Birlik'te Bayramlaşma
Genel Merkez Haberleri Tüm Türkiye'de Ramazan Bayramı kutlanırken Birliğimizde de üyelerimizin katılımı ile gerçekleşti.
Ramazan Bayramınızı Tebrik Ederiz
Genel Merkez Haberleri Ramazan Bayramınızı kutlar, sağlık ve mutluluklar içerisinde birlik ve beraberliğimizin daimi olmasını dileriz... Bayramlaşma 3. günü saat 13.30 da Genel Merkez 4. katta yapılacaktır. TZYMB
Tarımsal Yayım ve Danışmanlık Eğitimi sona erdi
Genel Merkez Haberleri Birlik Genel Merkezi'nde ilk kez düzenlediğimiz Tarımsal Yayım ve Danışmanlık Eğitimi, Bakanlık yetkililerinin gözetiminde yapılan sınav sonrasında başarı ile tamamlandı. Sertifika almayı hak eden meslektaşlarımıza çalışmalarında başarılar dileriz.
Üyelerimiz ile iftar
Genel Merkez Haberleri Her yıl düzenlenmekte olan Birlik iftarı bu yıl da Başkent Öğretmen Evi'nde gerçekleştirildi. Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet ÇOLAK, Kahramanmaraş Milletvekili Mehmet Akif PAKSOY, sivil toplum örgütlerinin yöneticileri, siyasi parti yetkilileri, bürokratlar, akademisyenler ve çok sayıda üyemizin katılımı ile gerçekleşen Birlik İftarı üyelerimiz ve meslektaşlarımız birbirleriyle görüşme ve hasret giderme fırsatı buldular.
Tarımsal Yayım ve Danışmanlık Eğitimleri Başladı
Genel Merkez Haberleri Yetki Belgesi'nin ardından, camiamızda uzun süredir beklenmekte olan eğitimler için hazırlıklara başlandı. Ankara dışındaki illerde kurs açılması ile ilgili eksiklikler tamamlanıncaya kadar eğitimlerin Birliğimiz Genel Merkezi'nde yapılması planlandı. Hem mevsimin yaz olması, üyelerimizin tatil ve izin dönemine denk gelmesi ve hem de Ramazan Ayının başlamasına rağmen, ilk eğitimimiz bu hafta tamamlanıyor.
BİRLİK İFTARI 8 EYLÜL'DE BAŞKENT ÖĞRETMEN EVİ'NDE
Genel Merkez Haberleri Türk Ziraat Yüksek Mühendisleri Birliği ve Vakfı tarafından düzenlenecek olan Geleneksel Birlik İftar Yemeği'ne teşriflerinizi bekler, saygılar sunarız.

Tarih: 8 Eylül 2009 Salı

Yer: Başkent Öğretmenevi Angora Salonu

Eğitimler sürüyor
Genel Merkez Haberleri Üyelerimize yönelik eğitimler sürüyor. Geçtiğimiz yıl ingilizce eğitimlerinde yakaladığımız başarının ardından, üyelerimizden gelen talepler ve ihtiyaçlar doğrultusunda Eylül dönemi ingilizce kursu yine KPDS sınavına yönelik olarak Birlik Genel Merkezi'nde başladı. Önümüzdeki günlerde talep olması durumunda pratik kullanıma yönelik eğitimlerin de planlandığını açıklayan Genel Başkan Fehmi KİRAZ: "Fikir üreten bir yapıyı koruyabilmemiz için eğitim altyapımızı sürekli diri tutmalıyız. Üyelerimizin eğitim ihtiyaçlarını karşılayabilmek adına Birlik imkanlarını seferber ediyoruz. Verilen emeklerin karşılığını da görüyoruz. Eğitimlere katılan arkadaşlarımız girdikleri sınavlarda başarılı sonuçlar alıyorlar. Bu fiyata kurs mu verilir diyenlere, ne kadar sembolik bir ücretle nasıl bir başarı yakaladığımızı gösteriyoruz. Üyelerimizin bu ve benzeri eğitim taleplerini Birliğimize doğrudan iletmeleri halinde, mesleki konularda da her türlü eğitimi düzenleyebiliriz." dedi.
Baz İstasyonlarına İtiraz
Genel Merkez Haberleri Tarım ve Köyişleri Bakanlığı Merkez Kampüsünde yer alan ve inşaası devam eden baz istasyonlarının faaliyetlerinin durdurulması ve kampüs dışına taşınması konusunda üyelerimiz adına Bakanlığa talepte bulunuldu.
TARIMSAL YAYIM VE DANIŞMANLIK KURSU 24 AĞUSTOS'TA BAŞLATILACAKTIR.
Genel Merkez Haberleri KURSA BAŞVURMAK İSTEYENLERİN BİRLİĞİMİZLE İRTİBAT KURMASI GEREKMEKTEDİR.
çiftcinin sonu ne olcak?
Genel Merkez Haberleri Türk Ziraat Yüksek Mühendisleri Birliği Genel Başkanı Fehmi Kiraz, yazılı açıklamasında, 2008 güz, 2009 kış ve bahar yağışlarının normal hatta normalin üzerinde seyrettiğini, yer yer sarı pas hastalığı görülse de buğday ekim alanları arttığı için bu yıl 20,5 milyon ton buğday rekoltesi beklediklerini belirtti.
Ebedi aleme göç eden meslektaşlarımızı dualarla yad ediyoruz
Genel Merkez Haberleri Hocamız Prof. Dr. Orhan Düzgüneş'in vefatının yıl dönümü münasebetiyle, başta hocamız olmak üzere Ebedi aleme göç eden tüm meslektaşlarımız dualarla anıldı. Ruhlarınız şad, mekanlarınız cennet olsun.
REGAİP KANDİLİMİZ MÜBAREK OLSUN
Genel Merkez Haberleri Tüm üyelerimizin, milletimizin ve tüm müslümanların Regaip Kandilini kutlarız.
Ebediyete göç eden meslektaşlarımızı dualarla anıyoruz
Genel Merkez Haberleri

