Türk-İslam Dünyasının Kadir Gecesi ve Ramazan Bayramını kutlarız
19.10.2006
Ramazan Ayının sonlarına doğru gelirken bir ay boyunca oruç tutan müslümanları da tatlı bir telaş almaya başladı. 19 Ekim Perşembe Gününü Cumaya bağlayan geceyi Kadir Gecesi olarak idrak edeceğiz. 23 Ekim Pazartesi Günü ise Ramazan Bayramının birinci günü. Bu vesile ile Türk-İslam Dünyasının Kadir Gecesini ve Ramazan Bayramını kutlar, esenlikler dileriz. Bayramlaşma Bayramın üçüncü günü 25 Ekim Çarşamba saat 13:00'de Birlik Lokalinde yapılacaktır.

Kadir gecesi, bin aydan daha hayırlıdır...

Kur'ân-ı Kerim de bu gecenin faziletini belirten müstakil bir sûrede yüce Rabbimiz şöyle buyuruyor:

"Doğrusu biz Kur'ân'ı Kadir gecesinde indirmişizdir. Kadir gecesinin ne olduğunu sen bilir misin? Kadir gecesi bin aydan hayırlıdır. Melekler ve Cebrail o gecede Rablerinin izniyle her türlü iş için inerler. O gece, tanyerinin ağarmasına kadar bir esenliktir. " (Kadir sûresi, 97/ 1-5)

İslâm'da en kutsal ve faziletli gece Kadir gecesidir. Kur'ân-ı Kerim'in inmeye başladığı Ramazan ayı'nın yirmi yedinci gecesi; Kur'ân-ı Kerim bu gecede inmeye başlamıştır, bu gecedeki ibadet, içerisinde Kadir gecesi bulunmayan bin ayda yapılan ibadetten daha faziletlidir, gelecek bir seneye kadar cereyan edecek olan her türlü hadiseler Allah Teâlâ'nın ezelî kaza ve takdiri ile ilgili meleklere bu gece bildirilir, (Tecrîdi Sarih Tercemesi, VI, 312). bu gecede yeryüzüne Cebrail ve çok sayıda melek iner veuğradıkları her mü'mine selam verirler, bu gece tanyerinin ağarmasına kadar esenliktir, her türlü kötülükten uzaktır. Yeryüzüne inen melekler Kadir gecesinin hangi gece olduğu kesin olarak bilinmemekle beraber genellikle Ramazan'ın yirmi yedinci gecesinde olduğu tercih edilmiştir. Hz. Peygamber (s.a.s) bunun kesinlikle hangi gece olduğunu belirtmemiş, ancak; "Siz Kadir gecesini Ramazan'ın son on günü içerisindeki tek rakamlı gecelerde arayınız" (Buhârî, Leyletü'l-Kadir, 3; Müslim, Sıyam, 216) buyurmuştur.

İslâm kaynaklarında belirtildiğine göre Allah Teâlâ bir takım hikmetlere dayanarak Kadir gecesini ve onun dışında daha bazı şeyleri de gizli tutmuştur.

Cuma günü içerisinde duanın kabul olacağı saat; beş vakit içerisinde Salât-ı vusta; ilâhî isimler içerisinde İsm-i Azam; bütün taatlar ve ibadetler içerisinde rızay-ı ilâhî; zaman içerisinde kıyamet ve hayat içerisinde ölümdür. Bunların gizli tutulmasından maksat mü'minlerin uyanık, dikkatli ve devamlı Allah'a ibadet ve taat içerisinde olmalarını sağlamaktır.

Peygamber Efendimiz (s.a.s) şöyle buyurmaktadır.

"Kim Kadir gecesini, faziletine inanarak ve alacağı sevabı Allah'tan bekleyerek ibadet ve taatla geçirirse geçmiş günahları bağışlanır" (Buhârî, Kadir, 1).

 

İlgisi olabilecek diğer başlıklar
Mübarek Kadir Gecesi'ni idrak ediyoruz...
Mübarek Kadir Gecesi'ni idrak ediyoruz...
RAMAZAN BAYRAMI KUTLU OLSUN...
Ramazan Bayramınızı Tebrik Ederiz
Ramazan Ayında ve Bayramda Bir Aradaydık
Ramazan Bayramınızı Tebrik Ederiz
TZYMB E-ÜYE
TZYMB E-ÜYE sistemine http://www.tzymb.org.tr/uye adresinden ulaşabilirsiniz.