"ARAZİ TOPLULAŞTIRMASI" GIDA, TARIM VE HAYVANCILIK İŞİDİR BASIN BİLDİRİSİ 24.01.2018
24.1.2018

TÜRK ZİRAAT YÜKSEK MÜHENDİSLERİ BİRLİĞİ

“ARAZİ TOPLULAŞTIRMASI”

GIDA, TARIM VE HAYVANCILIK İŞİDİR

BASIN BİLDİRİSİ

24 Ocak 2018

        

Arazi Toplulaştırma ve Tarla İçi Geliştirme Hizmetleri işlerinin Orman ve Su İşleri Bakanlığı bünyesinde devam etmesine dair karar alınmıştır. Bu karar doğrultusunda, Sayın Cumhurbaşkanımızın son kararı ile bu konu üst düzeyde netleştirilmiştir.

Yeni sistemin nasıl olacağına dair çalışmalar Başbakan Yardımcısı Mehmet ŞİMŞEK başkanlığındaki toplantılarda çalışılmaktadır.

Arazi toplulaştırma ve Tarla İçi Geliştirme Hizmetleri projelerini yürüten ve buna bağlı birimlerin Orman ve Su İşleri Bakanlığına bağlanması düşünülmektedir.

Bu kapsamda yaklaşık 1200 teknik personelin geçmesi planlanmaktadır.

DSİ, şu anda 5403 sayılı Kanun kapsamında Sulama Alanlarında Özel Arazi toplulaştırma projelerini yürütmektedir. Aslında DSİ sulama alanlarındaki toplulaştırma projelerinin tamamını istemektedir.

DSİ, Tarım Bakanlığından toplulaştırma izni almasına kızıyor ve buna çok bozuluyor. Asıl sıkıntıda buradan kaynaklanıyor. Köy Hizmetleri kapatıldıktan sonra küçük sulamalar sahipsiz kaldı. Bu yetkiyi Tarım Bakanlığına vermek istemiyor. Asıl mesele bu.

Sulanmayan alanlarda yapılan toplulaştırma ve tarla içi geliştirme hizmetlerini almak istememektedir. Tarımsal arazilerin düzeltilmesi ıslah, drenaj, tesviye, taş toplama, köy yerleşim alanı kurma gibi tarımsal projeleri istemediğini belirtmişlerdir.

Suyun ve toprağın asıl kullanıcısı olan çiftçi ile bağlantının kesilmediği bir yapı kurulmalıdır. 

Tarım bir bütündür, tek elden yürütülmelidir, tek elden yürütülmeyen parçalı yapılar başarısız olmaya mahkumdur.

            Dimyat’a pirince giderken evdeki bulgurdan olmak bu olsa gerek. Devlet Su İşlerinin yetkisinde bulunan ova sulama ve tarla içi sulama işlerinin Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının yetkisine verilmesini beklerken, sulamanın tamamını DSİ’ye verilirken yanında arazi toplulaştırması, arazi edindirme, tarım arazilerinin değerlendirilmesi de dahil bütün altyapı işlerinin tamamının Tarım Bakanlığından alınıp Devlet Su İşlerine verilmesi gerçekten ülke tarımını daha da kötü noktalara götürecek bir politikadır ve derhal bundan vazgeçilmelidir.

       Toplulaştırma projeleri ile ekonomik üretime imkân vermeyecek şekilde parçalanmış tarım topraklarının toplulaştırılması,  ihtiyaç bulunması halinde yeni yerleşim yerlerinin kurulması ya da eklemeler yapılması, arazilerin amaçları doğrultusunda kullanılmasının temini ve amaç dışı kullanımların önlenmesi, arazilerin bugün ve gelecekte kullanımlarının belirlenmesi ve hayata geçirilmesi planlanmaktadır.

Toplulaştırma; toprağın verimli olarak işletilmesini, verimliliğin korunmasını, birim alandan azami ekonomik verimin alınmasını, tarımsal üretimin sürekli olarak arttırılmasını, değerlendirilmesini ve buralardan istihdam imkânlarının arttırılmasını sağlayan projelerdir.

Toplulaştırma ile köydeki mevcut problemleri ve toplulaştırma ile hangi problemlerin çözülebileceğini belirlemesi gerekmektedir.

Çiftçiye verilecek toprağın özellikleri ailenin yapısına, yaptığı ve yapacağı tarımsal faaliyete göre değişir.

       Kamulaştırmadan kurtulmak için DSİ yetkisine verilmesi düşünülen toplulaştırma projeleri, basit bir projeden öteye geçmez. Toplulaştırma projeleri “Arazi Toplulaştırması” Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının asli ve en önemli işlerindendir.

            Bu politikadan vazgeçilmeli, Ova ve Tarla içi sulama da dahil tüm toplulaştırma işlerinin Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığında olması ülke tarımında bütünlüğü sağlayacak, politikalar bu alt yapıya göre oluşturulacak ve tarımımızı daha da geliştirecektir.

 

            Fehmi KİRAZ                                                                                  

    Yönetim Kurulu Adına

          Genel Başkan

 

 

İlgisi olabilecek diğer başlıklar
VETERİNER HİZMETLERİ, GIDA VE YEM KANUN TASARISI TASLAĞI HK. TZYMB GÖRÜŞÜ...
CUMARTESİ SOHBETİ: GIDA KATKI MADDELERİ..
GIDA DENETİMİNDE YETKİ KARGAŞASI
GELENEKSEL CUMARTESİ SOHBETLERİ- İYİ TARIM UYGULAMALARI
CUMARTESİ SOHBETLERİ'NİN KONUĞU PROF.DR. NUMAN AKMAN: “TARIMSAL ÜRETİM YAŞAMAKTIR”
TARIM ESKİ BAKANLARIMIZDAN MUSTAFA TAŞAR'I KAYBETTİK
PANEL: HAYVANCILIKTA ÜLKENİN GELDİĞİ DURUM
T.C. GIDA TARIM VE HAYVANCILIK BAKANLIĞI
GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK BAKANLIĞI MÜSTEŞARI ZİYARET EDİLDİ
BU CUMARTESİ SOHBET KONUMUZ: BASINÇLI SULAMA SİTEMLERİ VE SU SORUNU…
ZİRAİ ÖĞRENİMİN BAŞLAYIŞININ 162. YILDÖNÜMÜ BASIN BİLDİRİSİ
TOHUMCULUKLA İLGİLİ TZYMB BASIN BİLDİRİSİ
ZİRAİ ÖĞRENİMİN BAŞLAYIŞININ 162. YILDÖNÜMÜ BASIN BİLDİRİSİ
TOHUMCULUKLA İLGİLİ TZYMB BASIN BİLDİRİSİ
TZYMB BUĞDAY BASIN BİLDİRİSİ
TZYMB E-ÜYE
TZYMB E-ÜYE sistemine http://www.tzymb.org.tr/uye adresinden ulaşabilirsiniz.
İNTERNET - BASINDA TARIM