Genel Sekreterimiz Fikri KAYA Türkiye Gazetesinde
Genel Merkez Haberleri Türk Ziraat Yüksek Mühendisleri Birliği Genel Sekreteri Fikri KAYA Türkiye Gazetesi muhabiri Sefa BİLGİTEKİN ile Gıda Fiyatlarının Düşmesi Kooperatif Kanununda Saklı haberi yayınlanmıştır.
DÜNYA TOPRAK GÜNÜ
Genel Merkez Haberleri İnsanoğlunun yaşaması için hava, su, gıda gibi en önemli maddelerden biri de topraktır. Toprak beslenmemiz için gıdanın üretilmesinde temel yapı taşlarından biridir. Hergün üzerinde yürüdüğümüz toprağın bir santimetresinin oluşması için binlerce yıl gerekmektedir. Bugün Toprak Günüdür. Toprağımızın kıymetini ve önemini onu kaybetmeden, kirletmeden bilmek özellikle bir Ziraat Mühendislerin görevidir. Tüm Tarım Camiasinın ve Meslektaşlarımızın Toprak Günü sadece bugüne özgü değil tüm zamanlar için kutluyoruz.
DÜNYA MÜHENDİSLER GÜNÜMÜZ KUTLU OLSUN
Genel Merkez Haberleri DÜNYA MÜHENDİSLER GÜNÜMÜZ KUTLU OLSUN. MÜHENDİSLER BİR ÜLKEYİ KALKINDIRACAK OLAN EN ÖNEMLİ MESLEKTİR. HAKETTİĞİ DEĞERİ ALMALIDIR. BUNUN İÇİN HER TÜRLÜ KAMUOYUNU OLUŞTURMAMIZ GEREKİR.
28 KASIM 2018 TZYMB ÇARŞAMBA KONFERANSI
Genel Merkez Haberleri "Bitkisel Madencilik konulu Çarşamba Konferansı konuğu Üyemiz Dr.Gürbüz MIZRAK Türk Ziraat Yüksek Mühendisleri Birliği Orhan DÜZGÜNEŞ toplantı salonunda yapılan Çarşamba Konferansında konuğumuz davetlilere önemli bilgiler verdi.
KANAL B GÜNCEL 23/11/2018
Genel Merkez Haberleri
KURU SOĞAN BASIN BİLDİRİSİ 20 KASIM 2018
Genel Merkez Haberleri
TMMOB “Yerel Çeşitlerin Kayıt Altına alınması, Üretilmesi ve Pazarlanmasına Dair Yönetmelik”
Genel Merkez Haberleri TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Genel Merkezinde 13 Kasım 2018 günü aşağıdaki kurumlar bir araya gelerek “Yerel Çeşitlerin Kayıt Altına alınması, Üretilmesi ve Pazarlanmasına Dair Yönetmelik” görüşülmüştür.Birliğimiz adına Üyemiz Bayram ÖZDEMİR ve Yıldırım Şamil ÖZDEN katılım sağlamıştır.
TARIMSAL MEKANİZASYON KURUL TOPLANTISI 14 KASIM 2018
Genel Merkez Haberleri Genel Başkanımız Fehmi KİRAZ TARIM VE ORMAN BAKANLIĞI Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü'nün düzenlediği Tarımsal Mekanizasyon Kurul toplantısına katılım sağlamıştır.
10 KASIM MUSTAFA KEMAL ATATÜRK
Genel Merkez Haberleri Laik cumhuriyetimizin kurucusu daimi baş komutanımız ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'müzün ebediyete intikalinin 80. Yılında saygı, sevgi ve özlemle anıyoruz.
T.C. TARIM VE ORMAN BAKANLIĞI BİTKİSEL ÜRETİM GENEL MÜDÜRÜ FİKRET FUAT AKTAŞ VE YARDIMCISI SUAT YILMAZ'A ZİYARET
Genel Merkez Haberleri Türk Ziraat Yüksek Mühendisleri Birliği Yönetim kurulu ve Denetim Kurulu üyelerince Bitkisel Üretim Genel Müdürü Sn. Fikret Fuat AKTAŞ ve Bitkisel Üretim Genel Müdür Yardımcısı Üyemiz Suat YILMAZ Makamlarında hayırlı olsun ziyaretinde bulundu. Ziyarette Genel Başkanımız Fehmi KİRAZ Görevinde başarılar dilerken,Tarımsal Üretim ile ilgili bilgi alışverişinde bulundu.