KABİR ZİYARETİ, MEVLİD, HATİM DUASI VE İKRAM

PROGRAM:

Tarih : 26 Haziran 2009 Cumartesi

Saat : 17.30 Kabir Ziyareti (Prof.Dr.Orhan DÜZGÜNEŞ)
(5.Kapı 35.Cadde Ada No: S-16 Parsel No: 444)

Saat : 19.00 Hatim Duası ve İkram
TZYMB ve Vakfı  4.Kat

 

Tarımsal Danışmanlık Eğitimleri Başlıyor..
Genel Merkez Haberleri TARIMSAL YAYIM VE DANIŞMANLIK EĞİTİMLERİMİZİN YETERLİ BAŞVURU SAĞLANMASI DURUMUNDA 20 TEMMUZ 2009'DA BAŞLATILMASI PLANLANMAKTADIR.
BAŞVURU SAYISININ KONTENJANI AŞMASI DURUMUNDA BAŞVURU SIRASINA GÖRE KAYIT YAPILACAKTIR.
EĞİTİMLER, YÖNETMELİK GEREĞİ 3 HAFTA SÜRECEKTİR VE ANKARA'DA BİRLİK GENEL MERKEZİ'NDE YAPILACAKTIR.
EĞİTİME KATILMAK İSTEYEN MESLEKTAŞLARIMIZIN BİRLİĞİMİZE İSİM BİLDİRMELERİ GEREKMEKTEDİR.
YAPILAN PLANLAMALARA GÖRE İSİM BİLDİREN MESLEKTAŞLARIMIZLA İRTİBAT KURULACAKTIR.
Mera açılışına giden Tarım Bakanlığı personeli kaza geçirdi
Genel Merkez Haberleri Tarım ve Köyişleri Bakanlığı Ankara İl Müdürlüğünde görevli personeli taşıyan araç, Beypazarı’nda mera açılışına giderken, trafik kazası geçirdi. Personeli taşıyan araç, Beypazarı Karaşar beldesine 3 kilometre kala, virajı alamayarak şarampole yuvarlandı. 6'sı ağır olmak üzere toplam 28 kişinin yaralandığı belirtildi.

