Birlik Orta Asya ve Kafkaslarda Tarımsal Yayım ve Danışmanlık Hizmetlerinin Güçlendirilmesi Çalıştayı'nda
26.7.2019
Orta Asya ve Kafkaslarda Tarımsal Yayım ve Danışmanlık Hizmetlerinin Güçlendirilmesi Çalıştayı, Bakanlığın ev sahipliğinde 22-26 Temmuz 2019 tarihleri arasında Ankara'da gerçekleştirildi. Çalıştaya; Azerbaycan, Gürcistan, Kazakistan, Kırgızistan, Moğolistan, Özbekistan ve Tacikistan'dan oluşan Bölge ülkeleri temsilcilerinin yanı sıra, Almanya, İsviçre ve Uluslararası kuruluşlardan yabancı uzmanlardan oluşan ürkiye dışında 12 farklı ülkeden 25 temsilci katıldı. Programda ayrıca; Ankara Üniversitesi, Boğaziçi Üniversitesi, Ege Üniversitesi, Hohenheim Üniversitesi, Ondokuz Mayıs Üniversitesinden Akademisyenler, Tarım ve Orman Bakanlığından konu uzmanları, Üretici Birlikleri ve Meslek Örgütlerinden temsilciler gerek konuşmacı gerekse katılımcı olarak yer aldılar. Müşterek organizatör olan "Orta Asya ve Kafkaslar Kırsal Danışmanlık Hizmetleri Forumu (CAC-FRAS), Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (UNFAO), Alman Uluslararası İşbirliği Örgütü (GIZ)'nün katkılarıyla gerçekleştirildi.

Etkinlik boyunca, Orta Asya ve Kafkasya'daki Tarımsal Yayım ve Danışmanlık hizmeti sağlayıcılarının işbirliğini, kurumsallaşmasını, kurumsal kapasitelerinin güçlendirilmesini ve reform ihtiyaçlarını belirlemeye yönelik; geniş kabul görebilecek ve uygulanabilecek somut eylemler, sonuçlar ve tavsiyeler irdelendi.


Birliğimiz adına Genel Sekreter Fikri KAYA, Genel Yayın Yönetmeni Mehmet BİLİR ve Yönetim Kurulu Üyesi Engin ULAŞ'ın katılım ve katkı sağladığı çalıştayda Birlik adına bir sunum yapan Fikri KAYA Kardeş ülkeler ile ülkemiz arasında bir köprü görevi görmesini arzu ettiğimiz çalıştayı organize edenlere teşekkür edip; tarihçemizi, misyonumuzu, vizyonumuzu, kardeş Orta Asya ülkelerine ve ata topraklarına bakış açımızı, tecrübelerimizi, ortaklaşa yapılabilecek her projede yer alma isteğimizi belirttiği konuşmasında katılımcılardan büyük destek aldı.


Çalıştay sonunda hazırlanan sonuç bildirgesinin bu konuda diyalogu başlatmak üzere bölge ülke Tarım otoritelerine iletilmesi, CAC-FRAS kurumsal yapısının esnek bir hale getirilmesi ve takip eden iki aylık süre içerisinde bir eylem planının hazırlanması kararlaştırıldı.

İlgisi olabilecek diğer başlıklar
Geleneksel Birlik Pikniği'nde yine biraradayız..
Geleneksel Birlik İftarı
Birlik'te Bayramlaşma
TARIM SİGORTALARI KONUSUNDA SOHBET TOPLANTISI YAPILDI
Türkiye ve Ortadoğu Amme İdaresi (TODAİ) 2007-2008 Öğretim Yılı Yüksek Lisans ve Doktora Programı
TÜRKİYE COĞRAFİ VE TARIMSAL AVANTAJLARI NEDENİYLE KAFKASLARI, ORTADOĞUYU, BALKANLARI HATTA AVRUPA’YI BİLE DOYURACAK GÜÇTEDİR
Tarımsal Danışmanlık Eğitimleri Başlıyor..
Tarımsal Danışmanlık Eğitimleri Başlıyor..
Tarımsal Yayım ve Danışmanlık Eğitimleri Başladı
Tarımsal Yayım ve Danışmanlık Eğitimleri Başladı
Tarımsal Yayım ve Danışmanlık Eğitimi sona erdi
Tarımsal Yayım ve Danışmanlık Eğitimi 7 Aralık'ta Başlıyor
Tarımsal Danışmanlık Eğitimleri Başlıyor..
Tarımsal Danışmanlık Eğitimleri Başlıyor..
Tarımsal Yayım ve Danışmanlık Eğitimleri Başladı
TZYMB E-ÜYE
TZYMB E-ÜYE sistemine http://www.tzymb.org.tr/uye adresinden ulaşabilirsiniz.
İNTERNET - BASINDA TARIM