KANAL B GÜNCEL Emre İlkan Saklıca HAL YASASI, GIDA FİYATLARI
Genel Merkez Haberleri
Genel Müdürlere Ziyaret
Genel Merkez Haberleri Yeni atanan Genel Müdürlere Birliğimiz Yönetim ve Denetleme Kurulu üyelerince hayırlı olsun ziyaretinde bulunuldu. Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Kararnamesi ile Toprak Mahsülleri Ofisi Genel Müdürlüğü'ne atanan üyemiz Ahmet GÜLDAL ile İzmir İl Müdürü iken Hayvancılık Genel Müdürlüğüne atanan Zekeriya ERDURMUŞ'a yeni görevlerinde başarı dilekleri iletilirken, Birliğimiz tarafından hazırlanan bazı raporlar da takdim edildi. Ziyarette Genel Başkanımız Fehmi KİRAZ'ın hayvancılıkla ilgili sorunlar ve çözüm önerilerine yönelik konuşmalarını dinleyen Zekeriya ERDURMUŞ, hayvancılıkla ilgili sorunu ithalatla değil kendi kaynaklarımızla çözmemiz gerektiği konusunda Birlik görüşlerine iştirak ettiğini ancak piyasada çok ciddi bilgi kirliliği olduğunu, bu bilgilerin gerçeği yansıtmadığını, bunları daha doğru bir şekilde kamuoyuna yansıtmaya çalıştıklarını belirtti. Birliğin ziyaretinden memnuniyetini dile getiren Ahmet GÜLDAL ise, TMO'nun Bakanlık ve sektör için proaktif bir rol üstleneceğini, bunun için çaba sarfedeceklerini belirtti. Sektörde ithalat yetkisine haiz olmalarına rağmen, üretim sezonu içinde ithalata izin vermeyeceklerini, önceliklerinin ülkemiz çiftçi ve üreticileri olduğunu söyledi.
Eski Başkanlarımızdan Ali güngör'ü ve ahirete irtihal eden tüm büyüklerimizi, meslektaşlarımızı rahmetle yad ediyoruz.
Genel Merkez Haberleri 1980-1985 yılları arasında Birliğimizin Genel Başkanlık görevini yürüten, 2014 yılında ebedi aleme göç eden, Ankara üniversitesi Ziraat Fakültesi Zirai Ekonomi ve İşletmecilik Bölümü mezunu, nam-ı diğer Yörük Ali, meslektaşımız, büyüğümüz Ali GÜNGÖR'ü vefatının sene-i devriyyesinde rahmet ve şükranla anıyoruz. Ali Başkanımızla birlikte ahirete irtihal eden tüm büyüklerimizi, meslektaşlarımızı da rahmetle yad ediyoruz.
12.10.2018 STAR TV HAL YASASI İLE ARACILAR ORTADAN KALKACAK
Genel Merkez Haberleri
Hal Yasası düzenlemesiyle fırsatçılığa son verilecek
Genel Merkez Haberleri Bu ay Meclis gündemine gelecek, sebze ve meyve piyasasında revizyon niteliğindeki yeni "Hal Yasası" ile fırsatçılığın önüne geçilecek, hallerin altyapısı yenilenecek ve modernizasyonu sağlanacakTürk Ziraat Yüksek Mühendisleri Birliği Başkanı Fehmi Kiraz:"Ürünler tarladan nihai tüketiciye ulaşana kadar 3 ila 7 kat arasında fiyat artışına uğruyor. Hal Yasası'nın revize edilmesiyle bunun önüne geçilecek" dedi.
38 yıl önce bugün, 2 Eylül 1980. Türk Ziraat Yüksek Mühendisleri Birliğimize hain terör saldırısı.
Genel Merkez Haberleri 38 yıl önce bugün, 2 Eylül 1980. Türk Ziraat Yüksek Mühendisleri Birliğimize hain terör saldırısı.
ŞARBON KARANTİNASI
Genel Merkez Haberleri İSTANBUL SİLİVRİ'DE 5 MAHALLE ŞARBONDAN DOLAYI KARANTİNA ALTINA ALINMIŞTIR. - HAYVAN VE ET DENETİMLERİNİN ÇOK CİDDİ ŞEKİLDE VE ÇOK SIK YAPILMASINI, İSTİYORUZ. TZYMB
GIDA ENFLASYON DURUMU
Genel Merkez Haberleri Gıda ve içecekte Temmuz ayında toplamda %17 olan enflasyon, yaz ayları olmasına rağmen maalesef artış baskısı oluşturmakta, Ağustos ayı beklentimiz %19-20 arası. Hane halkı gıda gideri oranının %28,17 den %30 lara yaklaşacağını tahmin etmekteyiz. Dar gelirli için gıda giderinin gerçekte %40 larda olduğunu düşünürsek geçim zorlaşmakta. Dolar Euro kur artışı, TL nin değer kaybı önümüzdeki dönemde gıda enflasyonuna baskısını maalesef daha da hissettirecektir. Tablolar kaynak TÜİK TZYMB
BİRLİĞİMİZDE BAYRAMLAŞMA
Genel Merkez Haberleri Kurban Bayramı'nın dördüncü günü üyelerimiz, meslektaşlarımız ve aileleri ile bayramlaşma Birlik binamızda gerçekleştirildi. Geçmiş bayramlar yad edildi, mesleki ve güncel konularla ilgili fikir alışverişinde bulunuldu.
