GENEL BAŞKANIMIZ FEHMİ KİRAZ GÜNCEL PROGRAMINA KATILDI
30.7.2018
Genel Başkanımız Fehmi KİRAZ, Kanal B TV'de Emre SAKLICA'nın hazırlayıp sunduğu Güncel Programına katıldı. Özellikle gıda fiyatlarında yaşanan artışların enflasyonu olumsuz etkilediğini belirten Kiraz, gıdadaki fiyat artışlarının önüne geçebilecek argümanların olduğunu, bir an önce devreye alınması gerektiğini söyledi.

Genel Başkanımızın değindiği konular başlıklar itibariyle şöyledir:

Gıda fiyatlarında kur artışları ve enflasyonun etkisi ile son dönemlerde artışlar yaşandı. ÜFE haziran ayı %23,71 oranında iken, TÜFE haziran ayı % 15,39'larda idi. Bu oranların birbirine yakın olması gerekmektedir.

Buğday fiyatlarında ise geçen yıla oranla %10'luk bir fiyat artışı mevcut bulunmakta. Ancak bu durum sonucunda ekmeğin fiyatında %20-25'lik artış uygulanan yerler de bulunmakta. yüksek fiyattan yapılan ekmek satışına müdahale edilmesi gerekmektedir.

Ekmek yapım maliyetlerinin içinde buğdayın oranı %25 iken, satış esnasında %10'luk buğday zammı ekmek fiyatına uygulanmamalıdır. Aynı şekilde susam fiyatlarının da simit fiyatlarını bu kadar artırmaması gerekmektedir.

Çiğ sütte meydana gelen fiyat artışı ise diğer tüm süt ürünleri fiyatını etkilemektedir. Gıdadaki enflasyon oranının %17-18'lerde olması maalesef ki bu fiyatların giderek yükselmesine sebep olmaktadır. Sütte devam eden sorun çözümlendiği zaman et sorunu da büyük oranda çözümlenebilir.

Bu gıda fiyatlarındaki artışı önleyebilecek argümanlar mevcut bulunmaktadır. Diğer gıda maddelerine oranla yaş sebze meyvede fiyatları düşürmek daha kolay bir uygulamadır. Tüketici olarak fiyatlardan etkilenilmemesi için toptan marketlerden kuru gıda alışverişi, yaş sebze meyvede ise pazara yönelim geçekleşirse bir nebze de olsa düşük fiyattan alışveriş yapmak mümkün olacaktır.

Güvenilir gıdaya ulaşımda, üretimin başından sonuna kadar denetim gereklidir. Denetim elemenı açığını kapatmak için ise en az 10000; ziraat, gıda, su ürünleri mühendisi ve veteriner alımı yapılması gereklidir. Organik ürünler tercih eden tüketiciler ise mutlaka sertifikasını sorgulamalı, ona göre alışverişini yapmalıdır. (Haber: Yakup AKIN)

İlgisi olabilecek diğer başlıklar
Ülkü-Tek Genel Kurulu Yapıldı...
MİLLİYETÇİ HAREKET PARTİSİ GENEL BAŞKANI DR. DEVLET BAHÇELİ BİRLİĞİMİZİ ZİYARET ETTİ
TZYMB ANTALYA ŞUBE GENEL KURULU YAPILDI
BİRLİK GENEL BAŞKANIMIZ SAYIN FEHMİ KİRAZ'IN TERCÜMAN GAZETESİ KÖŞE YAZARI HAKKI KURBAN'A VERMİŞ OLDUĞU DEMEÇ:
GENEL BAŞKANIMIZ SAYIN FEHMİ KİRAZ KUDÜS TV DE
GENEL BAŞKANIMIZ FEHMİ KİRAZ'IN BABASI VEFAT ETMİŞTİR.
BİRLİK GENEL BAŞKANIMIZ SAYIN FEHMİ KİRAZ'IN TERCÜMAN GAZETESİ KÖŞE YAZARI HAKKI KURBAN'A VERMİŞ OLDUĞU DEMEÇ:
GENEL BAŞKANIMIZ SAYIN FEHMİ KİRAZ KUDÜS TV DE
GENEL BAŞKANIMIZ FEHMİ KİRAZ'IN BABASI VEFAT ETMİŞTİR.
Genel Başkan Fehmi KİRAZ: ''ÇİFTÇİ TARLAYA KARASABANLA GİRERSE ŞAŞIRMAYALIM''
Fehmi KİRAZ Dipnot Programı'nda
BİRLİK GENEL BAŞKANIMIZ SAYIN FEHMİ KİRAZ'IN TERCÜMAN GAZETESİ KÖŞE YAZARI HAKKI KURBAN'A VERMİŞ OLDUĞU DEMEÇ:
KANAL B GÜNCEL Emre İlkan Saklıca HAL YASASI, GIDA FİYATLARI
KANAL B GÜNCEL 23/11/2018
KANAL B GÜNCEL 31/12/2018
GENEL BAŞKANIMIZ FEHMİ KİRAZ TÜRK TARIM ORMAN SEN 02 NOLU ANKARA ŞUBESİ GENEL KURULUNA KATILDI
TZYMB E-ÜYE
TZYMB E-ÜYE sistemine http://www.tzymb.org.tr/uye adresinden ulaşabilirsiniz.
İNTERNET - BASINDA TARIM