BAYRAMLAŞMA
Genel Merkez Haberleri Yıllardır aksatmadan sürdürdüğümüz bayramlaşma törenini, sokağa çıkma yasağı ile evlerimizde olmamıza rağmen, teknolojik imkanları kullanarak online ortamda video konferans şeklinde gerçekleştirdik. Katılım sağlayan, zaman ayıran üyelerimize ayrı ayrı teşekkür ederiz.
BİRLİKTE BAYRAMLAŞMA
Genel Merkez Haberleri

Saygıdeğer Üyelerimiz,


Ramazan Bayramınızı kutlar, birlik ve dirliğimize vesile olmasını Cenab-ı Allah'tan niyaz ederiz.

Malumunuz, bayramı sokağa çıkma yasağı ile evde geçirmek durumundayız. 

Bugüne kadar aksatmadan sürdüregeldiğimiz Birlikte Bayramlaşma törenini bu yıl video konferans ile tüm üyelerimizin de katılabileceği şekilde gerçekleştirmeyi düşünüyoruz.

Bayramlaşma bayramın 2. günü olan 25 Mayıs 2020 Pazartesi saat 14.00'te başlayacak, ZOOM programı üzerinden gerçekleştirilecektir.

Erişim bilgileri güncel olarak Birliğimiz web sitesi www.tzymb.org.tr adresinden paylaşılacaktır. Programda veya bağlantıda problem olması durumunda bağlantı bilgileri güncellenecektir. 

Programda zaman ve kişi sınırlamasından dolayı tüm üyelerimizin aynı anda bulunamayacak olmasına karşın, anlayışınıza istinaden zaman zaman sohbetlerin çok uzun tutulmayıp gir-çık veya kapa-aç uygulaması talep edilebilecektir.

Bir yandan kısıtlama gibi görsek de, öbür yandan farklı illerdeki üyelerimizle aynı ortamda bayramlaşma fırsatı elde etmiş olacağız. Şubelerde ve illerdeki tüm üyelerimizi de bekliyoruz.

Saygılarımızla..
GENEL BAŞKANIMIZ FEHMİ KİRAZ KANAL B EKRANLARINDA
Genel Merkez Haberleri Genel Başkanımız Fehmi KİRAZ 15.05.2020 Tarihinde Kanal B GÜNCEL Programının canlı yayın konuğu oldu. Haberin videosunu aşağıdaki linkten izleyebilirsiniz.
Gençlere tarım sektörüne gelme çağrısı
Genel Merkez Haberleri Türk Ziraat Yüksek Mühendisleri Birliği Genel Başkanı Fehmi Kiraz, Dünya Çiftçiler Günü dolayısıyla AA muhabirine değerlendirmede bulundu.
Kovid-19 sürecinin tarımın ne kadar önemli olduğunu herkese gösterdiğini aktaran Kiraz, "Geleceğin mesleği çiftçilik. Tarımla uğraşanlar, bu işi yapanlar sahip olanlar ve ilgili taraflar biliyordu ama bütün dünya ve ülkemiz de bu işin ehemmiyetini, önemini algıladı. Kovid-19 tarımın vazgeçilmez olduğunu gösterdi. Şu anda çiftçiler yeterince kar edemiyor olabilir. Önümüzdeki dönemde tarımsal ürünler ve gıdalar çok önemli hale gelecek, bundan dolayı çiftçiler güzel karlar elde edecek ve bu meslek cazip hale gelecek." diye konuştu.
Kiraz, Kovid-19'la önemi anlaşılan tarımın daha fazla desteklenmesi gerektiğine dikkati çekerek, "Üretici ek paketlerle desteklenmeli. Türk çiftçisi, dünya çiftçisiyle rekabet edecek duruma getirilmeli. İşletmeler büyütülmeli, altyapı ve sulama yatırımları, kooperatifleşme, birlikleşme gibi sorunları çözülmeli, mazot, gübre ve elektrik gibi maliyetleri düşürülmeli." ifadesini kullandı.
Covid-19 Sürecinde Türkiye'de Tarım Sektörü
Genel Merkez Haberleri Genel Başkanımız Fehmi KİRAZ ve Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarım Ekonomisi Bölüm Başkanı Prof.Dr.Erdoğan GÜNEŞ ile "Covid-19 Sürecinde Türkiye'de Tarım Sektörü"
Covid-19 Sürecinde Türkiye'de Tarım Sektörü
Genel Merkez Haberleri Genel Başkanımız Fehmi KİRAZ; Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarım Ekonomisi Bölüm Başkanı Prof.Dr.Erdoğan GÜNEŞ ile 7 Mayıs 2020 Perşembe Saat:13.00 da "Covid-19 Sürecinde Türkiye'de Tarım Sektörü"nü E-Panel şeklinde masaya yatıracaklardır.
Günün paylaşımı Oğuz Bahçe'den
Genel Merkez Haberleri
TZYMB Yine Tarım gündemini belirliyor... Bunu hep yapıyor...
Genel Merkez Haberleri Türk Ziraat Yüksek Mühendisleri Birliği Genel Başkanı Fehmi Kiraz, Dijital Tarım Pazarı (DİTAP) üzerinden gerçekleştirilecek sözleşmeli üretim modeline ilişkin, "Sözleşme metni, cayma konusu ve diğer noktalarda çok sağlam düzenlenmeli. 10 kuruş daha fazla kazanma imkanı bulan taraf bu işten cayabilir" dedi. Kiraz, Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından hayata geçirilen ve sözleşmeli üretim modeliyle sektörün tüm paydaşlarını tek bir platformda buluşturan DİTAP'a ilişkin değerlendirmede bulundu. Sözleşmeli üretimi sonuna kadar desteklediklerini belirten Kiraz, bu modelin, fiyat regülasyonu, tarım ürünlerinin değerlendirilmesi, çiftçinin girdi ve avans temini noktasında önemli olduğunu söyledi.
23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMI KUTLU OLSUN
Genel Merkez Haberleri Milli İradenin 100 yılında 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını kutluyor, geleceğimizi emanet ettiğimiz çocuklarımıza sağlıklı mutlu bir gelecek diliyoruz.
Buğday verimi için çiftçiye gübreleme ve süne uyarısı
Genel Merkez Haberleri Türk Ziraat Yüksek Mühendisleri Birliği Genel Başkanı Fehmi Kiraz, buğdayda üst gübreleme ve süneyle mücadelenin önemine işaret ederek, bu iki önlemin buğday verimine önemli katkı sağlayacağını belirtti.
Ziraat mühendisleri de sokağa çıkma yasağı istisnaları arasına dahil edilmelidir.
Genel Merkez Haberleri Sokağa çıkma yasağında Çiftçilerimiz ve Veteriner Hekimler serbest işlerini yapabilecekken Ziraat Mühendisleri de yapabilmelidir. Tarımsal üretimin devamı için bu elzemdir. Tohum, gübre, ilaç dağıtımı, ekim-dikim danışmanlığı Ziraat Mühendisinin işidir.
GIDA VE KONTROL GENEL MÜDÜRLÜĞÜNE
Genel Merkez Haberleri
GENEL BAŞKANIMIZ FEHMİ KİRAZ KANAL B EKRANLARINDA
Genel Merkez Haberleri
KİRAZ: ÇİFTÇİLER TARLAYA GİTMEK İÇİN ESNEKLİK İSTİYOR.
Genel Merkez Haberleri

