Türkiye'de akarsularla birlikte taşınan verimli toprak miktarı Afrika'dan 22 kat daha fazla
22.11.2008
Türk Ziraat Yüksek Mühendisleri Birliği Genel Başkanı Fehmi Kiraz, Türkiye'de akarsularla birlikte taşınan verimli toprak miktarının Afrika'dan 22, Avrupa'dan 17 ve ABD'den 7 kat fazla olduğunu bildirdi. Kiraz, "erozyonla mücadele" başlıklı yazılı açıklamasında, Türkiye topraklarının yüzde 7,2'sinde hafif, yüzde 20'sinde orta ve yüzde 58,7'sinde şiddetli veya çok şiddetli derecelerde erozyon problemi olduğunu kaydetti.
Erozyondan etkilenen toplam alan miktarının 57,2 milyon hektara ulaştığına dikkati çeken Kiraz, en Önemli çevre sorunu olan ve insanımızı açlığa, yoksulluğa ve göçe zorlayan toprak erozyonunun, ekosistemin bozulmasına, suların kirlenmesine de çok büyük etkisi olduğunu ifade etti.

Türkiye'de akarsularla birlikte taşınan verimli toprak miktarının Afrika'dan 22, Avrupa'dan 17 ve ABD'den 7 kat fazla olduğuna dikkati çeken Kiraz, "Her yıl tarım, orman ve mera alanlarından toplam 500 milyon ton verimli üst toprak erozyonla kaybedilmektedir, Taşman bu miktar toprakla birlikte yaklaşık 9 milyon ton bitki besin maddeleri de kaybolmaktadır" dedi.

Kiraz, erozyonu artırıcı ve hızlandırıcı en önemli etkenin amaç dışı arazi kullanımı, hatalı toprak işleme teknikleri, kent, sanayi, ulaşım ve benzeri yatırımların yanlış konumlandırılması olduğunu belirtti.
Toprak kaybının alınacak önlemlerle düşük seviyeye çekilebileceğini vurgulayan Kiraz, arazilerin kullanım kabiliyet sınıflarındaki yeteneklerine uygun olarak kullanılması, bitkisel, fiziksel, kültürel tedbirlerin alınması ve azaltılmış ya da sıfır toprak işleme tekniklerine geçilmesinin bu önlemler arasında sayılabileceğini kaydetti.
İlgisi olabilecek diğer başlıklar
Türkiye ve Ortadoğu Amme İdaresi (TODAİ) 2007-2008 Öğretim Yılı Yüksek Lisans ve Doktora Programı Teröre Lanet Yağdı. Türkiye Şehitlerine Ağladı… Birlikte İftar GELENEKSEL CUMARTESİ SOHBETLERİ-TOPRAK KORUMA VE ARAZİ KULLANIMI KANUNU UYGULAMALARI TOPRAK MAHSULLERİ OFİSİ ELİNDE KALAN 320.000 TON FINDIĞI KUMANYA DAĞITAN BELEDİYELERE SATMALIDIR. Biz bu topraklar için ölmekten vazgeçmediğimiz gibi üretmekten de asla vazgeçmeyeceğiz. TOPRAK MAHSULLERİ OFİSİ ve AVRUPA BİRLİĞİ GENEL SEKRETERLİĞİ ELEMAN ALIYOR.. BUGÜN ETKİSİNİ DAHA YAKINDAN HİSSETTİĞİMİZ KURAKLIK VE KÜRESEL ISINMANIN İŞARET ETTİĞİ VAHİM SONUÇLARA HAZIRLIKLI OLMAMIZ GEREKMEKTEDİR ALİ KÖMÜRCÜ “ ANTİMATERYALİST DÜŞÜNCELERE SAHİP İNSANLARIN VATANINA ve MİLLETİNE DAHA ÇOK FAYDASI OLUR.” Tuta tarladaki domatesi yedi, sera domatesi % 25 daha pahalı olacak Teröre 13 kurban daha Ziraat Mühendisliği Mesleğine Yönetmelikle Yeni Müdahaleler Yapılmaya Devam Ediliyor En kötü demokrasi en iyi darbe idaresinden daha evladır ZEYTİN ALANLARIMIZI KORUMADA BİR HUKUK ZAFERİ DAHA BASIN BİLDİRİSİ 05.04.2018 SUYUN ETKİN KULLANIMI HERZAMANKİNDEN FAZLA ÖNEM ARZETMEKTEDİR...


Bu Habere Ait Yorumlar
Henüz yorum kaydedilmemiş..
LÜTFEN YORUMUNUZU YAZINIZ
Konu
Adınız Soyadınız
E Posta Adresiniz
Yorumunuz
3 * 2 = ?
TZYMB E-ÜYE
TZYMB E-ÜYE sistemine http://www.tzymb.org.tr/uye adresinden ulaşabilirsiniz.
SÜRELİ YAYINLAR
İNTERNET - BASINDA TARIM