Tarımsal Danışmanlık Eğitimleri Başlıyor..
Genel Merkez Haberleri 8 Eylül 2006 Tarihli ve 26283 Sayılı Resmî Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren ve , Tarımsal Yayım ve Danışmanlık Hizmetlerinin Düzenlenmesine Dair Yönetmelik ve 11 Mart 2009 tarihli ve 27166 sayılı Resmî Gazete'de yayımlanan TARIMSAL YAYIM VE DANIŞMANLIK HİZMETLERİNİN DÜZENLENMESİNE DAİR YÖNETMELİKTE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR YÖNETMELİK uyarınca Tarımsal Yayım ve Danışmanlık Eğitimleri düzenlenmesine dair yetki belgesi Ankara İl Tarım Müdürü Mustafa İslamoğlu tarafından Birlik Başkanımız Fehmi KİRAZ'a teslim edildi.
Fakültede Birlik Temsilciliği
Genel Merkez Haberleri Yarının Ziraat Mühendisleri olan Ziraat Fakülteleri öğrencileri ile mesleki anlamda daha yakın ilişkiler kurmak, öğrencilerin taleplerine göre panel, seminer vb. organizasyonları yapmak, staj yerleri için yardımcı olmak, yayınlarımızın öğrencilere daha hızlı ve etkin ulaştırılması için, Fakülteniz öğrencilerinden Gürkal ŞERBETÇİOĞLU ve Aslıhan ALTINSOY’ un Birliğimiz Yayın Grubu Öğrenci Temsilciliği olarak görevlendirilmiştir.
Birlik Pikniği
Genel Merkez Haberleri Geleneksel olarak her yıl ilkbaharda düzenlenen pikniğimiz 7 Haziran 2009 tarihinde Tarla Bitkileri Deneme İstasyonu'nda gerçekleştirildi. Üyelerimizin yoğun katılım sağladığı piknikte ailelerimiz ve çocuklarımız da tanışma ve kaynaşma fırsatı buldular. Emeği geçen arkadaşlara teşekkür eder, pikniğimize katılarak birliğimizi ve gücümüzü gösteren tüm üyelerimize şükranlarımızı sunarız.
Kurum Temsilcileri İle Yemekli Toplantı
Genel Merkez Haberleri Kurum temsilcilerimiz ile Birlik faaliyetleri, Yönetim Kurulu olarak geride bıraktığımız bir yılın muhasebesi, geleceğe yönelik olarak mesleki açıdan ve üyelerimizin hak ve menfaatlerini koruma açısından yapılabilecekler üzerinde fikir alış verişinin de yapıldığı toplantı düzenlendi. Özellikle üyelerimiz ile doğru ve hızlı iletişim kurabilmek açısından üye güncellemeleri konusunun ele alındığı toplantıda temsilcilerimiz de geçen bir yılın değerlendirmelerini yaptılar. Katılım sağlayan kurum temsilcilerimize teşekkürlerimizi sunarız.
EKONOMİK KRİZ ÖNLEM PAKETİ: ÇİFTÇİLER YİNE UNUTULDU
Genel Merkez Haberleri Türk Ziraat Yüksek Mühendisleri Birliği (TZYMB) Genel Başkanı Fehmi Kiraz, hükümetin açıkladığı yeni teşvik ve istihdam paketinde tarım ve çiftçilerin yer almadığını belirterek, "Hükümet bir an önce önlem almalı, yoksa Türk tarımı ve çiftçisi bitmek üzere" uyarısında bulundu. Kiraz, yaptığı yazılı açıklamada, tarım sektöründe kriz olduğunun hükümet tarafından kabul edilmesini isteyerek, diğer sektörlerde olduğu gibi bir önlem paketi hazırlanması gerektiğini bildirdi.
Anadolu Kırmızı Ekmeklik Sert buğday için kilogram fiyatı en düşük 0,575 TL olmalı
Genel Merkez Haberleri Türk Ziraat Yüksek Mühendisleri Birliği Genel Başkanı Fehmi KİRAZ, üretim, beklenen rekolte tahminleri ve piyasa şartlarını da dikkate alarak yaptıkları açıklama ile olması gereken en düşük buğday alım fiyatını açıkladı. Dünya 2009/2010 yılı buğday üretimi, 2008/2009 üretiminin biraz üzerinde 620 milyon ton olarak beklendiğini ifade eden KİRAZ, ülkemizde, 2008 güz, 2009 kış ve bahar yağışları normal hatta normalinde üzerinde seyrettiğini, yer yer sarı pas hastalığı görülse de bu yıl buğday ekim alanlarında artma olduğundan TZYMB tarafından 2009 buğday rekoltesi 20,5 milyon ton beklendiğini belirtti. Türk Ziraat Yüksek Mühendisleri Birliği'nin şubeleri, taşra temsilcilikleri ve konusunda uzman üyeleri ile ortaklaşa yapılan çalışmalar sonucunda son bir yılda gübre ve mazot fiyatlarındaki kısmi gerilemeden dolayı buğday maliyetinin, 2008 maliyetinden biraz daha az olarak 2009 yılı buğday maliyeti kilograma 50 kuruş yani 0,500 TL olduğu belirlenmiştir. % 15 refah payı ile birlikte TMO’nun alım fiyatı ve piyasa fiyatlarının 1 inci Grup Anadolu Kırmızı Ekmeklik Sert buğday için kilogram fiyatı en düşük 0,575 TL olması gerektiğini ve TMO bu fiyatın altında alım yapmaması gerektiğini bildirdi. Konu ile ilgili Basın Bildirisi'ne Basın Bildirileri bölümünden ulaşabilirsiniz.
PİKNİĞE DAVET
Genel Merkez Haberleri
PİKNİĞE DAVET
 
