Birliğimiz Üyesi, Ziraat Mühendisi Sayın Ömür TÜRKOĞLU’nun Resim Sergisi
12/18/2006

Değerli Meslektaşımız, Birliğimiz Üyesi, Ziraat Mühendisi Sayın Ömür Türkoğlu ile yaptığımız söyleşiden bir bölümü yayınlıyoruz.

 

TZYMB: Resim yapmaya ne zaman ilgi duydunuz? Nasıl başladınız?

Ö.Türkoğlu: Resim yapmak, emeklilik sonrası düşündüğüm bir şey değildi. Lisede resim kolundaydım.1998 yılından itibaren çeşitli resim kurslarına katıldım. İlk olarak ressam Turgut Akan hocayla başladım. Şu anda Zeki Çetinkaya atölyesine devam etmekteyim.

 

TZYMB: Resim yaparken mesleğinizden esinlendiniz mi? Ya da mesleğinizin resimlerinize ne gibi bir etkisi oldu?

Ö.Türkoğlu: Elbette olmuştur. Mesleğimiz gereği doğa ile daha fazla haşır neşir oluyoruz tabi. Doğayı da çok seviyorum. Resimlerimde doğada gördüğüm şeyleri yansıtıyorum. Doğadan enerji alıyorum, özellikle çiçek yapmak çok hoşuma gidiyor. En sevdiğim resmi arkadaşım aldı ve yaptığım resimden enerji aldığını söylüyor, demek ki aynı enerjiyi alıyoruz resimlerimden.Özellikle hanımlar resimlerimle ilgili olarak çok güzel mesajlar veriyor. Önemli olan da insanın sevdiği şeyleri resmetmesidir diye düşünüyorum.

Resim yaparak; doğadaki güzellikleri bir nebzede olsa resme aktarmak istiyorum. Resim yaptıktan sonra bakış açınız değişiyor, renkler ve ahengini hissediyorsunuz. Kısaca resim, yaşam özbenliğini keşfetme yolculuğudur.

Ben bir resmi bitirince daha boyaları kurumdan biryere koyup gelip gidip ona bakarım ve bu tamam demem. Hep daha iyisini yapmak için çalışırım çünkü yetinmem. İnsanın inandığı bir şeyi sabırla, azimle yapması çok büyük bir mutluluk veriyor.

 

TZYMB: Resim konusunda tavsiyeleriniz neler olur?

Ö.Türkoğlu: Gençlerimize tavsiyem, yüreklerinde resim yapma arzusu varsa biran önce başlamalı ve bir şeyde karar verip onun üzerine yoğunlaşarak en iyisini yapmaya çalışmalı. Hep daha ileri bakmalı, ben oldum, bu resim bitti dememeli. Bu nedenle ben yapamam demeden, gereken vakti ayırmalı ve kurslara gitmeliyiz. Ben  resim için fedakarlık yapıyorum çünkü resim yapmayı seviyorum. Birkere yapmaya başlayıp onun verdiği mutluluğu tadınca, vakit ayırmadığınız zamanlarda aklınızda hep resim oluyor ve yapmak istiyorsunuz. Picasso; “Benim en dinlendiğim anlar resim yaptığım anlar, en yorgun olduğum anlarsa durduğum zamanlardır” diyor.

 

İlgisi olabilecek diğer başlıklar
Birliğimiz daim olsun..
Tohumculuk Kanunu ve Biyoteknolojik Ürünler Konusunda Birliğimiz Görüşü
2006 yılı Temsilciler Toplantısının üçüncüsü Birliğimiz Prof.Dr.Orhan DÜZGÜNEŞ Toplantı Salonunda yapıldı
Birliğimiz Yönetim Kurulu Üyesi Üzeyir YÜREKLİ'nin babası vefat etmiştir.
PANEL:ZIRAAT MUHENDISLERININ ISTIHDAMINDA YENI UFUKLAR
Ziraat Fakültelerinin ve mezunlarının sorunları artık içinden çıkılamayacak boyutlara gelmiştir
Ziraat Mühendisleri aranıyor..
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Müsteşarı Sayın Vedat MİRMAHMUTOĞULLARI​ Birliğimize ziyarette bulunmuştur.
ALİ KÖMÜRCÜ “ ANTİMATERYALİST DÜŞÜNCELERE SAHİP İNSANLARIN VATANINA ve MİLLETİNE DAHA ÇOK FAYDASI OLUR.”
GELENEKSEL CUMARTESİ SOHBETLERİ: ALİ KÖMÜRCÜ
GELENEKSEL CUMARTESİ SOHBETLERİ: ALİ KÖMÜRCÜ
TZYMB E-ÜYE
TZYMB E-ÜYE sistemine http://www.tzymb.org.tr/uye adresinden ulaşabilirsiniz.