TZYMB ELAZIĞ TEMSİLCİSİ VEDAT DEMİRBAĞ BASIN AÇIKLAMASI
24.5.2019
Türk Ziraat Yüksek Mühendisleri Birliği Elazığ Temsilcisi vedat DEMİRBAĞ Elazığ İlinin Tarımsal Üretim potansiyelin geliştirilmesi, kooperatifleşme, rekabet edebilirlik, tarımsal entegrasyon ile ilgili Basın açıklaması;

İlimiz Tarımsal Üretim potansiyelin geliştirilmesi,  kooperatifleşme, rekabet edebilirlik, tarımsal entegrasyon ile ilgili Basın açıklamamız

 

Yurt içi ve yurt dışı pazarlarda haksız rekabet karşısında üretilen tarımsal ürünler bakımından ürün çeşitliliği, ürün kalitesi,  yetiştirilen ürün miktarı, pazarlama kabiliyeti bakımında marka olabilecek ürünler ile tarımsal üretim pazarından kendini kabul ettirebilecek çeşitliliğe sahipken, yetiştirdiği ürünlerin gerek depolanması, gerek pazara ulaştırılması, gerekse ürünlerin raf ömrü dikkate alındığında  piyasalara kendisini kolay kolay kabul ettirebilecek bir artalanı olmadığı gözükmektedir.

Sanayinin gelişmediği ilimizde özelikle tarıma dayalı istihdamda gitgide küçülme, kırsaldan kente niteliksiz ve kontrolsüz göçle birlikte işlenebilir tarım arazilerinin büyük bir kısmı atıl vaziyette kalmakta ve tarımsal üretimde kullanılmamaktadır.

Sürdürülebilir tarımsal üretimin geliştirilmesi, ticari değeri yüksek çeşitliliğin arttırılması, üreticilerin birlik ve kooperatifleşmeye yönlendirilmesi, üretilen ürünlerin işlenmesi-depolanması-raf ömrünün uzatılması ile ilgili çalışmaların yapılması ile birlikte oluşturulan birlikler ve kooperatifler aracılığı ile çiftçinin ürününün piyasa şartlarına göre uygun fiyatlarla pazarlanması tarımsal istihdamda ciddi manada artış ile birlikte kırsal alanda yerinde istihdama da kapı aralayacaktır.

İlimizin özellikle ekilebilir tarım arazilerinin ciddi manada tarımsal üretime kazandırılması, Arazi Toplulaştırma ve Tarla içi hizmetler ile miras yolu ile bölünerek küçülen tarım arazilerinin işletme odaklı büyütülmesi, tarımsal sulama projeleri ile sulu tarıma açılan alanlar ile alternatif ürün yetiştiriciliğinin ve çeşitliliğinin geliştirilmesi şehrin ekonomik dinamiklerini oluşturan tarım ve hayvancılık sektörünü ciddi manada ayağa kaldıracaktır.

Elazığ gerek coğrafi konumu, gerek arazi varlığı,  gerek hayvan yetiştiriciliği açısından imkanları, gerekse sulu tarımsal üretime elverişli tarım arazileri açısından bölgesi ile rekabet edebilecek imkanlara sahip bir şehirdir. Üretim potansiyeli göz önüne alındığında üreticinin pazarlamada yaşadığı problemler, girdi maliyetlerinin yüksekliği, sulama problemleri, arazilerin hisseli olması iş gücünün kırsaldan kentlere kayması nedenleri ile   son yıllarda ciddi manada  tarım sektöründe gerilemeler yaşanmıştır.

Ülkenin içinde bulunduğu ekonomik şartlar göz önüne alındığında ülkeye katma değer sağlayabilecek en önemli sektörlerden birisi tarım ve hayvancılık gelmektedir. İlimizin de tarım ve hayvancılık alanındaki üretim potansiyeli bölge ile rekabet edebilecek bir potansiyele sahiptir.

İlin dinamiklerinin Valilik, Ticaret Odası, Tarım ve Orman İl Müdürlüğünün son dönemlerde başlatmış olduğu çalışmaları yakından takip ediyoruz. Ancak gözlemlediğimiz en önemli tespitlerden birisi bu organizasyonlar planlanırken ve gerçekleştirilirken tarım ve hayvancılık sektörünün en önemli paydaşları olan  Ziraat Odası, Ziraat Mühendisleri Odası, Türk Ziraat Yüksek Mühendisler Birliği, Tarım Kredi Kooperatifleri, Üretici birlikleri ve kooperatiflerin yani tarım ve hayvancılık sektörünün tüm paydaşların bu sürece dahil edilmemesi  sürecin ilerde çok sağlıklı sonuçlar vermeden inkitaya uğrayacağı kanaatindeyiz.

