TARIM SEKTÖRÜ, ÜLKEMİZ İÇİN VAZGEÇİLMEZ VE STRATEJİK BİR SEKTÖRDÜR
Genel Merkez Haberleri MHP Grup Başkan Vekili Mehmet ŞANDIR, TBMM Tarım Komisyonu Üyesi Prof. Dr. Zeki ERTUGAY, Kahramanmaraş Milletvekili Mehmet Akif PAKSOY, Adana Milletvekili Muharrem VARLI ile birlikte Dünya Çiftçiler Günü dolayısıyla Birliğimizi ziyaret ettiler. Basın nezaretinde gerçekleştirilen ziyarette karşılıklı olarak tarımın durumu, kriz içerisinde etkilenme derecesi ve krizden çıkış için tarım sektörü için yapılması gerekenler konuşuldu. Söz alan Mehmet ŞANDIR şunları söyledi: “Bugün çiftçiler günü. Milliyetçi Hareket Partisi olarak tarımla ilgili sivil toplum örgütlerini ziyaret ediyoruz. Çiftçiler gününü kutluyoruz. Bugün dolayısıyla Türk tarımının, çiftçilerimizin içinde bulunduğu durumu ve sorunları dikkatle irdeliyoruz. Çiftçi örgütlerinin yöneticileriyle çiftçinin sorunlarını çeşitli yönleriyle tartışıyoruz. Biz de bilgileniyoruz. MHP olarak tarım sektörünü stratejik bir sektör olarak görüyoruz. Ülkemizin bağımsızlığını, toprak bütünlüğünü, milletimizin egemenliğini korumak noktasında tarımın sürdürülebilir ve geliştirilebilir bir şekilde desteklenmesini stratejik değerde bir konu olarak değerlendiriyoruz. Tarım Türkiye için öncelikli sektör olmalıdır. Türkiye’nin lider ülke olmasının yolu tarımda güçlü olmasından geçmektedir. Tarım olmadığı takdirde sanayinin de olmayacağını, bilgi toplumuna geçişin de gerçekleşemeyeceğinin idrakindeyiz.
KURULUŞUMUZUN 70.YILDÖNÜMÜ ETKİNLİKLERİ ÇERÇEVESİNDE EKONOMİK KRİZİN TARIMA ETKİLERİ KONULU PANEL DÜZENLENDİ
Genel Merkez Haberleri TZYMB’nin kuruluşunun 70. Yılı etkinlikleri çerçevesinde düzenlenen “Ekonomik Krizin Tarım Sektörüne Etkileri” konulu panelde küresel mali kriz ve tarım sektörüne etkileri, krizden çıkış için yapılması gerekenler etraflıca değerlendirildi. TZYMB Genel Başkanı Fehmi KİRAZ yaptığı konuşmada; 1929 yılından bugüne yaşanan en büyük ekonomik krizin içindeyiz. Bu krizin ana nedeni fiyat ve değerlerin spekülatif bir şekilde şişirilmesinden ve bu artışa üretimin cevap verememesinden kaynaklanmaktadır. Bu küresel tablo içerisinde tarım sektörü de yaşanan krizden ciddi oranda etkilenmiştir.
PANEL: EKONOMİK KRİZİN TARIMA ETKİLERİ
Etkinlikler
Başkent Karizma Dersanesi'nde üyelerimize yeni fırsatlar..
Genel Merkez Haberleri 13 NİSAN 2009 - 07 HAZİRAN 2009 TARİHLERİ ARASINDA HAFTALIK 4-6 SAAT OLMAK ÜZERE TOPLAM 52 SAAT ÜCRETSİZ DERS, 2 ÜCRETSİZ DENEME SINAVI, ÜCRETSİZ PSİKOLOJİK DANIŞMA VE REHBERLİK HİZMETİ, SINAV KAYGISINI YENMEK İÇİN YAPILACAK SEMİNERLERE KATILMA HAKKI, 2009 -2010 EĞİTİM VE ÖĞRETİM YILI İÇİN % 40 İNDİRİM HAKKI
