma törenini bu yıl video konferans ile tüm üyelerimizin de katılabileceği şekilde gerçekleştirmeyi düşünüyoruz.

Bayramlaşma bayramın 2. günü olan 25 Mayıs 2020 Pazartesi saat 14.00'te başlayacak, ZOOM programı üzerinden gerçekleştirilecektir.

Erişim bilgileri güncel olarak Birliğimiz web sitesi www.tzymb.org.tr adresinden paylaşılacaktır. Programda veya bağlantıda problem olması durumunda bağlantı bilgileri güncellenecektir. 

Programda zaman ve kişi sınırlamasından dolayı tüm üyelerimizin aynı anda bulunamayacak olmasına karşın, anlayışınıza istinaden zaman zaman sohbetlerin çok uzun tutulmayıp gir-çık veya kapa-aç uygulaması talep edilebilecektir.

Bir yandan kısıtlama gibi görsek de, öbür yandan farklı illerdeki üyelerimizle aynı ortamda bayramlaşma fırsatı elde etmiş olacağız. Şubelerde ve illerdeki tüm üyelerimizi de bekliyoruz.

Saygılarımızla..
GENEL BAŞKANIMIZ FEHMİ KİRAZ KANAL B EKRANLARINDA
Genel Başkanımız Fehmi KİRAZ 15.05.2020 Tarihinde Kanal B GÜNCEL Programının canlı yayın konuğu oldu. Haberin videosunu aşağıdaki linkten izleyebilirsiniz.
Gençlere tarım sektörüne gelme çağrısı
Türk Ziraat Yüksek Mühendisleri Birliği Genel Başkanı Fehmi Kiraz, Dünya Çiftçiler Günü dolayısıyla AA muhabirine değerlendirmede bulundu.
Kovid-19 sürecinin tarımın ne kadar önemli olduğunu herkese gösterdiğini aktaran Kiraz, "Geleceğin mesleği çiftçilik. Tarımla uğraşanlar, bu işi yapanlar sahip olanlar ve ilgili taraflar biliyordu ama bütün dünya ve ülkemiz de bu işin ehemmiyetini, önemini algıladı. Kovid-19 tarımın vazgeçilmez olduğunu gösterdi. Şu anda çiftçiler yeterince kar edemiyor olabilir. Önümüzdeki dönemde tarımsal ürünler ve gıdalar çok önemli hale gelecek, bundan dolayı çiftçiler güzel karlar elde edecek ve bu meslek cazip hale gelecek." diye konuştu.
Kiraz, Kovid-19'la önemi anlaşılan tarımın daha fazla desteklenmesi gerektiğine dikkati çekerek, "Üretici ek paketlerle desteklenmeli. Türk çiftçisi, dünya çiftçisiyle rekabet edecek duruma getirilmeli. İşletmeler büyütülmeli, altyapı ve sulama yatırımları, kooperatifleşme, birlikleşme gibi sorunları çözülmeli, mazot, gübre ve elektrik gibi maliyetleri düşürülmeli." ifadesini kullandı.
Covid-19 Sürecinde Türkiye'de Tarım Sektörü
Genel Başkanımız Fehmi KİRAZ ve Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarım Ekonomisi Bölüm Başkanı Prof.Dr.Erdoğan GÜNEŞ ile "Covid-19 Sürecinde Türkiye'de Tarım Sektörü"
Covid-19 Sürecinde Türkiye'de Tarım Sektörü
Genel Başkanımız Fehmi KİRAZ; Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarım Ekonomisi Bölüm Başkanı Prof.Dr.Erdoğan GÜNEŞ ile 7 Mayıs 2020 Perşembe Saat:13.00 da "Covid-19 Sürecinde Türkiye'de Tarım Sektörü"nü E-Panel şeklinde masaya yatıracaklardır.
Günün paylaşımı Oğuz Bahçe'den
TZYMB Yine Tarım gündemini belirliyor... Bunu hep yapıyor...
Türk Ziraat Yüksek Mühendisleri Birliği Genel Başkanı Fehmi Kiraz, Dijital Tarım Pazarı (DİTAP) üzerinden gerçekleştirilecek sözleşmeli üretim modeline ilişkin, "Sözleşme metni, cayma konusu ve diğer noktalarda çok sağlam düzenlenmeli. 10 kuruş daha fazla kazanma imkanı bulan taraf bu işten cayabilir" dedi. Kiraz, Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından hayata geçirilen ve sözleşmeli üretim modeliyle sektörün tüm paydaşlarını tek bir platformda buluşturan DİTAP'a ilişkin değerlendirmede bulundu. Sözleşmeli üretimi sonuna kadar desteklediklerini belirten Kiraz, bu modelin, fiyat regülasyonu, tarım ürünlerinin değerlendirilmesi, çiftçinin girdi ve avans temini noktasında önemli olduğunu söyledi.
23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMI KUTLU OLSUN
Milli İradenin 100 yılında 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını kutluyor, geleceğimizi emanet ettiğimiz çocuklarımıza sağlıklı mutlu bir gelecek diliyoruz.
Buğday verimi için çiftçiye gübreleme ve süne uyarısı
Türk Ziraat Yüksek Mühendisleri Birliği Genel Başkanı Fehmi Kiraz, buğdayda üst gübreleme ve süneyle mücadelenin önemine işaret ederek, bu iki önlemin buğday verimine önemli katkı sağlayacağını belirtti.
Ziraat mühendisleri de sokağa çıkma yasağı istisnaları arasına dahil edilmelidir.
Sokağa çıkma yasağında Çiftçilerimiz ve Veteriner Hekimler serbest işlerini yapabilecekken Ziraat Mühendisleri de yapabilmelidir. Tarımsal üretimin devamı için bu elzemdir. Tohum, gübre, ilaç dağıtımı, ekim-dikim danışmanlığı Ziraat Mühendisinin işidir.
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27
TZYMB E-ÜYE
TZYMB E-ÜYE sistemine http://www.tzymb.org.tr/uye adresinden ulaşabilirsiniz.
İNTERNET - BASINDA TARIM