GENEL BAŞKANIMIZ FEHMİ KİRAZ GÜNCEL PROGRAMINA KATILDI
Genel Merkez Haberleri Genel Başkanımız Fehmi KİRAZ, Kanal B TV'de Emre SAKLICA'nın hazırlayıp sunduğu Güncel Programına katıldı. Özellikle gıda fiyatlarında yaşanan artışların enflasyonu olumsuz etkilediğini belirten Kiraz, gıdadaki fiyat artışlarının önüne geçebilecek argümanların olduğunu, bir an önce devreye alınması gerektiğini söyledi.
"Gıda fiyatlarındaki artışın ana nedeni döviz kurundaki yükseliş.."
Genel Merkez Haberleri Genel başkanımız Fehmi KİRAZ 2 Temmuz 2018 tarihinde Kanal B Güncel programında Emre SAKLICA Bey’in konuğu olarak gıda fiyatlarındaki artışa değindi. 2015 yılından beri gıda fiyatlarında, döviz kurlarında, faiz oranlarında ve enflasyonda artış olduğunu belirten Kiraz, dünyada gıda fiyatları düşerken ülkemizde arttığını söyledi. Fiyat artışlarının ilk nedeni olarak döviz kurunun artışı olduğunu, tarımsal ürünlerde dışarıdan aldığımız ürünlerin girdi maliyetinde artışa neden olduğunu belirtti. Gübrenin hammaddesinin %70’ini, mazotu, petrolü, kimyasal ilaçları dışarıdan aldığımızı, elektriği dışarıdan aldığımız doğalgazdan elde ettiğimizi ve tohumculukta %50 dışa bağımlı olduğumuza değindi. Döviz kurunun girdi maliyetlerini arttıracağını, girdi maliyeti artınca da ürün fiyatlarının bir miktar artacağı, fakat günümüzdeki gibi anormal bir artış olmayacağını söyledi.
Bekir Pakdemirli, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin ilk Tarım ve Orman Bakanı
Genel Merkez Haberleri Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin ilk kabinesi açıklandı. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile Orman ve Su İşleri Bakanlığı birleştirilerek Tarım ve Orman Bakanlığı kuruldu ve eski Başbakan yardımcılarından Ekrem Pakdemirli’nin oğlu Bekir Pakdemirli yeni Tarım ve Orman Bakanı olarak atandı. Sayın Bakan'ı tebrik eder, camiamıza ve Türk tarımına hayırlara vesile olmasını dileriz.
Hocamız Prof. Dr. Orhan DÜZGÜNEŞ ve ahirete irtihal eden meslektaşlarımız dualarla yad ediyoruz
Genel Merkez Haberleri Mesleğimizin duayenlerinden, Birliğimizin ve Vakfımızın uzun süre Genel Başkanlık görevini de yürütmüş olan Hocamız, büyüğümüz Prof. Dr. Orhan DÜZGÜNEŞ'in bugün vefatının yıl dönümü. Başta Hocamız olmak üzere ahirete irtihal eylemiş meslektaşlarımızı rahmetle ve minnetle yad ediyoruz. Allah rahmet eylesin. Mekanları cennet olsun.
Ziraat Mühendisliği Dergisi artık Dergipark'ta
Genel Merkez Haberleri Geçtiğimiz aylarda verdiğimiz yoğun emekler sonucunda dergimizin büyük kısmı dijital ortama aktarılarak herkesin ulaşabileceği şekilde (açık) erişime açılmıştır. Yine geçtiğimiz yıl Kasım ayında başlattığımız, TÜBİTAK ULAKBİM çatısı altında, Türkiye'de yayımlanan akademik dergiler için elektronik ortamda barındırma ve editoryal süreç yönetimi hizmeti sunan Dergipark'a dahil olma çabalarımız, geçtiğimiz günlerde sonuç vermiş, başvurumuz kabul edilmiş, en son sayı olarak yayınlanan 364. sayımız aktarılmıştır. Eski sayıların aktarım süreci devam etmektedir. DergiPark; dergilerin ulusal ve uluslararası dizinlere girebilmesi için standart bir alt yapı hizmeti sunmaktadır. Dergimizin de ulusal ve uluslar arası dizinlere dahil edilme süreci de başlatılmış olup, TR- DİZİN'deki başvurumuz inceleme aşamasındadır.
Ankara Ziraat’te Mezuniyet Coşkusu
Genel Merkez Haberleri Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi 2018 yılı mezunlarını verdi. Genel Başkanımız Fehmi KİRAZ’ın da iştirak ettiği toplantı 19/06/2018 tarihinde Ankara Üniversitesi Rektörlüğü’nde gerçekleştirildi. Büyük bir coşku içinde kutlanan mezuniyet törenine öğrenciler, aileleri, akademik personel, tarımla ilgili önemli sivil toplum örgütleri katıldı.
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31
TZYMB E-ÜYE
TZYMB E-ÜYE sistemine http://www.tzymb.org.tr/uye adresinden ulaşabilirsiniz.