Dualarımız Yazıcıoğlu İçin...
Genel Merkez Haberleri Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Sayın Muhsin Yazıcıoğlu'nun da içinde bulunduğu helikopter Kahramanmaraş ilinin Göksun ilçesi dağlık kesiminde düşmüştür.
Kazanın ardından uzun bir süre geçmiş olmasına rağmen kaza yerinin tespit edilememiş olması, kaza mahalline ve kazazedelere hala ulaşılamamış olması camiamızı ve yüce Türk Milletini derin üzüntü ve endişelere sevk etmektedir.
Arama çalışmalarında tüm imkanların kullanıldığının belirtildiği kazada olumsuz coğrafya ve  iklim koşullarına rağmen, Sayın Muhsin Yazıcıoğlu ve diğer kazazedelere bir an önce ulaşılmasını ve sağ olarak kurtarılmalarını tevekkül ve umut ile yüce Rabbimizden dua ediyoruz.
Tarım ve Köyişleri Bakanlığı Müsteşarı Sn. Vedat MİRMAHMUTOĞULLARI'na ziyaret
Genel Merkez Haberleri Birliğimiz Tarım ve Köyişleri Bakanlığı Müsteşarı Sn. Vedat MİRMAHMUTOĞULLARI 12.03.2009 günü ziyaret etmiştir.
PANKOBİRLİK Genel Müdürü Sn. Fahrettin TAN Birliğimizi ziyaret etti
Genel Merkez Haberleri Pankobirlik Genel Müdürü Sn. Fahrettin TAN 12.03.2009 günü Birliğimize ziyarette bulunmuştur. Tarım ve şeker sektörüne yönelik görüş alışverişinde bulunulan görüşmede PANKOBİRLİK ve TZYMB'nin şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonrada daha yakın işbirliği içerisinde bulunulması konusu görüşülmüştür.
TARIMSAL YAYIM VE DANIŞMANLIK YÖNETMELİĞİ
Genel Merkez Haberleri TZYMB olarak uzun uğraşlar verdikten sonra Tarım ve Köyişleri Bakanlığı Tarımsal Yayım ve Danışmanlık Yönetmeliğinde değişiklik yaptı. 11 Mart 2009 günü yayınlanan Resmi Gazete'de yer alan değişikliğe göre Bakanlıktan yetki aldıktan sonra Birliğimiz de Tarımsal Yayım ve Danışmanlık eğitimi verebilecektir. Emeği geçen herkese teşekkür ederiz.
Başkent Karizma Dersanesi'nde Seviye Belirleme Sınavları
Genel Merkez Haberleri Başkent Karizma Dersanesi'nde Seviye Belirleme Sınavları yapılıyor. 7-8 Mart 2008 tarihlerinde 10:00, 13:00 ve 16:00 saatlerinde yapılacak olan sınava 6, 7. sınıflar, lise 1, 2 ve 3. sınıflar katılabilecek. Başvuru için: 435 87 78 | 430 53 17 Atatürk Bulvarı No:85/7-8 KIZILAY ANKARA
Toplu Konut İdaresi tarafından TMO Mensupları Vakfı'na Eskişehir Yolu, Yapracık Mevkiinde inşaa edilecek konutlar
Genel Merkez Haberleri Ankara İli,Eskişehir Yolu, Yapracık Mevkiinde bulunan arsa üzerinde inşa ettirilecek konutlarla ilgili 17.09.2008 tarihinde Toplu Konut İdaresi ile TMO MENSUPLARI SOSYAL YARDIM SANDIĞI VAKFI arasında Ön Protokol imzalanmıştır.
Tarım Bakanlığı mensupları ve üyelerimizin de başvuruları kabul edilecektir.
GELENEKSEL CUMARTESİ SOHBETLERİ: Dr. AHMET SAYLAM
Genel Merkez Haberleri

