Genel Müdürlere Ziyaret
Genel Merkez Haberleri Yeni atanan Genel Müdürlere Birliğimiz Yönetim ve Denetleme Kurulu üyelerince hayırlı olsun ziyaretinde bulunuldu. Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Kararnamesi ile Toprak Mahsülleri Ofisi Genel Müdürlüğü'ne atanan üyemiz Ahmet GÜLDAL ile İzmir İl Müdürü iken Hayvancılık Genel Müdürlüğüne atanan Zekeriya ERDURMUŞ'a yeni görevlerinde başarı dilekleri iletilirken, Birliğimiz tarafından hazırlanan bazı raporlar da takdim edildi. Ziyarette Genel Başkanımız Fehmi KİRAZ'ın hayvancılıkla ilgili sorunlar ve çözüm önerilerine yönelik konuşmalarını dinleyen Zekeriya ERDURMUŞ, hayvancılıkla ilgili sorunu ithalatla değil kendi kaynaklarımızla çözmemiz gerektiği konusunda Birlik görüşlerine iştirak ettiğini ancak piyasada çok ciddi bilgi kirliliği olduğunu, bu bilgilerin gerçeği yansıtmadığını, bunları daha doğru bir şekilde kamuoyuna yansıtmaya çalıştıklarını belirtti. Birliğin ziyaretinden memnuniyetini dile getiren Ahmet GÜLDAL ise, TMO'nun Bakanlık ve sektör için proaktif bir rol üstleneceğini, bunun için çaba sarfedeceklerini belirtti. Sektörde ithalat yetkisine haiz olmalarına rağmen, üretim sezonu içinde ithalata izin vermeyeceklerini, önceliklerinin ülkemiz çiftçi ve üreticileri olduğunu söyledi.
Eski Başkanlarımızdan Ali güngör'ü ve ahirete irtihal eden tüm büyüklerimizi, meslektaşlarımızı rahmetle yad ediyoruz.
Genel Merkez Haberleri 1980-1985 yılları arasında Birliğimizin Genel Başkanlık görevini yürüten, 2014 yılında ebedi aleme göç eden, Ankara üniversitesi Ziraat Fakültesi Zirai Ekonomi ve İşletmecilik Bölümü mezunu, nam-ı diğer Yörük Ali, meslektaşımız, büyüğümüz Ali GÜNGÖR'ü vefatının sene-i devriyyesinde rahmet ve şükranla anıyoruz. Ali Başkanımızla birlikte ahirete irtihal eden tüm büyüklerimizi, meslektaşlarımızı da rahmetle yad ediyoruz.
12.10.2018 STAR TV HAL YASASI İLE ARACILAR ORTADAN KALKACAK
Genel Merkez Haberleri
Hal Yasası düzenlemesiyle fırsatçılığa son verilecek
Genel Merkez Haberleri Bu ay Meclis gündemine gelecek, sebze ve meyve piyasasında revizyon niteliğindeki yeni "Hal Yasası" ile fırsatçılığın önüne geçilecek, hallerin altyapısı yenilenecek ve modernizasyonu sağlanacakTürk Ziraat Yüksek Mühendisleri Birliği Başkanı Fehmi Kiraz:"Ürünler tarladan nihai tüketiciye ulaşana kadar 3 ila 7 kat arasında fiyat artışına uğruyor. Hal Yasası'nın revize edilmesiyle bunun önüne geçilecek" dedi.
38 yıl önce bugün, 2 Eylül 1980. Türk Ziraat Yüksek Mühendisleri Birliğimize hain terör saldırısı.
Genel Merkez Haberleri 38 yıl önce bugün, 2 Eylül 1980. Türk Ziraat Yüksek Mühendisleri Birliğimize hain terör saldırısı.
