TZYMB

Türk Ziraat Yüksek Mühendisleri Birliği

ADANA ŞUBE BAŞKANI CELAL KARA’NIN ÜÇGÜN HASTALIĞI İLE VERDİĞİ BEYANATI

ADANA ŞUBE BAŞKANI CELAL KARA’NIN ÜÇGÜN HASTALIĞI İLE VERDİĞİ BEYANATI

ADANA ŞUBE BAŞKANI CELAL KARA’NIN ÜÇGÜN HASTALIĞI İLE VERDİĞİ BEYANATI

Üçgün Hastalığı”
Güncelleme : 13 Kasım 2012 17:36
Türk Ziraat Yüksek Mühendisleri Birliği (TZYMB) Adana Şube Başkanı Celal Kara, “Son günlerde Suriye’den kaçak olarak ülkemize getirilen hayvanlardan, ülkemizdeki hayvanlara ‘Üçgün Hastalığı’ bulaşmış bulunmaktadır. Bu hastalıktan dolayı, resmi açıklamalara göre, 3 bin hayvanın hastalıktan telef olduğu belirtilmektedir” dedi.
Kara, TZYMB’den yapılan açıklamaya göre, bulaşıcı etkisi yüzünden hızla yayılan bu hastalık konusunda Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın yeterli önlem alamaması sonucu hastalıklı etlerin vatandaşlara yedirildiği şeklinde kamoyunda yaygın bir kanı bulunduğunu iddia etti.
Milli Hayvancılık Politikaları’nın uygulanmaması sonucu Türkiye’de hayvan sayılarında belirgin bir şekilde azalma görüldüğünü öne süren Kara, şöyle devam etti:
“Et fiyatlarının yükselmesi sonucu sınırsız ithalatın önü açılmıştır. Üreticilerimize uygulanan faizsiz kredi teşviki ileuluslararası şirketler ellerindeki hayvanları yüksek fiyatlarla üreticilerimize satmıştır. Bu nedenle, Son günlerde Suriye’den kaçak olarak ülkemize getirilen hayvanlardan, ülkemizdeki hayvanlara ‘Üçgün Hastalığı’ bulaşmış bulunmaktadır. Bu hastalıktan dolayı, resmi açıklamalara göre, 3 bin hayvanın hastalıktan telef olduğu belirtilmektedir. Hastalıktan dolayı telef olan hayvanların etlerinin insanlarımıza yedirildiği iddia edilmektedir. Halk sağlığını etkileyen bu durumun bir an önce kontrol altına alınması gerekmektedir.”