2009 yılı etkinlikleri kapsamında düzenlediğimiz
Geleneksel Birlik Pikniği” ne katılımlarınızı diler, saygılar sunarız.
TZYMB Yönetim Kurulu
 

Tarih              : 7 HAZİRAN 2009
Piknik Yeri    : Tarla Bitkileri Merkez Arş. Enst. Deneme Çiftliği-Gölbaşı-Haymana Yolu 25.km.
 
PROGRAM
Saat  10:30   Piknik alanında toplanma
Saat  11:00   Toplu kır gezisi (1 saat)
Saat  13:00   İkram
Saat: 14:00   Mini Futbol Müsabakası, Tavla Turnuvası ve diğer etkinlikler
 

·         Pikniğe katılacak üyelerimiz 05.07.2009 mesai bitimine kadar kurum temsilcilerine kişi adedini bildireceklerdir. Hazırlıklar bu sayıya göre yapılacaktır.
·         Piknik alanına üyelerimiz kendi imkanlarıyla geleceklerdir. Yanlarında kilim minder getirmeleri gerekebilir.
·         Piknikte katılımcılara Birliğimizce Tavuk döner, Pilav, Tatlı ve Meşrubat ikram edilecektir.
·         Balık avcılığı merakı olanlar olta ve malzemeleriyle gelebilirler.
 