ŞARBON KARANTİNASI
Genel Merkez Haberleri İSTANBUL SİLİVRİ'DE 5 MAHALLE ŞARBONDAN DOLAYI KARANTİNA ALTINA ALINMIŞTIR. - HAYVAN VE ET DENETİMLERİNİN ÇOK CİDDİ ŞEKİLDE VE ÇOK SIK YAPILMASINI, İSTİYORUZ. TZYMB
GIDA ENFLASYON DURUMU
Genel Merkez Haberleri Gıda ve içecekte Temmuz ayında toplamda %17 olan enflasyon, yaz ayları olmasına rağmen maalesef artış baskısı oluşturmakta, Ağustos ayı beklentimiz %19-20 arası. Hane halkı gıda gideri oranının %28,17 den %30 lara yaklaşacağını tahmin etmekteyiz. Dar gelirli için gıda giderinin gerçekte %40 larda olduğunu düşünürsek geçim zorlaşmakta. Dolar Euro kur artışı, TL nin değer kaybı önümüzdeki dönemde gıda enflasyonuna baskısını maalesef daha da hissettirecektir. Tablolar kaynak TÜİK TZYMB
BİRLİĞİMİZDE BAYRAMLAŞMA
Genel Merkez Haberleri Kurban Bayramı'nın dördüncü günü üyelerimiz, meslektaşlarımız ve aileleri ile bayramlaşma Birlik binamızda gerçekleştirildi. Geçmiş bayramlar yad edildi, mesleki ve güncel konularla ilgili fikir alışverişinde bulunuldu.
GENEL BAŞKANIMIZ FEHMİ KİRAZ GÜNCEL PROGRAMINA KATILDI
Genel Merkez Haberleri Genel Başkanımız Fehmi KİRAZ, Kanal B TV'de Emre SAKLICA'nın hazırlayıp sunduğu Güncel Programına katıldı. Özellikle gıda fiyatlarında yaşanan artışların enflasyonu olumsuz etkilediğini belirten Kiraz, gıdadaki fiyat artışlarının önüne geçebilecek argümanların olduğunu, bir an önce devreye alınması gerektiğini söyledi.
"Gıda fiyatlarındaki artışın ana nedeni döviz kurundaki yükseliş.."
Genel Merkez Haberleri Genel başkanımız Fehmi KİRAZ 2 Temmuz 2018 tarihinde Kanal B Güncel programında Emre SAKLICA Bey’in konuğu olarak gıda fiyatlarındaki artışa değindi. 2015 yılından beri gıda fiyatlarında, döviz kurlarında, faiz oranlarında ve enflasyonda artış olduğunu belirten Kiraz, dünyada gıda fiyatları düşerken ülkemizde arttığını söyledi. Fiyat artışlarının ilk nedeni olarak döviz kurunun artışı olduğunu, tarımsal ürünlerde dışarıdan aldığımız ürünlerin girdi maliyetinde artışa neden olduğunu belirtti. Gübrenin hammaddesinin %70’ini, mazotu, petrolü, kimyasal ilaçları dışarıdan aldığımızı, elektriği dışarıdan aldığımız doğalgazdan elde ettiğimizi ve tohumculukta %50 dışa bağımlı olduğumuza değindi. Döviz kurunun girdi maliyetlerini arttıracağını, girdi maliyeti artınca da ürün fiyatlarının bir miktar artacağı, fakat günümüzdeki gibi anormal bir artış olmayacağını söyledi.
Bekir Pakdemirli, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin ilk Tarım ve Orman Bakanı
Genel Merkez Haberleri Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin ilk kabinesi açıklandı. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile Orman ve Su İşleri Bakanlığı birleştirilerek Tarım ve Orman Bakanlığı kuruldu ve eski Başbakan yardımcılarından Ekrem Pakdemirli’nin oğlu Bekir Pakdemirli yeni Tarım ve Orman Bakanı olarak atandı. Sayın Bakan'ı tebrik eder, camiamıza ve Türk tarımına hayırlara vesile olmasını dileriz.
Hocamız Prof. Dr. Orhan DÜZGÜNEŞ ve ahirete irtihal eden meslektaşlarımız dualarla yad ediyoruz
Genel Merkez Haberleri Mesleğimizin duayenlerinden, Birliğimizin ve Vakfımızın uzun süre Genel Başkanlık görevini de yürütmüş olan Hocamız, büyüğümüz Prof. Dr. Orhan DÜZGÜNEŞ'in bugün vefatının yıl dönümü. Başta Hocamız olmak üzere ahirete irtihal eylemiş meslektaşlarımızı rahmetle ve minnetle yad ediyoruz. Allah rahmet eylesin. Mekanları cennet olsun.
