DUYURU "BAKANLIK ATAMALARI"
09.12.2017
Bakanlık Atamaları ile ilgili yazı aşağıda bilgilerinize sunulmuştur.

15 Temmuz menfur saldırısının  tüm halkımız tarafından püskürtülmesinden sonra, Türk Ziraat Yüksek Mühendisleri Birliği olarak liyakata önem verileceği konusundaki açıklamalar bizleri umutlandırmıştı.

Ancak son zamanlarda Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı gibi teknik konuların çok yoğun olduğu bir Bakanlıkta, liyakata ve meslek disiplinine uymayan atamaların olması bizleri üzmektedir.

Tarımın her kolu teknik bir olaydır. Tarım konusunda yeterli eğitimi almayan ve usta çırak ilişkisi içerisinde yetişmeyen insanların teknik konuları algılaması ve yönetebilmesi oldukça zordur. 

Tarımın herkes tarafından bilinebilen bir konu olarak toplumda algılanması ve ortaya çıkan sorunların ziraat mühendislerine ve veteriner hekimlere mal edilmesi ayrıca üzüntü veren bir durumdur.

Ziraat mühendisliği eğitimi almayan ve bu mesleğin içerisinde çeşitli kademelerde görev almadan tarımın sorunlarına çözüm bulmak mümkün değildir. Tarımın herkes tarafından yönetebileceği algısının yanlış olduğunun, her ortamda söylememize rağmen bu uyarılara dikkat edilmemesi ülkemiz tarımının geleceği konusunda bizleri endişeye sevk etmektedir. 

Tarımın yönetilebilmesi için asgari düzeyde, toprak, bitki, hayvan fizyolojisinin bilinmesi ve alınacak kararların etkilerinin tahmin edilebilmesi gereklidir.

Bu nedenlerle ziraat mühendisliği mesleğinden gelmeyen ve bu konuda tecrübesi olmayan kişilerin, sanki ülkemizde bu konuda yetişmiş insan yokmuş gibi başka meslek gruplarından yönetici olarak teknik birimlerin başına getirilmesini kınıyoruz.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı teknik bir Bakanlıktır. Meslekten olmayan insanların buralarda yönetici olarak görevlendirilmesini kabul etmediğimiz gibi, ülkemiz tarımının geleceği açısından da tehlikeli ve yanlış buluyoruz. 

Siyaset kurumuna açık çağrımızdır;

Tarım bir bilimdir ve bunu yönetebilecekler bu bilimi okuyan insanlardır. Bu hatadan bir an önce dönülmesini ülkemiz tarımı için istiyoruz.

Kamuoyuna saygılarımızla sunarız.  


İlgisi olabilecek diğer başlıklar
YENİ DUYURU-TARIM VE KÖYİŞLERİ BAKANLIĞI MÜFETTİŞ YARDIMCILIĞI GİRİŞ SINAVI
DUYURU TS EN ISO 9001 “ KALİTE YÖNETİM SİSTEMİ”
GENEL KURUL DUYURUSU
TZYMB E-ÜYE
TZYMB E-ÜYE sistemine http://www.tzymb.org.tr/uye adresinden ulaşabilirsiniz.