ZİRAİ ÖĞRETİMİN 169. YILI
10.01.2015
Zirai öğretimin 169. yılı tüm tarımda çalışanlara kutlu olsun.

 

Ülkemizde, 1846 yılında İstanbul Yeşilköy’de bulunan Ayamama Çiftliği’nde kurulan Ziraat Mektebi ile zirai eğitim başlamıştır. Bu tarih zirai öğrenimin başlangıcı kabul edilmekte ve her yıl 10 Ocak'ta çeşitli etkinliklerle anılmaktadır. Bu yıl 169. yıldönümüdür. Bu vesileyle, zirai eğitim gören, bu eğitimleri veren tüm vatandaşlarımızın bu gününü kutluyoruz.

Zirai öğrenim insanlarımızın sağlıklı ve düzenli beslenmesinde çok önemli bir konudur. Zirai öğrenim sayesinde kültür bitkileri yetiştiriciliğinde önemli mesafeler kat edilmiştir. İnsanlara faydalı bu eğitimin yaradan katında da önemli olduğunu düşünüyoruz. İnsanların faydasına yapılan bu çalışmalarda bulunan tüm ziraat mühendisi meslektaşlarımız başta olmak üzere, hayırlı bir iş ile iştigal ettiklerini bilmelerini istiyoruz. Bu vesileyle tarımla uğraşan tüm vatandaşlarımızın işlerinde kolaylıklar ve verimli bir yıl diliyoruz.

Tarım sektörü ülkemizde halen hak ettiği yerlerde değildir. Her aşamasında alın teri akıtılarak yapılan tarımsal üretim ve faaliyetler, en helal ve zorlu bir üretim süreçlerinden biridir. Ancak bu üretim sürecinde, gerek bilgisini gerekse bedeni varlığını ortaya koyan vefakar insanlar, elde edilen kazançtan hak ettikleri geliri elde edememektedirler.

Son yıllarda alın teriyle elde edilen bu kazançlar, kısa yoldan başka sektörlere rant olarak aktarılmaktadır. Hak edilmeyen, masa başı ve siyasi kararlarla bir yılda elde edilen tarımsal gelirden çok daha fazla rant geliri, 1 günde başka iş ve işlemlerle yandaşlara aktarılmaktadır. Zirai eğitimin 169. yılında bu haksızlıklara dur denilmesini, başta ziraat mühendisi meslektaşlarımız olmak üzere, tüm tarımsal faaliyetlerde bulunan vatandaşlarımızın hak ettiği geliri sağlayabilecek kararların, tarafsız bir şekilde alınarak hayata geçirilmesini beklemekteyiz.

İlgisi olabilecek diğer başlıklar
ŞUBE BAŞKANLIKLARIMIZ, İL VE KURUM TEMSİLCİLERİMİZ ZİRAİ ÖĞRENİMİN 161. YILDÖNÜMÜ ETKİNLİKLERİ ÇERÇEVESİNDE ANKARA’DA BULUŞTU ZİRAİ ÖĞRENİMİN 162. YILDÖNÜMÜNDE ZİRAAT MÜHENDİSLİĞİNİN DURUMU ZİRAİ ÖĞRENİMİN BAŞLAYIŞININ 162. YILDÖNÜMÜ BASIN BİLDİRİSİ ZİRAİ KARANTİNA İNSPEKTÖR YÖNETMELİK TASLAĞI HAKKINDA ZİRAİ KARANTİNA YÖNETMELİK TASLAĞI HAKKINDA ZİRAİ MÜCADELE İLAÇ BAYİİLİĞİ “TÜRKİYE’ DE ZİRAİ ÖĞRENİMİN BAŞLAYIŞININ 163. YILDÖNÜMÜ” ZİRAAT MÜHENDİSLİĞİ MESLEĞİNİN DURUMU VE GELECEĞİ İLE İLGİLİ NELER YAPILABİLİR ? ZİRAİ ÖĞRENİMİN 165. YILDÖNÜMÜ ZİRAİ MÜCADELE İLAÇ BAYİLİĞİ BASIN BİLDİRİSİ 26 MART 2011 ECZACILARIN ZİRAİ İLAÇ SATMASINA İMKAN SAĞLAYACAK DÜZENLEME İSTEĞİNE MÜDAHİL OLUNDU. “TÜRKİYE’ DE ZİRAİ ÖĞRENİMİN BAŞLAYIŞININ 167. YILDÖNÜMܔ ZİRAİ ÖĞRENİM RAPORU 2017 ZİRAİ ÖĞRENİMİN 172.YILI ZİRAİ ÖĞRENİMİN 172.YILI TARIM ÖĞRETİMİNİN 170. YILI BASIN BİLDİRİSİ CUMARTESİ SOHBETİ: KURULUŞUNUN 75.YILINDA YÜKSEK ZİRAAT ENSTİTÜSÜ.. KURULUŞUNUN 75.YILINDA YÜKSEK ZİRAAT ENSTİTÜSÜ Haksız Zirai Mücadele İlaç Bayiliği Sınavı için Ziraat Mühendislerinin tüm kesimleri TEK SES oluyor.Bölüm Başkanları'ndan Açıklamalar Geliyor.. YENİ YILINIZ KUTLU, MUTLU VE UMUTLU OLSUN. 2013 YILI BİTKİ SAĞLIĞI VE KARANTİNA PROGRAM VE PRENSİPLERİ YILIN ZİRAAT MÜHENDİSLERİ SEÇİLDİ TARIM ÖĞRENİMİNİN 168. YILI KUTLANDI MESLEKTE 30. YILINI DOLDURANLARA PLAKET ÇANAKKALE ZAFERİNİN 100. YILI TARIM ÖĞRETİMİNİN 170. YILI BASIN BİLDİRİSİ TARIM EĞİTİMİNİN 171. YILI 2017 YILI BİTKİ SAĞLIĞI UYGULAMA PROGRAMI KİTABI ZİRAİ ÖĞRENİMİN 172.YILI ZİRAİ ÖĞRENİMİN 172.YILI DUYURU " 1988 YILI MEZUNLARI PLAKET"


Bu Habere Ait Yorumlar
Henüz yorum kaydedilmemiş..
LÜTFEN YORUMUNUZU YAZINIZ
Konu
Adınız Soyadınız
E Posta Adresiniz
Yorumunuz
6 * 2 = ?
TZYMB E-ÜYE
TZYMB E-ÜYE sistemine http://www.tzymb.org.tr/uye adresinden ulaşabilirsiniz.
İNTERNET - BASINDA TARIM