İl Müdürlüğü personeline geçmiş olsun dileklerimizi iletir, yaralılara acil şifalar dileriz.
Tarımsal Danışmanlık Eğitimleri Başlıyor..
Genel Merkez Haberleri 8 Eylül 2006 Tarihli ve 26283 Sayılı Resmî Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren ve , Tarımsal Yayım ve Danışmanlık Hizmetlerinin Düzenlenmesine Dair Yönetmelik ve 11 Mart 2009 tarihli ve 27166 sayılı Resmî Gazete'de yayımlanan TARIMSAL YAYIM VE DANIŞMANLIK HİZMETLERİNİN DÜZENLENMESİNE DAİR YÖNETMELİKTE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR YÖNETMELİK uyarınca Tarımsal Yayım ve Danışmanlık Eğitimleri düzenlenmesine dair yetki belgesi Ankara İl Tarım Müdürü Mustafa İslamoğlu tarafından Birlik Başkanımız Fehmi KİRAZ'a teslim edildi.
Fakültede Birlik Temsilciliği
Genel Merkez Haberleri Yarının Ziraat Mühendisleri olan Ziraat Fakülteleri öğrencileri ile mesleki anlamda daha yakın ilişkiler kurmak, öğrencilerin taleplerine göre panel, seminer vb. organizasyonları yapmak, staj yerleri için yardımcı olmak, yayınlarımızın öğrencilere daha hızlı ve etkin ulaştırılması için, Fakülteniz öğrencilerinden Gürkal ŞERBETÇİOĞLU ve Aslıhan ALTINSOY’ un Birliğimiz Yayın Grubu Öğrenci Temsilciliği olarak görevlendirilmiştir.
Birlik Pikniği
Genel Merkez Haberleri Geleneksel olarak her yıl ilkbaharda düzenlenen pikniğimiz 7 Haziran 2009 tarihinde Tarla Bitkileri Deneme İstasyonu'nda gerçekleştirildi. Üyelerimizin yoğun katılım sağladığı piknikte ailelerimiz ve çocuklarımız da tanışma ve kaynaşma fırsatı buldular. Emeği geçen arkadaşlara teşekkür eder, pikniğimize katılarak birliğimizi ve gücümüzü gösteren tüm üyelerimize şükranlarımızı sunarız.
Kurum Temsilcileri İle Yemekli Toplantı
Genel Merkez Haberleri Kurum temsilcilerimiz ile Birlik faaliyetleri, Yönetim Kurulu olarak geride bıraktığımız bir yılın muhasebesi, geleceğe yönelik olarak mesleki açıdan ve üyelerimizin hak ve menfaatlerini koruma açısından yapılabilecekler üzerinde fikir alış verişinin de yapıldığı toplantı düzenlendi. Özellikle üyelerimiz ile doğru ve hızlı iletişim kurabilmek açısından üye güncellemeleri konusunun ele alındığı toplantıda temsilcilerimiz de geçen bir yılın değerlendirmelerini yaptılar. Katılım sağlayan kurum temsilcilerimize teşekkürlerimizi sunarız.
EKONOMİK KRİZ ÖNLEM PAKETİ: ÇİFTÇİLER YİNE UNUTULDU
Genel Merkez Haberleri Türk Ziraat Yüksek Mühendisleri Birliği (TZYMB) Genel Başkanı Fehmi Kiraz, hükümetin açıkladığı yeni teşvik ve istihdam paketinde tarım ve çiftçilerin yer almadığını belirterek, "Hükümet bir an önce önlem almalı, yoksa Türk tarımı ve çiftçisi bitmek üzere" uyarısında bulundu. Kiraz, yaptığı yazılı açıklamada, tarım sektöründe kriz olduğunun hükümet tarafından kabul edilmesini isteyerek, diğer sektörlerde olduğu gibi bir önlem paketi hazırlanması gerektiğini bildirdi.
Anadolu Kırmızı Ekmeklik Sert buğday için kilogram fiyatı en düşük 0,575 TL olmalı
Genel Merkez Haberleri Türk Ziraat Yüksek Mühendisleri Birliği Genel Başkanı Fehmi KİRAZ, üretim, beklenen rekolte tahminleri ve piyasa şartlarını da dikkate alarak yaptıkları açıklama ile olması gereken en düşük buğday alım fiyatını açıkladı. Dünya 2009/2010 yılı buğday üretimi, 2008/2009 üretiminin biraz üzerinde 620 milyon ton olarak beklendiğini ifade eden KİRAZ, ülkemizde, 2008 güz, 2009 kış ve bahar yağışları normal hatta normalinde üzerinde seyrettiğini, yer yer sarı pas hastalığı görülse de bu yıl buğday ekim alanlarında artma olduğundan TZYMB tarafından 2009 buğday rekoltesi 20,5 milyon ton beklendiğini belirtti. Türk Ziraat Yüksek Mühendisleri Birliği'nin şubeleri, taşra temsilcilikleri ve konusunda uzman üyeleri ile ortaklaşa yapılan çalışmalar sonucunda son bir yılda gübre ve mazot fiyatlarındaki kısmi gerilemeden dolayı buğday maliyetinin, 2008 maliyetinden biraz daha az olarak 2009 yılı buğday maliyeti kilograma 50 kuruş yani 0,500 TL olduğu belirlenmiştir. % 15 refah payı ile birlikte TMO’nun alım fiyatı ve piyasa fiyatlarının 1 inci Grup Anadolu Kırmızı Ekmeklik Sert buğday için kilogram fiyatı en düşük 0,575 TL olması gerektiğini ve TMO bu fiyatın altında alım yapmaması gerektiğini bildirdi. Konu ile ilgili Basın Bildirisi'ne Basın Bildirileri bölümünden ulaşabilirsiniz.
PİKNİĞE DAVET
Genel Merkez Haberleri
PİKNİĞE DAVET
 
