ZİRAİ ÖĞRETİMİN 169. YILI
10.1.2015
Zirai öğretimin 169. yılı tüm tarımda çalışanlara kutlu olsun.

 

Ülkemizde, 1846 yılında İstanbul Yeşilköy’de bulunan Ayamama Çiftliği’nde kurulan Ziraat Mektebi ile zirai eğitim başlamıştır. Bu tarih zirai öğrenimin başlangıcı kabul edilmekte ve her yıl 10 Ocak'ta çeşitli etkinliklerle anılmaktadır. Bu yıl 169. yıldönümüdür. Bu vesileyle, zirai eğitim gören, bu eğitimleri veren tüm vatandaşlarımızın bu gününü kutluyoruz.

Zirai öğrenim insanlarımızın sağlıklı ve düzenli beslenmesinde çok önemli bir konudur. Zirai öğrenim sayesinde kültür bitkileri yetiştiriciliğinde önemli mesafeler kat edilmiştir. İnsanlara faydalı bu eğitimin yaradan katında da önemli olduğunu düşünüyoruz. İnsanların faydasına yapılan bu çalışmalarda bulunan tüm ziraat mühendisi meslektaşlarımız başta olmak üzere, hayırlı bir iş ile iştigal ettiklerini bilmelerini istiyoruz. Bu vesileyle tarımla uğraşan tüm vatandaşlarımızın işlerinde kolaylıklar ve verimli bir yıl diliyoruz.

Tarım sektörü ülkemizde halen hak ettiği yerlerde değildir. Her aşamasında alın teri akıtılarak yapılan tarımsal üretim ve faaliyetler, en helal ve zorlu bir üretim süreçlerinden biridir. Ancak bu üretim sürecinde, gerek bilgisini gerekse bedeni varlığını ortaya koyan vefakar insanlar, elde edilen kazançtan hak ettikleri geliri elde edememektedirler.

Son yıllarda alın teriyle elde edilen bu kazançlar, kısa yoldan başka sektörlere rant olarak aktarılmaktadır. Hak edilmeyen, masa başı ve siyasi kararlarla bir yılda elde edilen tarımsal gelirden çok daha fazla rant geliri, 1 günde başka iş ve işlemlerle yandaşlara aktarılmaktadır. Zirai eğitimin 169. yılında bu haksızlıklara dur denilmesini, başta ziraat mühendisi meslektaşlarımız olmak üzere, tüm tarımsal faaliyetlerde bulunan vatandaşlarımızın hak ettiği geliri sağlayabilecek kararların, tarafsız bir şekilde alınarak hayata geçirilmesini beklemekteyiz.

İlgisi olabilecek diğer başlıklar
ŞUBE BAŞKANLIKLARIMIZ, İL VE KURUM TEMSİLCİLERİMİZ ZİRAİ ÖĞRENİMİN 161. YILDÖNÜMÜ ETKİNLİKLERİ ÇERÇEVESİNDE ANKARA’DA BULUŞTU
ZİRAİ ÖĞRENİMİN 162. YILDÖNÜMÜNDE ZİRAAT MÜHENDİSLİĞİNİN DURUMU
ZİRAİ ÖĞRENİMİN BAŞLAYIŞININ 162. YILDÖNÜMÜ BASIN BİLDİRİSİ
TARIM ÖĞRETİMİNİN 170. YILI BASIN BİLDİRİSİ
10 OCAK TARIM EĞİTİM VE ÖĞRETİMİNİN 174. YILI KUTLU OLSUN
CUMARTESİ SOHBETİ: KURULUŞUNUN 75.YILINDA YÜKSEK ZİRAAT ENSTİTÜSÜ..
KURULUŞUNUN 75.YILINDA YÜKSEK ZİRAAT ENSTİTÜSÜ
Haksız Zirai Mücadele İlaç Bayiliği Sınavı için Ziraat Mühendislerinin tüm kesimleri TEK SES oluyor.Bölüm Başkanları'ndan Açıklamalar Geliyor..
TZYMB E-ÜYE
TZYMB E-ÜYE sistemine http://www.tzymb.org.tr/uye adresinden ulaşabilirsiniz.