KANAL B GÜNCEL Emre İlkan Saklıca HAL YASASI, GIDA FİYATLARI
16.10.2018

Genel Başkanımız Fehmi KİRAZ, Emre SAKLICA'nın hazırlayıp sunduğu Kanal B'de yayınlanan GÜNCEL programına katıldı. Son zamanlarda yeniden gündeme gelen Hal Yasası, gıda fiyatları, gıda fiyatlarındaki artışın enflasyona etkisi, artışa sebep olan olaylar hakkında geniş açıklamalar yapan KİRAZ konuşmasında özetle şu konulara değindi:

  • Son zamanlarda ülkemizde yeterli gıda sağlanamamaktadır. Yeterli gıdanın sağlanabilmesi için Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan istenen ve daha öncesinde söz verilen 10.551 ziraat mühendisi, veteriner, gıda mühendisi ve diğer paydaş mesleklerden istihdam edilmesi gerekmektedir. Bu istihdamın gerçekleşmesi halinde üretim ve denetim uygulamaları artacak, devlette oluşturdukları külfetin 10 katına yakınını katma değer olarak yine devlete sağlayacaklardır.
  • Gıda maddelerinde genel manada kendimize yeter durumda iken özellikle kırmızı ette 300 bin tonluk açığımız mevcuttur. Eğer bunu adet olarak alırsak yaklaşık 1 milyon adet dana açığımız mevcuttur. Mevcut açık ithalat yolu ile kapatılmaya çalışılmaktadır. Ancak bu açık 2 milyon dişi ve erkek damızlık kullanılarak ülkemizde de kapatılabilir. Bu uygulamayı yapmak için kullanılabilecek en iyi sistem ile işinin ehli, bu işi yapabilecek kişiler tarafından yapılması gerekmektedir.
  • Bunun dışında hububatta özellikle de buğdayda %10’luk bir üretim açığı bulunmaktadır. Sezon sonunda üreticinin ürününü düşük fiyattan satmak zorunda kalması ve daha sonra yükselen dolar kuru sonucunda hem üretici hem de tüketici zor durumda kalmıştır, bunun sonucunda üretici düşük fiyattan ürün sattığından dolayı zarar etmiş tüketici ise yüksek fiyattan aldığı un ve unlu mamüller sebebiyle zor durumda kalmıştır. Bunun önüne geçmek için son yıllarda azalan, terk edilen buğday ekim alanlarının yeniden ekimine başlanması, köylerde yaşanılabilirliğin artırılması ve buğday tarımında sulama olanaklarının gerçekleştirilmesi gerekmektedir.
  • Enflasyonda meydana gelen artış nedeni ile ve dolar kurundaki yükselişe bağlı olarak fiyatlarda yaşanan artış hızlanarak devam etmiştir. Genel olarak 2018 yılı içerisinde gıdada yaşanan enflasyon %30’lara ulaşacaktır.
  • Mevcut sistemde sebze meyve hallerinde bir ürün üreticiden tüketiciye ulaşıncaya kadar 4-5 el değiştirdiğinden dolayı üreticinin satış fiyatı ile tüketicinin alış fiyatı arasında 3-7 kat fiyat artışı yaşanmaktadır. Hal yasası dahilinde üretici kooperatifleri, birlikleri yer almalıdır. Eğer bu birlikler pazarlamasını kendileri yaparlarsa hem üreticinin ve tüketicinin kar etmesini sağlayacaktır. Bunun yanında ürünlerin nakliyesi sırasında meydana gelen ürün kayıplarını önlemek için soğuk zincir kurulmalı yaşanan kayıplar en aza indirilmelidir.
  • Hal Yasa’sı henüz yürürlüğe girmediğinden dolayı kısa vadede fiyat artışının durdurulmasına çare olarak büyükşehir belediyelerinin şehirlerin farklı noktalarında tanzim satış noktaları kurmaları önerilebilir.
  • Ülkemizin tarım potansiyeli 200 yüz milyon insan doyurabilecek kapasitededir. İthal gelen ürünlerde karantina, denetim işlemleri düzenli olarak yapılmalı ve bu ürünler tüketiciye sunulmadan önce bir süre bekletilmelidir. Ürünler üretim tesislerinde, yollarda, satış noktalarında düzenli olarak denetime tabi tutulmalıdır.

İlgisi olabilecek diğer başlıklar
GENEL BAŞKANIMIZ FEHMİ KİRAZ KANAL B'DE
FEHMİ KİRAZ KANAL A HABERDE
GENEL BAŞKANIMIZ SN. FEHMİ KİRAZ "İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ TARIMI NASIL ETKİLEYECEK" KONUSUNU KANAL B EKRANLARINDA DEĞERLENDİRDİ.
GENEL BAŞKANIMIZ FEHMİ KİRAZ GÜNCEL PROGRAMINA KATILDI
KANAL B GÜNCEL 23/11/2018
KANAL B GÜNCEL 31/12/2018
12.10.2018 STAR TV HAL YASASI İLE ARACILAR ORTADAN KALKACAK
VETERİNER HİZMETLERİ, GIDA VE YEM KANUN TASARISI TASLAĞI HK. TZYMB GÖRÜŞÜ...
CUMARTESİ SOHBETİ: GIDA KATKI MADDELERİ..
GIDA DENETİMİNDE YETKİ KARGAŞASI
MAZOT FİYATLARI
PAMUK FİYATLARI PAMUK ÇİFTÇİSİNİ ÜRETİMDEN VAZGEÇİRİYOR
HUBUBAT ALIM FİYATLARI
TZYMB E-ÜYE
TZYMB E-ÜYE sistemine http://www.tzymb.org.tr/uye adresinden ulaşabilirsiniz.