 
Not: Pikniğe katılacak kişi sayısı için Tuğçe TOPCU’ya bilgi veriniz.  Tel: 0312 433 59 81 – 0312 433 17 68
Mayınlı alan yabancılara verilmemeli
Genel Merkez Haberleri Türk Ziraat Yüksek Mühendisleri Birliği (TZYMB) Genel Başkanı Fehmi Kiraz, Suriye sınırındaki mayınlı arazinin temizlenmesi tartışmalarına ilişkin, ''mayınlardan temizlenecek alanlarımız yabancılara verilmemeli'' dedi.
Dünya Çiftçiler Günü'nde tarım sektörüne destek çağrısı
Genel Merkez Haberleri Türk Ziraat Yüksek Mühendisleri Birliği (TZYMB) Başkanı Fehmi Kiraz Türkiye'de tarımın ve çiftçinin durumunun iyi olmadığını belirterek, kriz nedeniyle tarım sektörü için de paket açıklanmasını istedi. TZYMB Genel Başkanı Kiraz, 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü nedeniyle yaptığı açıklamada, 2000 yılından bu yana 2,5 milyon kişinin tarım sektöründen koptuğuna ve 1 milyon hektar tarım arazisinin artık işlenemediğine işaret etti. Tarımsal girdilerden, mazotun fiyatının yüzde 30, gübrenin fiyatının yüzde 100-150 arttığını, bu nedenle gübre kullanımının yüzde 30-35 azaldığını anlatan kiraz, buna karşın ürün fiyatlarının düşmesi nedeniyle kar edemeyen çiftçinin borcunu yüzde 23 faiz ile kredi kullanarak kapatmak zorunda kaldığını kaydetti.
Temsilcilerimiz ile fikir alışverişi
Genel Merkez Haberleri Birliğimiz Orhan Düzgüneş Toplantı Salonu'nda temsilcilerimiz ile fikir alışverişi toplantısı yapıldı. Genel Başkan Fehmi Kiraz yaptığı açılış konuşmasında genel kurulun üzerinden bir yılın geçtiğini ifade ederek, görevde kaldığımız 1 yılın kısaca değerlendirmesini yaptı.
TARIM SEKTÖRÜ, ÜLKEMİZ İÇİN VAZGEÇİLMEZ VE STRATEJİK BİR SEKTÖRDÜR
Genel Merkez Haberleri MHP Grup Başkan Vekili Mehmet ŞANDIR, TBMM Tarım Komisyonu Üyesi Prof. Dr. Zeki ERTUGAY, Kahramanmaraş Milletvekili Mehmet Akif PAKSOY, Adana Milletvekili Muharrem VARLI ile birlikte Dünya Çiftçiler Günü dolayısıyla Birliğimizi ziyaret ettiler. Basın nezaretinde gerçekleştirilen ziyarette karşılıklı olarak tarımın durumu, kriz içerisinde etkilenme derecesi ve krizden çıkış için tarım sektörü için yapılması gerekenler konuşuldu. Söz alan Mehmet ŞANDIR şunları söyledi: “Bugün çiftçiler günü. Milliyetçi Hareket Partisi olarak tarımla ilgili sivil toplum örgütlerini ziyaret ediyoruz. Çiftçiler gününü kutluyoruz. Bugün dolayısıyla Türk tarımının, çiftçilerimizin içinde bulunduğu durumu ve sorunları dikkatle irdeliyoruz. Çiftçi örgütlerinin yöneticileriyle çiftçinin sorunlarını çeşitli yönleriyle tartışıyoruz. Biz de bilgileniyoruz. MHP olarak tarım sektörünü stratejik bir sektör olarak görüyoruz. Ülkemizin bağımsızlığını, toprak bütünlüğünü, milletimizin egemenliğini korumak noktasında tarımın sürdürülebilir ve geliştirilebilir bir şekilde desteklenmesini stratejik değerde bir konu olarak değerlendiriyoruz. Tarım Türkiye için öncelikli sektör olmalıdır. Türkiye’nin lider ülke olmasının yolu tarımda güçlü olmasından geçmektedir. Tarım olmadığı takdirde sanayinin de olmayacağını, bilgi toplumuna geçişin de gerçekleşemeyeceğinin idrakindeyiz.
KURULUŞUMUZUN 70.YILDÖNÜMÜ ETKİNLİKLERİ ÇERÇEVESİNDE EKONOMİK KRİZİN TARIMA ETKİLERİ KONULU PANEL DÜZENLENDİ
