CUMARTESİ SOHBETLERİ'NİN KONUĞU PROF.DR. NUMAN AKMAN: “TARIMSAL ÜRETİM YAŞAMAKTIR”
11.12.2006
Prof. Dr. Numan AKMAN, “Türkiye yüzölçümü, iklim bölgeleri, ve bilgi birikimi ile tarımsal üretim gücü potansiyeli çok yüksek olan bir ülkedir. Ülkelerin zenginlik kaynakları madenler, tarım ve bilgi'dir. Tarımsal üretim yaşamaktır. Türkiye hayvansal üretimde dünya pazarlarında rekabet gücünü mutlaka artırmalıdır. Bunu için hayvan sayısını azaltmadan üretimde verim ve kaliteyi artırmak zorunludur.” dedi.

 

"Türkiye'nin Hayvansal Üretimi" konulu Cumartesi Sohbetimizin konuğu olan Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi öğretim üyelerinden Prof. Dr. Numan AKMAN  Türkiye’de hayvancılığın mevcut durumu, hayvansal üretim unsurları, üretim politikaları, örgütlenme, ihracat politikası ile dünya pazarlarında rekabet gücünü artırma imkanları konularında çok değerli bilgiler verdi.

 Prof. Dr. Numan AKMAN  konuşmasında özetle; “Tarımsal üretim yaşamaktır. Türkiye çok üretmiyor ancak üretme gücü yüksek olan bir ülkedir. Ülkelerin zenginlik kaynakları  madenler, tarım ve bilgi(teknoloji)’dir. Türkiye yüzölçümü, iklim bölgeleri, ve bilgi birikimi ile tarımsal üretim gücü potansiyeli çok yüksek olan bir ülkedir. Türkiye hayvansal üretimde dünya pazarlarında rekabet gücünü mutlaka artırmalıdır. Bunu için hayvan sayısını azaltmadan üretimde verim ve kaliteyi artırmak zorunludur. Bölgesel üretim planları hazırlayarak, üretim sistemi, genotip ilişkisini kurmalıdır. Türkiye, hayvan hastalıkları ile mücadele programı yerine, hayvan hastalıklarını tamamen yok edecek bir program uygulamalıdır. Üretici örgütlerinin etkinliğini artırarak verimsizliği ortadan kaldırmalı, üreticiler karar aşamasında söz sahibi olmalıdır. Meralardan daha iyi yararlanmak için küçükbaş hayvancılık sisteminde yeni stratejiler belirlemelidir. Ankara Keçisinin dünyaya yayılmasına sebep olan Türkiye’nin keçi varlığının hızla gerilemesi düşündürücüdür. Türkiye kırmızı et üretim kompozisyonunda küçükbaş hayvancılığın lehine değişiklik yapmalıdır, çünkü marjinal alanlar ve  meralar küçükbaş hayvancılıkla çok iyi değerlendirilebilmektedir.” dedi.

Katılımcılarca yoğun ilgi gösterilen sohbette Birliğimiz Yönetim Kurulu da hazır bulundu ve toplantı 3 saatten fazla sürdü.Katılımcılar, Prof. Dr. Numan Akman’ın vermiş olduğu bilgilerin bölümlere ayrılarak değişik başlıklar halinde ileri bir tarihte tekrar sohbet konusu edilmesini istediler.

 

 

İlgisi olabilecek diğer başlıklar
GELENEKSEL CUMARTESİ SOHBETLERİNİN İLK KONUĞU DEVLET ESKİ BAKANI SAYIN ÜNAL ERKAN OLDU
GELENEKSEL CUMARTESİ SOHBETLERİ- İYİ TARIM UYGULAMALARI
GELENEKSEL CUMARTESİ SOHBETLERİMİZİN İKİNCİSİ 18 KASIM 2006 TARİHİNDE YAPILDI
GELENEKSEL CUMARTESİ SOHBETLERİNİN İLK KONUĞU DEVLET ESKİ BAKANI SAYIN ÜNAL ERKAN OLDU
GELENEKSEL CUMARTESİ SOHBETLERİNİN İLK KONUĞU DEVLET ESKİ BAKANI SAYIN ÜNAL ERKAN OLDU
CUMARTESİ SOHBETLERİMİZİN KONUĞU PROF.DR.ŞAHABETTİN ELÇİ: “ŞARAMPOL HAYVANCILIĞI İLE TÜRKİYE BİR YERE GİDEMEZ…”
Konuğumuz Prof. Dr. Ümit ÖZDAĞ
HUBUBAT ÜRETİMİNİN DÜŞECEĞİ KESİN DEĞİL
HUBUBAT ÜRETİMİNİN DÜŞECEĞİ KESİN DEĞİL
SONBAHAR KURAKLIĞININ TAHIL ÜRETİMİNE OLAN ETKİLERİYLE İLGİLİ RAPORU YAYINLIYORUZ
TZYMB E-ÜYE
TZYMB E-ÜYE sistemine http://www.tzymb.org.tr/uye adresinden ulaşabilirsiniz.
İNTERNET - BASINDA TARIM