MÜSTEŞAR MEHMET HADİ TUNÇ'U ZİYARET
11.10.2017
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Müsteşarlığına atanan meslektaşımız ve Türk Ziraat Yüksek Mühendisleri Birliği üyesi ziraat yüksek mühendisi Sayın MEHMET HADİ TUNÇ'a hayırlı olsun ziyaretinde bulunduk.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Müstaşarlığına atanan Sayın Mehmet Hadi TUNÇ makamında Türk Ziraat Yüksek Mühendisleri Birliği Yönetim Kurulu olarak hayırlı olsun ziyaretinde bulunduk. Ziyaret sırasında ülkemiz tarımının sorunlarının çözümü ve ziraat mühendisliği mesleğimizin daha iyi noktalara gelmesi için neler yapılabileceği üzerinde duruldu.

Ziyaret sırasında sayın Mehmet Hadi TUNÇ, ülkemiz tarımı için önemli olan tarımsal desteklemelerin amacına ulaşıp ulaşmadığı konusunda çalışmalar yapılması gerektiğini ifade etti. Tarımsal desteklerin etkinliğinin arttırılması ve temel amaca hizmet etmesi yönünde yeni fikirlere ve yaklaşımlara ihtiyaç olduğunu belirtti. Tarımsal desteklerin özellikle il bazında yerel olarak belirlenmesi ve buna göre yeni bir destekleme modelinin düşünülmesi gerektiğini ifade etti. Bu yöntemin Bakanlığımızın denetimi ve yapılan desteğin sonucunun görülmesi açısından önemli olduğunu ifade etti.

Sayın Müsteşarın Bakanlığımızın her kademesinde çalışarak bu makamlara gelmiş olduğu, konuşmasında hemen ön plana çıktı. Ülkemizdeki liyakat konusunun sayın müsteşarda görmüş olmak bizleri ayrıca memnun etti. Kendisinin gerek bitkisel üretim, gerek hayvansal üretim ve gerekse gıda ve diğer bakanlığımız konularına olan hakimiyeti, bakanlığımızın çalışmalarında daha başarılı olacağı konusunda umut vadetmiştir.

Türk Ziraat Yüksek Mühendisleri Birliği Genel Başkanı Sayın Fehmi KİRAZ, sayın müsteşarın ziraat mühendisi mesleğinden gelmiş olması ve ülkemiz tarımını bu kadar yakından bilen birinin bu önemli göreve gelmesinden dolayı çok mutlu olduğunu ifade etti. Bununla birlikte ülkemizin tarım üretiminin arttırılmasında en önemli konunun sulanamayan tarım arazilerinin su ile buluşturulması gerektiğini ifade etti.

Bakanlığımızın merkez birimlerinin yeniden düzenlenmesi gerektiğini, özellikle Tarım Reformu Genel Müdürlüğünün mevcut yapısının bir an önce düzeltilmesi gerektiğini, diğer Genel Müdürlüklerde iş yükünün de adaletli bir şekilde dağıtılması gerektiğini bildirdi.

Sayın KİRAZ, ziraat mühendisliği mesleğinin alanının başka meslek grupları ile paylaştırılmaya çalışıldığını, bunun bir an önce sonlandırılması gerektiğini ifade etti. Zirai ilaç bayiliği konusunda ziraat mühendisi olmayan meslek gruplarına da bu hakkın verilmesinin uygun olmadığını belirtti.

Birçok sınavın kaldırılma aşamasında olduğu günümüzde halen ziraat mühendisi olarak mezun olan meslektaşlarımızın bazı sınavlara tekrar tabi tutulmasının uygun olmadığı ve hiçbir meslek grubunda böyle bir durumun olmadığını belirtti.

Merkez teşkilatında çalışan meslektaşlarımızın geçmiş yıllarda olduğu gibi büyük proje tazminatını almaya devam etmelerini talep etti.

 

Haberin resmini aşağıdaki bağlantıdan görebilirsiniz.

https://photos.app.goo.gl/CkhXfwTeHZ9i64rs2

İlgisi olabilecek diğer başlıklar
GELENEKSEL CUMARTESİ SOHBETLERİ: Dr. MUSTAFA KORÇAK (DENİZCİLİK E. MÜSTEŞARI)
GELENEKSEL CUMARTESİ SOHBETLERİ: Dr. MUSTAFA KORÇAK (DENİZCİLİK E. MÜSTEŞARI)
Tarım ve Köyişleri Bakanlığı Müsteşarı Sn. Vedat MİRMAHMUTOĞULLARI'na ziyaret
Dr. Erkan İçöz ve Mehmet Bilir Mesleki Uygulamada Birliği anlattı
GELENEKSEL CUMARTESİ SOHBETİNİN KONUĞU DOÇ. DR. MEHMET AKİF OKUR
BİRLİĞİMİZ YÖNETİMİNDEN DR. MEHMET HASDEMİR'E ZİYARET
MİLLİYETÇİ HAREKET PARTİSİ GENEL BAŞKANI DR. DEVLET BAHÇELİ BİRLİĞİMİZİ ZİYARET ETTİ
BİRLİK YÖNETİMİNDEN BAHÇELİ’YE ZİYARET
GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK BAKANLIĞI MÜSTEŞARI ZİYARET EDİLDİ
TZYMB E-ÜYE
TZYMB E-ÜYE sistemine http://www.tzymb.org.tr/uye adresinden ulaşabilirsiniz.
İNTERNET - BASINDA TARIM