Ziraat Mühendisliği Dergisi artık Dergipark'ta
Genel Merkez Haberleri Geçtiğimiz aylarda verdiğimiz yoğun emekler sonucunda dergimizin büyük kısmı dijital ortama aktarılarak herkesin ulaşabileceği şekilde (açık) erişime açılmıştır. Yine geçtiğimiz yıl Kasım ayında başlattığımız, TÜBİTAK ULAKBİM çatısı altında, Türkiye'de yayımlanan akademik dergiler için elektronik ortamda barındırma ve editoryal süreç yönetimi hizmeti sunan Dergipark'a dahil olma çabalarımız, geçtiğimiz günlerde sonuç vermiş, başvurumuz kabul edilmiş, en son sayı olarak yayınlanan 364. sayımız aktarılmıştır. Eski sayıların aktarım süreci devam etmektedir. DergiPark; dergilerin ulusal ve uluslararası dizinlere girebilmesi için standart bir alt yapı hizmeti sunmaktadır. Dergimizin de ulusal ve uluslar arası dizinlere dahil edilme süreci de başlatılmış olup, TR- DİZİN'deki başvurumuz inceleme aşamasındadır.
Ankara Ziraat’te Mezuniyet Coşkusu
Genel Merkez Haberleri Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi 2018 yılı mezunlarını verdi. Genel Başkanımız Fehmi KİRAZ’ın da iştirak ettiği toplantı 19/06/2018 tarihinde Ankara Üniversitesi Rektörlüğü’nde gerçekleştirildi. Büyük bir coşku içinde kutlanan mezuniyet törenine öğrenciler, aileleri, akademik personel, tarımla ilgili önemli sivil toplum örgütleri katıldı.
Birliğimize bayramlaşma
Genel Merkez Haberleri Ramazan Bayramı'nın ikinci günü üyelerimiz, meslektaşlarımız ve aileleri ile bayramlaşma Birlik binamızda gerçekleştirildi. Geçmiş bayramlar yad edildi, mesleki ve güncel konularla ilgili fikir alışverişinde bulunuldu.
Konferans: Şeker Fabrikalarının Özelleştirilmesi
Genel Merkez Haberleri Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü emekli öğretim üyelerinden Prof. Dr. Celal ER, şekerpancarı ve şeker fabrikaları ile ilgili çok detaylı bir sunum yaptı. Çok uzun yıllar şekerpancarı konusunda akademik çalışmalar yürüttüğünü, yayınlar-raporlar hazırladığını belirten Er, geçmişten günümüze kadar çok önemli bilgiler verdi. Prof. Dr. Celal Er’in konuşmasını birebir yayınlıyoruz:
Birlikte İftar
Genel Merkez Haberleri Geleneksel hale gelen iftar yemeğimiz Birlik Genel Merkezinde gerçekleştirildi. Başta Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ergin DURSUN ve dekan yardımcıları, Prof. Dr. Şahabetin ELÇİ, Prof. Dr. Kudret KEVSEROĞLU olmak üzere akademik camiadan katılımcılar, Bakanlığımızın eski müsteşarlarından Hüsnü Poyraz, Vedat Mirmahmutoğulları, mevcut Müsteşar Yardımcıları Ahmet GÜLDAL ve Hasan ÖZLÜ, Tarım Reformu ve TAGEM Genel Müdürleri, Rehberlik ve Teftiş Başkanı Mustafa CAYGIN başta olmak üzere çok sayıda Bakanlık bürokratı, sivil toplum örgütlerinden TZMB Vakfı Başkanı Özbay TAŞKIN, Türk Veteriner Hekimleri Birliği Vakfı Başkanı Ali EROĞLU, Selçuklu Vakfı Başkanı Lütfü Şehsuvaroğlu, çok sayıda davetli, üyemiz ve ziraat fakültesinde okuyan öğrencilerimizin iştirak ettiği iftar öncesinde Kur'an-ı Kerim tilaveti gerçekleştirildi.
