TZYMB

Türk Ziraat Yüksek Mühendisleri Birliği

“BİRLİK’TE SOHBET”‘İN BU HAFTAKİ KONUĞU KERKÜK MİLLETVEKİLİ ERŞAT SALİHİ

Türk Ziraat Yüksek Mühendisleri Birliğinin geleneksel olarak düzenlemiş olduğu “Birlik’te Sohbet”‘in bu haftaki konuğu Erşat SALİHİ olacaktır. Cumartesi günü olarak önceden planlanmış olan bu sohbetimizin konusu Irak Türkmen cephesinin son durumu, oradaki Türkmen soydaşlarımızın güncel beklentileri olacaktır.

Cumartesi günü saat 20.00′ da youtube’den canlı olarak yayınlanacak olan programa Türk Ziraat Yüksek Mühendisleri Birliği youtube sayfası üzerinden katılabilir, soru sorabilirsiniz. Yine aynı şekilde instagram, facebook, twitter ve whatsapp gruplarımız üzerinden de sorularınızı iletebilirsiniz.

ERŞAT SALİHİ

Erşat Salihi 1959 yılında Kerkük’te doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini burada tamamladı. Bağdat Üniversitesi Fen Fakültesi’nde eğitim gördü. Öğrencilik yıllarından itibaren  Türkmen Milli Hareketleri içerisinde yer aldı. 1979 yılında yaptığı çalışmalardan dolayı Baas Partisi tarafından tutuklanarak 10 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Salihi’nin abisi  rejim tarafından idam edildi. Ailesi ise Irak’ın güney kesimlerine sürgün edildi. Saddam Hüseyin Hükümeti’nin devrilmesinin ardından 2003 yılında Irak Türkmen Cephesi’nin Musalla Bürosu Sorumluluğuna getirildi. 2004’de Irak Türkmen Cephesi Suriye Temsilcisi olarak göreve başladı. 2008 yılında Irak Türkmen Cephesi Kurultayı ile birlikte Kerkük İl Başkanlığı yaptı. 7 Mart 2010 tarihinde Irak’ta yapılan seçimlerde Kerkük milletvekili seçildi. Mayıs 2011 itibariyle Irak Türkmen Cephesi’nin yeni başkanı oldu. 2011 yılından itibaren Erşat Salihi’nin yürüttüğü ITC başkanlığına, Başkan Yardımcısı Hasan Turan getirildi. Erşat SALİHİ Irak’ta Kerkük milletvekili olarak parlamentoda görevine devam etmektedir.