 

GELENEKSEL CUMARTESİ SOHBETLERİ

 

Konu              : İTALYA (TARIM, TURAN, ETRÜSK) ÜZERİNE SOHBET

Bilgi Sunan    : Dr. AHMET SAYLAM

Tarih: 28 ŞUBAT 2009

Saat  : 14:00

Yer   : TZYMB Prof. Dr. Orhan DÜZGÜNEŞ Toplantı Salonu

Sohbet toplantımıza tüm meslektaşlarımız davetlidir. (TZYMB Yönetim Kurulu)

Not: Konuyla ilgili sunu yapılacaktır.

 

PROJE HAZIRLAMA EĞİTİMLERİ YENİDEN BAŞLIYOR...
Genel Merkez Haberleri Birlik bünyesinde geçtiğimiz yıl düzenlenen BİLGİSAYAR DESTEKLİ BİREYSEL DAMLA SULAMA ve YAĞMURLAMA SULAMA PROJE EĞİTİMLERİ tekrar düzenleniyor. Tarım ve köyişleri Bakanlığı bünyesinde halen bu tür projelerde görev yapmakta olan konu uzmanı bir eğitmen tarafından verilecek olan eğitimler, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı Hibe Desteklemelerine ve Ziraat Bankası Kredilerine esas teşkil edecek mahiyettedir.
GELENEKSEL CUMARTESİ SOHBETLERİ: Dr. MUSTAFA KORÇAK (DENİZCİLİK E. MÜSTEŞARI)
Genel Merkez Haberleri Meslektaşlarımız tarafından da büyük ilgi ve alaka ile takip edilen toplantılarımıza Denizcilik Eski Müsteşarı Dr. Mustafa KORÇAK tarafından verilen “21.Yüzyılda Türk Milliyetçiliği” konulu seminerle devam edildi.
“Türk milliyetçiliğinin fikri yapısının temeli, islam ahlak ve fazileti Türklük gurur ve şuurunun bir temel ana omurga olarak kabul edilmesi ile başlar. Bunu temel omurga olarak kabul etmeyen bir düşünce yapısı üzerine Türk milliyetçiliğini bina etmek mümkün değildir. “
Yazının tamamına ulaşmak için burayı tıklayınız..
SÜT SEKTÖRÜNDEKİ MEVCUT YAPI SEKTÖRÜN SORUNLARINI AŞACAK SEVİYEDE DEĞİL
Genel Merkez Haberleri Türk Ziraat Mühendisleri birliği Geleneksel Cumartesi Sohbetleri kapsamında bu haftaki seminer konusu Süt Sektörü idi. Seminer, Tarım ve Köyişleri Baklanlığı Araştırma ve Planlama Koordinasyon Kurulu Kurul Başkanlığı ve Avrupa Birliği Nezdinde Türkiye Daimi Temsilciliği’nde Tarım Müşaviri görevlerini yürütmüş olan Dr. Nurullah ÖZCAN tarafından verildi ve “TÜRKİYE SÜT SEKTÖRÜNDE YENİ BİR MODEL” sunuldu ve katılımcılar tarafından tartışmaya açıldı.
GELENEKSEL CUMARTESİ SOHBETLERİ
Genel Merkez Haberleri GELENEKSEL CUMARTESİ SOHBETLERİ Konu : TÜRKİYE SÜT SEKTÖRÜNDE YENİ BİR MODEL Bilgi Sunan : Dr. NURULLAH ÖZCAN
Birliğimiz Yönetim Kurulu Üyesi Üzeyir YÜREKLİ'nin babası vefat etmiştir.
Üyelerimizden Haberler
VEFAT
Birliğimiz Yönetim Kurulu Üyesi Üzeyir YÜREKLİ'nin babası vefat etmiştir.
Cenazesi Yarın (19 Ocak 2009 Pazartesi günü)  Karşıyaka Mezarlığında kılınacak öğle namazını müteakip kaldırılacaktır.
Merhuma Allâh'tan rahmet, başta Üzeyir YÜREKLİ olmak üzere ailesine, yakınlarına, geride kalanlarına başsağlığı ve sabırlar dileriz.
Fehmi KİRAZ
TZYMB Genel Başkanı
Yönetim Kurulu adına
Fındık gen kaynakları katlediliyor
Genel Merkez Haberleri Türkiye Ziraat Yüksek Mühendisleri Birliği (TZYMB) Genel Başkanı Fehmi Kiraz, Giresun Belediyesi'nin Giresun'da bulunan Fındık Araştırma Enstitüsü arazilerinin tam ortasından, gen kaynaklarının bulunduğu alandan, 25 metre genişliğinde yol geçirme kararı aldığını belirterek, bu kararın durdurulmasını istedi.
“TÜRKİYE’ DE ZİRAİ ÖĞRENİMİN BAŞLAYIŞININ 163. YILDÖNÜMÜ”
Genel Merkez Haberleri Zirai Öğrenimin başlayışının 163 üncü yıldönümünü kutluyoruz.
YENİ YILINIZ KUTLU, MUTLU VE UMUTLU OLSUN.
Genel Merkez Haberleri
Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mansur YAVAŞ Birliğimizi ziyaret etti.