GELENEKSEL İFTAR DAVETİ
Genel Merkez Haberleri İFTAR DAVETİ... TÜRK ZİRAAT YÜKSEK MÜHENDİSLERİ BİRLİĞİ GELENEKSEL İFTARI TARİH: 25 MAYIS 2018 CUMA GÜNÜ YER: SAKARYA CAD. NO:30 KIZILAY/ANKARA BÜTÜN ÜYELERİMİZ, MESLEKTAŞLARIMIZ, PAYDAŞLARIMIZ, DOSTLARIMIZ DAVETLİDİR. TZYM BİRLİĞİ VE VAKFI
TZYMB 59. OLAĞAN GENEL KURULU YAPILDI
Genel Merkez Haberleri Türk Ziraat Yüksek Mühendisleri Birliği 59. Olağan Genel Kurulu Gür Kent Otel’de yapıldı. Fehmi KİRAZ başkanlığındaki yeni yönetim kurulu tekrar seçildi.
GIDA TARIM VE HAYVANCILIK BAKANLIĞI GIDA VE KONTROL GENEL MÜDÜRLÜĞÜ
Genel Merkez Haberleri Bitki ve Bitkisel Ürünlere arız olan zararlı organizmaların il bazında mücadele program ve prensiplerini içeren yıllık bitki sağlığı uygulama program kitabı Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü'nce hazırlanmıştır.
13. ULUSLARARASI YEM KONGRESİ VE YEM SERGİSİ
Genel Merkez Haberleri Yem Sektörünün Buluşma Noktası TUYEM 13. Uluslararası Yem Kongresi ve Sergisi 26 - 29 Nisan 2018 tarihinde Antalya Şube Başkanımız İlyas TEKŞAM'ın nezdinde katılım sağlanmıştır.
GENEL BAŞKANIMIZ FEHMİ KİRAZ KANAL 42 EKRANLARINDA
Genel Merkez Haberleri GENEL BAŞKANIMIZ FEHMİ KİRAZ KANAL 42 TV'NİN 24 NİSAN 2018 TARİHİNDE RECEP CİNGÖZ BEYİN SUNDUĞU TARIM MASASININ KONUĞU OLARAK PROGRAMA KATILDI.
ÇANAKKALE TARIM RAPORU 2018
Genel Merkez Haberleri Birliğimiz Çanakkale Temsilcisi Doç.Dr. Cafer TÜRKMEN'in hazırladığı Çanakkale Tarım Raporunu aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.
TZYMB TÜRK MÜZİĞİ KOROSU 5. KONSERİNİ VERDİ
Genel Merkez Haberleri TÜRK ZİRAAT YÜKSEK MÜHENDİSLERİ BİRLİĞİ "TÜRK MÜZİĞİ KOROSU" 25 NİSAN 2018 TARİHİNDE MİLLİ KÜTÜPHANE KONSER SALONUNDA KONSERİNİ VERMİŞTİR. KONSERE MİLLETVEKİLLERİ, SANATÇI DOSTLARI VE VATANDAŞLAR YOĞUN İLGİ GÖSTERMİŞTİR. KISA SÜRE İÇERİSİNDE ŞEF SUAT YILDIRIM İLE BÜYÜK BAŞARI SAĞLAYAN KORO ÜYELERİMİZE TEŞEKKÜR EDİYORUZ.
TZYMB TÜRK MÜZİĞİ KOROSUNA DAVET
Genel Merkez Haberleri TÜRK ZİRAAT YÜKSEK MÜHENDİSLERİ BİRLİĞİ "TÜRK MÜZİĞİ KOROSU" NUN ŞEF SUAT YILDIRIM YÖNETİMİNDE VERECEĞİ KONSERİ ONURLANDIRMANIZI RİCA EDERİZ.
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32
TZYMB E-ÜYE
TZYMB E-ÜYE sistemine http://www.tzymb.org.tr/uye adresinden ulaşabilirsiniz.
İNTERNET - BASINDA TARIM