Ziraat Mühendisliği Dergisi artık Dergipark'ta
27.6.2018
Geçtiğimiz aylarda verdiğimiz yoğun emekler sonucunda dergimizin büyük kısmı dijital ortama aktarılarak herkesin ulaşabileceği şekilde (açık) erişime açılmıştır. Yine geçtiğimiz yıl Kasım ayında başlattığımız, TÜBİTAK ULAKBİM çatısı altında, Türkiye'de yayımlanan akademik dergiler için elektronik ortamda barındırma ve editoryal süreç yönetimi hizmeti sunan Dergipark'a dahil olma çabalarımız, geçtiğimiz günlerde sonuç vermiş, başvurumuz kabul edilmiş, en son sayı olarak yayınlanan 364. sayımız aktarılmıştır. Eski sayıların aktarım süreci devam etmektedir. DergiPark; dergilerin ulusal ve uluslararası dizinlere girebilmesi için standart bir alt yapı hizmeti sunmaktadır. Dergimizin de ulusal ve uluslar arası dizinlere dahil edilme süreci de başlatılmış olup, TR- DİZİN'deki başvurumuz inceleme aşamasındadır.
Birliğimizin yayın organı olan Ziraat Mühendisliği Dergimiz, Ziraat Dergisi adı ile yayınlanmakta iken, Temmuz 1966'da 265. sayısı ile isim değiştirme kararı alarak 1. sayıdan tekrar başlayıp bugüne kadar yayına devam edegelmiştir.
Geçtiğimiz aylarda verdiğimiz yoğun emekler sonucunda dergimizin büyük kısmı dijital ortama aktarılarak herkesin ulaşabileceği şekilde (açık) erişime açılmıştır.
Yine geçtiğimiz yıl Kasım ayında başlattığımız, TÜBİTAK ULAKBİM çatısı altında, Türkiye'de yayımlanan akademik dergiler için elektronik ortamda barındırma ve editoryal süreç yönetimi hizmeti sunan Dergipark'a dahil olma çabalarımız, geçtiğimiz günlerde sonuç vermiş, başvurumuz kabul edilmiş, en son sayı olarak yayınlanan 364. sayımız aktarılmıştır. Eski sayıların aktarım süreci devam etmektedir.
DergiPark; dergilerin ulusal ve uluslararası dizinlere girebilmesi için standart bir alt yapı hizmeti sunmaktadır. Dergimizin de ulusal ve uluslar arası dizinlere dahil edilme süreci de başlatılmış olup, TR- DİZİN'deki başvurumuz inceleme aşamasındadır.
Ziraat Mühendisliği Dergisi'nin makale kabul, değerlendirme, hakemlik gibi tüm işlemleri bundan sonraki süreçte Dergipark üzerinden gerçekleştirilecektir.
Malumunuz, bu tür akademik yayınlar, özellikle dizinler tarafından taranıyor/takip ediliyorsa, belli periyotlarla çıkarılması gerekir. Bunu sağlamanın yegane yolu da dergiye makale sağlanmasıdır. 
Özellikle akademik camiada, akademik camia ile işbirliği içerisinde, araştırma enstitülerinde görevli üyelerimizden ve bulundukları çevrelerden dergimize makale katkısında bulunmalarını talep ediyoruz. 

Dergimizin Dergipark adresi:

Buradan, "Makale Gönder" butonuna tıklayarak makale gönderim sürecini başlatabilirsiniz.  

İlgisi olabilecek diğer başlıklar
PANEL:ZIRAAT MUHENDISLERININ ISTIHDAMINDA YENI UFUKLAR
Ziraat Fakültelerinin ve mezunlarının sorunları artık içinden çıkılamayacak boyutlara gelmiştir
Ziraat Mühendisleri aranıyor..
Ziraat Mühendisliği Mesleğine Yönetmelikle Yeni Müdahaleler Yapılmaya Devam Ediliyor
Ziraat Fakültelerinin ve mezunlarının sorunları artık içinden çıkılamayacak boyutlara gelmiştir
TZYMB E-ÜYE
TZYMB E-ÜYE sistemine http://www.tzymb.org.tr/uye adresinden ulaşabilirsiniz.