Genel Merkez Haberleri TZYMB’nin kuruluşunun 70. Yılı etkinlikleri çerçevesinde düzenlenen “Ekonomik Krizin Tarım Sektörüne Etkileri” konulu panelde küresel mali kriz ve tarım sektörüne etkileri, krizden çıkış için yapılması gerekenler etraflıca değerlendirildi. TZYMB Genel Başkanı Fehmi KİRAZ yaptığı konuşmada; 1929 yılından bugüne yaşanan en büyük ekonomik krizin içindeyiz. Bu krizin ana nedeni fiyat ve değerlerin spekülatif bir şekilde şişirilmesinden ve bu artışa üretimin cevap verememesinden kaynaklanmaktadır. Bu küresel tablo içerisinde tarım sektörü de yaşanan krizden ciddi oranda etkilenmiştir.
PANEL: EKONOMİK KRİZİN TARIMA ETKİLERİ
Etkinlikler
Başkent Karizma Dersanesi'nde üyelerimize yeni fırsatlar..
Genel Merkez Haberleri 13 NİSAN 2009 - 07 HAZİRAN 2009 TARİHLERİ ARASINDA HAFTALIK 4-6 SAAT OLMAK ÜZERE TOPLAM 52 SAAT ÜCRETSİZ DERS, 2 ÜCRETSİZ DENEME SINAVI, ÜCRETSİZ PSİKOLOJİK DANIŞMA VE REHBERLİK HİZMETİ, SINAV KAYGISINI YENMEK İÇİN YAPILACAK SEMİNERLERE KATILMA HAKKI, 2009 -2010 EĞİTİM VE ÖĞRETİM YILI İÇİN % 40 İNDİRİM HAKKI
Dualarımız Yazıcıoğlu İçin...
Genel Merkez Haberleri Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Sayın Muhsin Yazıcıoğlu'nun da içinde bulunduğu helikopter Kahramanmaraş ilinin Göksun ilçesi dağlık kesiminde düşmüştür.
Kazanın ardından uzun bir süre geçmiş olmasına rağmen kaza yerinin tespit edilememiş olması, kaza mahalline ve kazazedelere hala ulaşılamamış olması camiamızı ve yüce Türk Milletini derin üzüntü ve endişelere sevk etmektedir.
Arama çalışmalarında tüm imkanların kullanıldığının belirtildiği kazada olumsuz coğrafya ve  iklim koşullarına rağmen, Sayın Muhsin Yazıcıoğlu ve diğer kazazedelere bir an önce ulaşılmasını ve sağ olarak kurtarılmalarını tevekkül ve umut ile yüce Rabbimizden dua ediyoruz.
Tarım ve Köyişleri Bakanlığı Müsteşarı Sn. Vedat MİRMAHMUTOĞULLARI'na ziyaret
Genel Merkez Haberleri Birliğimiz Tarım ve Köyişleri Bakanlığı Müsteşarı Sn. Vedat MİRMAHMUTOĞULLARI 12.03.2009 günü ziyaret etmiştir.
PANKOBİRLİK Genel Müdürü Sn. Fahrettin TAN Birliğimizi ziyaret etti
Genel Merkez Haberleri Pankobirlik Genel Müdürü Sn. Fahrettin TAN 12.03.2009 günü Birliğimize ziyarette bulunmuştur. Tarım ve şeker sektörüne yönelik görüş alışverişinde bulunulan görüşmede PANKOBİRLİK ve TZYMB'nin şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonrada daha yakın işbirliği içerisinde bulunulması konusu görüşülmüştür.
TARIMSAL YAYIM VE DANIŞMANLIK YÖNETMELİĞİ
Genel Merkez Haberleri TZYMB olarak uzun uğraşlar verdikten sonra Tarım ve Köyişleri Bakanlığı Tarımsal Yayım ve Danışmanlık Yönetmeliğinde değişiklik yaptı. 11 Mart 2009 günü yayınlanan Resmi Gazete'de yer alan değişikliğe göre Bakanlıktan yetki aldıktan sonra Birliğimiz de Tarımsal Yayım ve Danışmanlık eğitimi verebilecektir. Emeği geçen herkese teşekkür ederiz.
Başkent Karizma Dersanesi'nde Seviye Belirleme Sınavları
Genel Merkez Haberleri Başkent Karizma Dersanesi'nde Seviye Belirleme Sınavları yapılıyor. 7-8 Mart 2008 tarihlerinde 10:00, 13:00 ve 16:00 saatlerinde yapılacak olan sınava 6, 7. sınıflar, lise 1, 2 ve 3. sınıflar katılabilecek. Başvuru için: 435 87 78 | 430 53 17 Atatürk Bulvarı No:85/7-8 KIZILAY ANKARA
Toplu Konut İdaresi tarafından TMO Mensupları Vakfı'na Eskişehir Yolu, Yapracık Mevkiinde inşaa edilecek konutlar
Genel Merkez Haberleri Ankara İli,Eskişehir Yolu, Yapracık Mevkiinde bulunan arsa üzerinde inşa ettirilecek konutlarla ilgili 17.09.2008 tarihinde Toplu Konut İdaresi ile TMO MENSUPLARI SOSYAL YARDIM SANDIĞI VAKFI arasında Ön Protokol imzalanmıştır.
Tarım Bakanlığı mensupları ve üyelerimizin de başvuruları kabul edilecektir.
GELENEKSEL CUMARTESİ SOHBETLERİ: Dr. AHMET SAYLAM
Genel Merkez Haberleri