2009 yılı etkinlikleri kapsamında düzenlediğimiz
Geleneksel Birlik Pikniği” ne katılımlarınızı diler, saygılar sunarız.
TZYMB Yönetim Kurulu
 

Tarih              : 7 HAZİRAN 2009
Piknik Yeri    : Tarla Bitkileri Merkez Arş. Enst. Deneme Çiftliği-Gölbaşı-Haymana Yolu 25.km.
 
PROGRAM
Saat  10:30   Piknik alanında toplanma
Saat  11:00   Toplu kır gezisi (1 saat)
Saat  13:00   İkram
Saat: 14:00   Mini Futbol Müsabakası, Tavla Turnuvası ve diğer etkinlikler
 

·         Pikniğe katılacak üyelerimiz 05.07.2009 mesai bitimine kadar kurum temsilcilerine kişi adedini bildireceklerdir. Hazırlıklar bu sayıya göre yapılacaktır.
·         Piknik alanına üyelerimiz kendi imkanlarıyla geleceklerdir. Yanlarında kilim minder getirmeleri gerekebilir.
·         Piknikte katılımcılara Birliğimizce Tavuk döner, Pilav, Tatlı ve Meşrubat ikram edilecektir.
·         Balık avcılığı merakı olanlar olta ve malzemeleriyle gelebilirler.
 
 
Not: Pikniğe katılacak kişi sayısı için Tuğçe TOPCU’ya bilgi veriniz.  Tel: 0312 433 59 81 – 0312 433 17 68
Mayınlı alan yabancılara verilmemeli
Genel Merkez Haberleri Türk Ziraat Yüksek Mühendisleri Birliği (TZYMB) Genel Başkanı Fehmi Kiraz, Suriye sınırındaki mayınlı arazinin temizlenmesi tartışmalarına ilişkin, ''mayınlardan temizlenecek alanlarımız yabancılara verilmemeli'' dedi.
Dünya Çiftçiler Günü'nde tarım sektörüne destek çağrısı
Genel Merkez Haberleri Türk Ziraat Yüksek Mühendisleri Birliği (TZYMB) Başkanı Fehmi Kiraz Türkiye'de tarımın ve çiftçinin durumunun iyi olmadığını belirterek, kriz nedeniyle tarım sektörü için de paket açıklanmasını istedi. TZYMB Genel Başkanı Kiraz, 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü nedeniyle yaptığı açıklamada, 2000 yılından bu yana 2,5 milyon kişinin tarım sektöründen koptuğuna ve 1 milyon hektar tarım arazisinin artık işlenemediğine işaret etti. Tarımsal girdilerden, mazotun fiyatının yüzde 30, gübrenin fiyatının yüzde 100-150 arttığını, bu nedenle gübre kullanımının yüzde 30-35 azaldığını anlatan kiraz, buna karşın ürün fiyatlarının düşmesi nedeniyle kar edemeyen çiftçinin borcunu yüzde 23 faiz ile kredi kullanarak kapatmak zorunda kaldığını kaydetti.
Temsilcilerimiz ile fikir alışverişi
Genel Merkez Haberleri Birliğimiz Orhan Düzgüneş Toplantı Salonu'nda temsilcilerimiz ile fikir alışverişi toplantısı yapıldı. Genel Başkan Fehmi Kiraz yaptığı açılış konuşmasında genel kurulun üzerinden bir yılın geçtiğini ifade ederek, görevde kaldığımız 1 yılın kısaca değerlendirmesini yaptı.
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31
TZYMB E-ÜYE
TZYMB E-ÜYE sistemine http://www.tzymb.org.tr/uye adresinden ulaşabilirsiniz.
İNTERNET - BASINDA TARIM