ZİRAİ ÖĞRENİMİN 162. YILDÖNÜMÜNDE ZİRAAT MÜHENDİSLİĞİNİN DURUMU
9.1.2008
Ülkemizdeki Ziraat Mühendisi sayısı AB Ülkelerindeki toplam Ziraat Mühendisi sayısını aşmıştır. Bu durum plan ve proje ile ilgilenen Ziraat Mühendislerinin plansız projesiz olarak artmasına yol açmıştır. Çalışan Ziraat Mühendislerinin ücret ve diğer sosyal hakları da sıradan memurlarınkinden farklı değildir. Tarım sektörünün durumu da her yıl kötüye gitmiştir. Tarım sektörünün Ekonomideki ağırlığı her yıl azalmıştır. Tarım ürünleri ihracatçısı olan Ülkemiz temel tarım ürünlerini bile ithal eder duruma gelmiştir. Çiftçilerin yoksullukları artmış ve çiftçiler üretimden kopmuşlardır. Kırsal alandaki yoksul nüfus son 3 yılda 1,5 milyon artmıştır.
 
TÜRKİYE’ DE ZİRAİ ÖĞRENİMİN BAŞLAYIŞININ 162. YILDÖNÜMÜ MÜNASEBETİYLE
                                                   BASIN BİLDİRİSİ                                                  

 

162. YILDÖNÜMÜNDE ZİRAİ ÖĞRENİMİN VE

ZİRAAT MÜHENDİSLİĞİNİN DURUMU

 

Ülkemizde Zirai Öğrenimin başlangıcı olarak kabul edilen 10 Ocak’ta başta Ziraat Fakülteleri olmak üzere Ziraat Mühendislerinin Örgütleri panel, sempozyum ve konferans gibi çeşitli etkinlikler düzenlemekte, bu etkinliklerde; Ziraat Fakültelerindeki eğitim, Ziraat Mühendisliği mesleği ile Tarım sektörünün sorunları tartışılmakta, sorunlarla ilgili çözüm önerileri ilgili makamlara iletilmektedir.

162 yıl boyunca her yıl sorunları ve çözüm önerileri ilgili makamlara iletilen Tarım Sektörü, Ziraat Mühendisliği ve Zirai Öğrenimin durumu dünden daha iyi değildir ve durum daha da ağırlaşmaktadır. Durum gün geçtikçe içinden çıkılmaz hale gelmektedir.

30 yıl önce Ziraat Fakültelerine giriş için gerekli puan fen puanı ile öğrenci alan İnşaat Mühendisliği, Mimarlık bölümleri ve Diş Hekimliği, Eczacılık Fakülteleri ile aynı iken: bugün Meslek Yüksek Okulları ile benzer hale gelmiştir. Ziraat Fakülteleri Mühendislik vasfı taşımayan öğrencileri dahi kabul ettiği halde 2006 yılında öğrenci kontenjanlarını dolduramayan Ziraat Fakülteleri olmuştur. Yüksek puan alan öğrenciler Ziraat Mühendisliği mesleğinin iş imkanlarının kısıtlı olması nedeniyle Ziraat Fakültelerini tercih etmezken Ziraat Fakültesi sayısının azalması gerekirken her yıl yenileri açılmış ve bugün Ülkemizdeki Ziraat Fakültesi sayısı 29’a ulaşmıştır. Ülkemizdeki Ziraat Mühendisi sayısı AB Ülkelerindeki toplam Ziraat Mühendisi sayısını aşmıştır. Bu durum plan ve proje ile ilgilenen Ziraat Mühendislerinin plansız projesiz olarak artmasına yol açmıştır.

Çalışan Ziraat Mühendislerinin ücret ve diğer sosyal hakları da sıradan memurlarınkinden farklı değildir. Tarım sektörünün durumu da her yıl kötüye gitmiştir. Tarım sektörünün Ekonomideki ağırlığı her yıl azalmıştır. Tarım ürünleri ihracatçısı olan Ülkemiz temel tarım ürünlerini bile ithal eder duruma gelmiştir. Çiftçilerin yoksullukları artmış ve çiftçiler üretimden kopmuşlardır. Kırsal alandaki yoksul nüfus son 3 yılda 1,5 milyon artmıştır.

Her yıl olduğu gibi bu yılda 10 Ocak’ta aynı konular tartışılacaktır. Ziraat Mühendisleri aynı konuları tartışmak yerine Tarımda kalkınmış bir Türkiye istemektedir.

Sorunları giderilmiş bir Tarım Sektörü, Ziraat Mühendisliği Mesleği ve Eğitimi dileğiyle.

           
            Dr. Ahmet ERDURMUŞ
            Türk Ziraat Yüksek Mühendisleri Birliği
            Genel Başkanı
 
İlgisi olabilecek diğer başlıklar
ŞUBE BAŞKANLIKLARIMIZ, İL VE KURUM TEMSİLCİLERİMİZ ZİRAİ ÖĞRENİMİN 161. YILDÖNÜMÜ ETKİNLİKLERİ ÇERÇEVESİNDE ANKARA’DA BULUŞTU
ZİRAİ ÖĞRENİMİN BAŞLAYIŞININ 162. YILDÖNÜMÜ BASIN BİLDİRİSİ
ZİRAİ KARANTİNA İNSPEKTÖR YÖNETMELİK TASLAĞI HAKKINDA
ŞUBE BAŞKANLIKLARIMIZ, İL VE KURUM TEMSİLCİLERİMİZ ZİRAİ ÖĞRENİMİN 161. YILDÖNÜMÜ ETKİNLİKLERİ ÇERÇEVESİNDE ANKARA’DA BULUŞTU
ZİRAİ ÖĞRENİMİN BAŞLAYIŞININ 162. YILDÖNÜMÜ BASIN BİLDİRİSİ
“TÜRKİYE’ DE ZİRAİ ÖĞRENİMİN BAŞLAYIŞININ 163. YILDÖNÜMÜ”
CUMARTESİ SOHBETİ: KURULUŞUNUN 75.YILINDA YÜKSEK ZİRAAT ENSTİTÜSÜ..
KURULUŞUNUN 75.YILINDA YÜKSEK ZİRAAT ENSTİTÜSÜ
PROF. DR.ÇİFTÇİ; “YÜKSEK ZİRAAT ENSTİTÜSÜ ÜLKEDE BİLİMSEL ARAŞTIRMA VE ÖĞRETİM ALANINDA YENİ BİR ÇIĞIR AÇMIŞTIR.”
ZİRAAT MÜHENDİSLİĞİ MESLEĞİNİN DURUMU VE GELECEĞİ İLE İLGİLİ NELER YAPILABİLİR ?
ZİRAAT MÜHENDİSLİĞİ MESLEĞİNİN DURUMU VE GELECEĞİ İLE İLGİLİ NELER YAPILABİLİR ? ZİRAİ ÖĞRENİMİN 165. YILDÖNÜMÜ
GIDA ENFLASYON DURUMU
TZYMB E-ÜYE
TZYMB E-ÜYE sistemine http://www.tzymb.org.tr/uye adresinden ulaşabilirsiniz.