 

GELENEKSEL CUMARTESİ SOHBETLERİ

 

Konu              : İTALYA (TARIM, TURAN, ETRÜSK) ÜZERİNE SOHBET

Bilgi Sunan    : Dr. AHMET SAYLAM

Tarih: 28 ŞUBAT 2009

Saat  : 14:00

Yer   : TZYMB Prof. Dr. Orhan DÜZGÜNEŞ Toplantı Salonu

Sohbet toplantımıza tüm meslektaşlarımız davetlidir. (TZYMB Yönetim Kurulu)

Not: Konuyla ilgili sunu yapılacaktır.

 

PROJE HAZIRLAMA EĞİTİMLERİ YENİDEN BAŞLIYOR...
Genel Merkez Haberleri Birlik bünyesinde geçtiğimiz yıl düzenlenen BİLGİSAYAR DESTEKLİ BİREYSEL DAMLA SULAMA ve YAĞMURLAMA SULAMA PROJE EĞİTİMLERİ tekrar düzenleniyor. Tarım ve köyişleri Bakanlığı bünyesinde halen bu tür projelerde görev yapmakta olan konu uzmanı bir eğitmen tarafından verilecek olan eğitimler, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı Hibe Desteklemelerine ve Ziraat Bankası Kredilerine esas teşkil edecek mahiyettedir.
GELENEKSEL CUMARTESİ SOHBETLERİ: Dr. MUSTAFA KORÇAK (DENİZCİLİK E. MÜSTEŞARI)
Genel Merkez Haberleri Meslektaşlarımız tarafından da büyük ilgi ve alaka ile takip edilen toplantılarımıza Denizcilik Eski Müsteşarı Dr. Mustafa KORÇAK tarafından verilen “21.Yüzyılda Türk Milliyetçiliği” konulu seminerle devam edildi.
“Türk milliyetçiliğinin fikri yapısının temeli, islam ahlak ve fazileti Türklük gurur ve şuurunun bir temel ana omurga olarak kabul edilmesi ile başlar. Bunu temel omurga olarak kabul etmeyen bir düşünce yapısı üzerine Türk milliyetçiliğini bina etmek mümkün değildir. “
Yazının tamamına ulaşmak için burayı tıklayınız..
SÜT SEKTÖRÜNDEKİ MEVCUT YAPI SEKTÖRÜN SORUNLARINI AŞACAK SEVİYEDE DEĞİL
Genel Merkez Haberleri Türk Ziraat Mühendisleri birliği Geleneksel Cumartesi Sohbetleri kapsamında bu haftaki seminer konusu Süt Sektörü idi. Seminer, Tarım ve Köyişleri Baklanlığı Araştırma ve Planlama Koordinasyon Kurulu Kurul Başkanlığı ve Avrupa Birliği Nezdinde Türkiye Daimi Temsilciliği’nde Tarım Müşaviri görevlerini yürütmüş olan Dr. Nurullah ÖZCAN tarafından verildi ve “TÜRKİYE SÜT SEKTÖRÜNDE YENİ BİR MODEL” sunuldu ve katılımcılar tarafından tartışmaya açıldı.
GELENEKSEL CUMARTESİ SOHBETLERİ
Genel Merkez Haberleri GELENEKSEL CUMARTESİ SOHBETLERİ Konu : TÜRKİYE SÜT SEKTÖRÜNDE YENİ BİR MODEL Bilgi Sunan : Dr. NURULLAH ÖZCAN
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32
TZYMB E-ÜYE
TZYMB E-ÜYE sistemine http://www.tzymb.org.tr/uye adresinden ulaşabilirsiniz.
İNTERNET - BASINDA TARIM