Genel Merkez Haberleri Milliyetçi Hareket Partisi Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mansur YAVAŞ Birliğimizi ziyaret etti.TZYMB Yönetim Kurulu, TZYMB Vakfı Yönetim Kurulu ve çok sayıda üyemizin hazır bulunduğu toplantıda bir konuşma yapan Genel Başkan Fehmi KİRAZ: “Sayın Mansur Yavaş, iki dönemdir Beypazarı’nda başarılı işler yapıyor. Beypazarı’nı bir marka haline getirdi. Sosyal istihdamı artırıcı projeleri hayata geçirdi. Bizler Beypazarı’na gıpta ile bakıyoruz. Şimdi Ankara’da hizmete talip olan, iyi şeyler düşünen, sosyal projeleri ile var olan, çekişmelerle değil, projeleri ile yönetime talip olan, Ankara’da başarılı olmak isteyen bir belediye başkan adayımız. En önemlisi de, camiamıza ve mesleğimize öğrencilik yıllarından beri yakın olan bir başkan adayımız. Kendilerine bu yarışta başarılar diliyoruz.” dedi.
GELENEKSEL CUMARTESİ SOHBETLERİ: ALİ KÖMÜRCÜ
Genel Merkez Haberleri Birliğimiz önceki Genel Başkanlarından Ali KÖMÜRCÜ, Geleneksel Cumartesi Sohbetleri Kapsamında "Yeni dünya düzeninde Türkiye’nin rolü" konulu bir eğitim ve bilgilendirme semineri verdi. Çok sayıda üyemizin iştiraki ile gerçekleşen toplantıda Ali Kömürcü; mevcut dünya düzeni ve bu düzenin hakimi olan, emperyalist emelleri hiçbir zaman eksik olmamış olan ABD ve İngiltere, mevcut durumları ve neler yaptıklarını , hakimiyetlerini devam ettirmek için tehlike gördükleri ülkeleri, ki en başta Türkiye gelir, bu ülkelerin önlerine koydukları engelleri ve dünyada mevcut düzenin yerine konulacak yeni düzeni ve bu düzenin tarihi Türk Milliyetçiliği çerçevesinde ancak mümkün olabileceğikonularında detaylı bilgiler sundu.
Birliğimizin ve Ordu Üniversitesi'nin acı günü
Üyelerimizden Haberler Samsun’da, Ordu Üniversitesi Ziraat Fakültesi öğrencilerini taşıyan minibüsün kamyonla çarpışması sonucu meydana gelen trafik kazasında 6 kişi hayatını kaybetti, 11 kişi yaralandı. Çarşamba'da meydana gelen kazada, Ordu Üniversitesi'nde görevli, Birliğimiz üyelerinden Yrd. Doç Dr. Şahin Dere ile birlikte 4 üniversite öğrencisi ve araç sürücüsü hayatını kaybetti.
TDK: ÖZÜRCÜLER EMPERYALİZMİN UŞAKLARIDIR
Genel Merkez Haberleri Türk Dayanışma Konseyi "Ermenilerden özür diliyoruz" kampanyası düzenleyen "sözde aydınları" bir basın bildirisi yayınlayarak protesto etti. Bu güruhun emperyalizmin içimizdeki adamları olarak ifade eden Konsey " Hiç kimse ümitlenmesin...Türk milleti ilel ebet yaşamaya devam edecektir" dedi. TZYMB'nin de içinde bulunduğu 99 Sivil Toplum kuruluşunun temsilcilerinin de hazır bulunduğu basın toplantısında bildiriyi KAMU SEN Genel başkanı Bircan Akyıldız okudu. Bildiri de şunlar ifade edildi:
Haksız Zirai Mücadele İlaç Bayiliği Sınavı için Ziraat Mühendislerinin tüm kesimleri TEK SES oluyor.Bölüm Başkanları'ndan Açıklamalar Geliyor..
Genel Merkez Haberleri Bitki Koruma Ürünlerinin Toptan ve Perakende Satılması ile Depolanması Hakkında Yönetmelik ile Bitki Koruma Ürünlerinin Reçeteli Satış Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelik taslağına ilişkin Ziraat Fakülteleri Bahçe Bitkileri ve Tarla Bitkileri Bölüm Başkanları'nın ayrı ayrı yaptıkları toplantılarda Birliğimize gönderdikleri görüşler şöyledir:
Cumartesi Sohbetleri devam Ediyor
Genel Merkez Haberleri Birliğimizce 2008 yılı sonbahar dönemi ilk sohbet toplantısı Ramazan TEKELİ tarafından 29.11.2008 tarihinde gerçekleştirildi. "Tarım ve Ziraat Mühendisliği" konulu sohbet toplantısına 1950 lerden itibaren Türk tarımı ve ziraat mühendisliği konusunu işledi. Tarımın zor bir meslek olduğunu doğal olaylara ve afetlere maruz kalabildiğini, tarıma yeteri kadar önem verilmediğini, Toprak-Su Genel Müdürlüğü, Köy Hizmetleri gibi kurumların kapatıldığını, Türkiyenin önümüzdeki orta ve uzun vadede tarımda projeksiyon yapamadığını, Ama ülkemizin tarımsal potansiyelinin fazla olduğunu kaydetti. Ziraat Mühendislerine sahip çıkılması ve nitelik anlamında artırımların olması gerektiğini söyledi.
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31
TZYMB E-ÜYE
TZYMB E-ÜYE sistemine http://www.tzymb.org.tr/uye adresinden ulaşabilirsiniz.
İNTERNET - BASINDA TARIM