ZEYTİNLİKLERİMİZ YOK OLMASIN
7.11.2014
Manisa'nın Soma İlçesi Yırca Mahallesindeki zeytinliklerin Danıştay kararı beklenmeden sökülmesini üzüntüyle karşılıyoruz.

Soma'da kurulması planlanan termik santral için Yırca mahallesinde Bakanlar Kurulunca "acele kamulaştırma kararı" alınmıştır. Ancak Soma'da yapılması planlanan termik santralle ilgili Bakanlar Kurulu kararına karşı "acele kamulaştırma kararının iptali" ve "yürütmeyi durdurma" talebiyle Danıştay 6. Dairesi nezdinde dava açılmıştır.

Bakanlar Kurulu kararına karşı "acele kamulaştırma kararının iptali" ve "yürütmeyi durdurma" amacıyla Eylül ayında Yırca köylülerince dava açılmıştır. Danıştay 6. Dairesi tarafından görülen davanın karar aşamasında olduğundan yürütmenin durdurulması kararı vermiştir. Yürütmeyi durdurma davası açılan sahadaki zeytinliklerin mahkeme kararını bekleyene kadar korunması için tüm idari birimlere başvurularda bulunulmasına rağmen, zeytinlerin kesilmesine devam edilmiş ve yürütmeyi durdurma kararının açıklandığı gün de yaklaşık altı bin ağaç sökülmüştür.

Danıştay’ın kesin kararı beklenmeden, kararın nasıl sonuçlanacağı bilinmeden, yerine geri getirilmesi 50 yıl alacak olan zeytinliklerin sökülmesini şiddetle kınıyoruz.

Ülkemiz hukuk sistemine karşı yapılan bu saygısızca davranışın yanı sıra, yetiştirilmesinde önemli zahmet ve emek olan bu ağaçların fütursuzca yok edilmesi içimizi acıtmıştır.

Ülkemizin her değeri gibi, bu zeytinliklerde korunması ve saygı duyulması gereken önemli bir değerdir. Tarımsal değerlerimize karşı bu kadar kolay yıkım yapılması, saygısızlık ve kıymet bilmemektir.

Bu saygısızlığı şiddetle kınıyor, tüm değerlerimiz gibi, tarımsal değerlerimize de sahip çıkılmasını tüm halkımızdan bekliyoruz.

İlgisi olabilecek diğer başlıklar
TZYMB E-ÜYE
TZYMB E-ÜYE sistemine http://www.tzymb.org.tr/uye adresinden ulaşabilirsiniz.