TZYMB İNTERGİS CBS SERTİFİKALARI VERİLDİ
30.3.2014
Türk Ziraat Yüksek Mühendisleri Birliği ve İNTERGİS işbirliğinde düzenlenen coğrafi bilgi sistemleri kursu tamamlanarak, sınavda başarılı olan kursiyerlere sertifikaları verildi.
 

Türk Ziraat Yüksek Mühendisleri Birliği ile İntergis işbirliğinde düzenlenen Cografi Bilgi Sistemleri Eğitimi tamamlanmıştır. Eğitime katılan kursiyerlerden sınavda başarılı olanlarına CBS sertifikası düzenlenen törenle sahiplerine verildi.

Sertifika töreninde Genel Başkan Fehmi KİRAZ, coğrafi bilgi sistemlerinin birçok alanda olduğu gibi tarım sektöründe de önemini gittikçe arttırdığını, ziraat mühendisleri meslektaşlarımızın bu eğitimler sayesinde daha başarılı projelere imza atabileceğini belirtti. Gelişen teknoloji hayatında bu bilgilere sahip olanların birçok bilgi ve veriyi daha iyi kullanabileceklerini, bu nedenle de tüm meslektaşlarımızın bu eğitimi alabilmeleri için ellerinden gelen desteği sağlayacağını bildirdi.

Sertifika törenine, Tarım Reformu Genel Müdürü Dr. Gürsel KÜSEK, Genel Müdür Yardımcısı Mehmet ŞAHİN ve coğrafi bilgi sistemleri konusunda ülkemizde çalışmalarda bulunan Hollanda’lı iki uzman katılmıştır.

Törende Dr. Gürsel KÜSEK, coğrafi bilgi sistemlerini birçok meslek grubunun kullandığını belirterek, tarım sektöründe de bu sistemlerin kullanılması sayesinde tüm tarımsal verilerin coğrafi referanslarla birlikte depolanabilir ve sürekli kullanılabilir hale geldiğini belirtti. Cografi bilgi sistemlerinin kullanılmasıyla verim tahminlerinden, ülkemizin var olan bitki ve hayvan türlerinin takibine, arazi toplulaştırma, sulama, drenaj ve tarımsal alt yapı projelerine kadar birçok alanda projeleme, karar alma gibi süreçleri hızlandıracağını belirtti. Bu sistemler sayesinde ülkemizin tarımsal verilerinin hızlı ve kolay ulaşılabilir hale geleceğini, istenilen verilerin amaca uygun şekilde coğrafi konum bilgileriyle birlikte daha kullanılabilir olacağını belirtmiştir.  

İlgisi olabilecek diğer başlıklar
TZYMB ANTALYA ŞUBE GENEL KURULU YAPILDI
TZYMB KONYA ŞUBESİ İSTİŞARE TOPLANTISI YAPTI
TZYMB 68. KURULUŞ YILDÖNÜMÜ ETKİNLİKLERİ PANEL: TARIMDA DESTEKLEMELER
MESLEKTE 30 YIL HİZMET PLAKETLERİ TÖRENLE VERİLDİ
TZYMB E-ÜYE
TZYMB E-ÜYE sistemine http://www.tzymb.org.tr/uye adresinden ulaşabilirsiniz.