Türk Ziraat Yüksek Mühendisler Birliği olarak ilimizde yürütülecek tarım ve hayvancılık sektörünün üretimde kalite, çeşitlilik, verim vs gibi üretim parametreleri yanında üretim sonrası pazarlamaya kadar yaşanana süreç ile ilgili oluşturulacak depolama-raf ömrünün uzatılması gibi proje çalışmalarına da katkı sunarak ilimizi tarımsal üretimde öncelikle bölge ile rekabet edebilecek akabinde ülke ve yurt dışı pazardan pay alabilecek bir organizasyona doğru yönlendirilmesinde katkı sunmak ve süreçlerin içinde olmak isteriz.

Bu vesile ile son yıllarda tarım ve hayvancılık alanındaki üretim gerilemesine dur demek, üretimi geliştirerek arttırmak, Pazar sorununu çözmek, ülke ve şehir ekonomisine katma değer sağlamak amacı ile bundan sonra yapılacak olan tüm organizasyonları dikkatlice takip edeceğimizi, katkı sunmak için çaba sarf edeceğimizi üyelerimiz ve paydaşlarımız adına bu şehre dair üretim umutlarının sürdürülebilir bir şekilde hayata geçirilmesi için ne gerekiyorsa üstümüze düşeni yapacağımızı kamu oyu bilgisine arz ederiz. 23.05.2019

 

Vedat DEMİRBAĞ

Türk Ziraat Yüksek Mühendisler Birliği

İl Temsilcisi

 

 

İlgisi olabilecek diğer başlıklar
TZYMB ANTALYA ŞUBE GENEL KURULU YAPILDI
TZYMB KONYA ŞUBESİ İSTİŞARE TOPLANTISI YAPTI
TZYMB 68. KURULUŞ YILDÖNÜMÜ ETKİNLİKLERİ PANEL: TARIMDA DESTEKLEMELER
TZYMB ELAZIĞ TEMSİLCİSİ VEDAT DEMİRBAĞ YAĞIŞ İLE AÇIKLAMASI
TZYMB ELAZIĞ TEMSİLCİSİ VEDAT DEMİRBAĞ
TZYMB ELAZIĞ İL TEMSİLCİSİ VEDAT DEMİRBAĞ'DAN 21 EKİM DÜNYA GAZETECİLER GÜNÜ MESAJI
TZYMB ELAZIĞ TEMSİLCİSİ VEDAT DEMİRBAĞ YAĞIŞ İLE AÇIKLAMASI
TZYMB ELAZIĞ TEMSİLCİSİ VEDAT DEMİRBAĞ
GENEL BAŞKANIMIZ FEHMİ KİRAZ GAZİANTEP İL TEMSİLCİSİ KENAN SEÇKİN'E ZİYARETTE BULUNDU
Tarım ve Köyişleri Bakanlığı Müsteşarı Sn. Vedat MİRMAHMUTOĞULLARI'na ziyaret
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Müsteşarı Sayın Vedat MİRMAHMUTOĞULLARI​ Birliğimize ziyarette bulunmuştur.
TZYMB ELAZIĞ TEMSİLCİSİ VEDAT DEMİRBAĞ YAĞIŞ İLE AÇIKLAMASI
TZYMB ELAZIĞ TEMSİLCİSİ VEDAT DEMİRBAĞ YAĞIŞ İLE AÇIKLAMASI
TZYMB ELAZIĞ TEMSİLCİSİ VEDAT DEMİRBAĞ
TZYMB ELAZIĞ İL TEMSİLCİSİ VEDAT DEMİRBAĞ'DAN 21 EKİM DÜNYA GAZETECİLER GÜNÜ MESAJI
BU CUMARTESİ SOHBET KONUMUZ: BASINÇLI SULAMA SİTEMLERİ VE SU SORUNU…
ZİRAİ ÖĞRENİMİN BAŞLAYIŞININ 162. YILDÖNÜMÜ BASIN BİLDİRİSİ
TOHUMCULUKLA İLGİLİ TZYMB BASIN BİLDİRİSİ
TZYMB ELAZIĞ TEMSİLCİSİ VEDAT DEMİRBAĞ YAĞIŞ İLE AÇIKLAMASI
TÜRK ZİRAAT YÜKSEK MÜHENDİSLERİ BİRLİĞİ SUNİ TOHUMLAMA BASIN AÇIKLAMASI
TZYMB E-ÜYE
TZYMB E-ÜYE sistemine http://www.tzymb.org.tr/uye adresinden ulaşabilirsiniz.