Anadolu Ajansımızın kuruluşunun 100 üncü yıldönümünü kutlayarak, haberi yapan usta haberci Anadolu Ajansından Deniz ÇİÇEK Hanım'a ve Deniz Hanım'ın yaptığı haberi bugün devamlı yayınlayan CNNTÜRK'e çok teşekkür ediyoruz.
Çiftçilerimizin arazilerine gidiş gelişleri engellenmemelidir.
Genel Merkez Haberleri Şehir Giriş/Çıkış Tedbirleri ve Yaş Sınırlaması'nı içeren 03.04.2020 tarihli tedbirler kapsamında, tarımla iştigal eden çiftçilerimizin karar kapsamındaki büyükşehirlerden çıkarılmadıkları, tarlalarına, bahçelerine gidemedikleri haberleri gelmektedir. Mezkur kararda il sınırları bahsedilirken, İl Umumi Hıfzıssıhha Kurullarından kesin bir karar alınmamış olmasından da kaynaklı olarak şehir giriş çıkışları da engellenmektedir. Tarımsal üretim sezonunun ekim, dikim, bakım, budama, gübreleme, ilaçlama, hasat gibi mutlaka yapılması gereken en önemli iş ve işlemleri bu dönemde gerçekleştirilmektedir. Bu tarz bir engellemenin tarımsal üretimi olumsuz etkileyeceğini günlerdir uyarıyoruz. İl Umumi Hıfzıssıhha Kurullarında konunun detaylıca ve İl Tarım ve Orman Müdürlükleri/tarımla ilgili STK'ların da görüşü alınarak değerlendirilmesi, Çiftçi Kayıt Sistemi ile ilişkilendirilen arazilere gidiş gelişlerinde Çiftçi Kayıt Sistemi Belgesinin gösteren çiftçilerimizin engellenmemesi hususunda İçişleri Bakanlığı ve İl Umumi Hıfzıssıhha Kurullarına çağrıda bulunuyoruz.
Rahmet ve Özlemle Anıyoruz.
Genel Merkez Haberleri Türk milliyetçilerine, ülkücülere hedefler koyan, Türk milletinin Turan hedefleriyle bir arada olmasını, güç birliği içerisinde tekrardan ilay'ı kelimetullah ve nizam-ı Alem ülküsünü koyan Türk'ün adaletinin dünyada olmasını savunan 4 Nisan 1997 yılında aramızdan ayrılan Türk Dünyasının Başbuğu merhum Alparslan TÜRKEŞ'i saygı, özlem, rahmet ve minnetle yad ediyoruz.
699 kadro için ilk defa atanacaklar tercih yapabilecek.
İş ve Eleman İlanları Tarım Bakanlığı tarafından yapılacak olan alımlarla ilgili çabalarımız sonuç verdi. Bugün bir TV kanalında konuşan Tarım ve Orman Bakanı Bekir PAKDEMİRLİ, 699 ziraat mühendisi kadrosu için sıfırdan alım yapılacağını, daha önceden başka kurumlara/başka kadrolara atanan, kamuda çalışanların(KİT v.d.) tercih yapamayacaklarını belirtti. Meslektaşlarımıza hayırlı olsun. Başta Sn. Bakan ve ÖSYM yetkilileri olmak üzere, emeği geçenlere teşekkürlerimizi sunarız. Bakanlığımız ve camiamız için bu kadro yeterli değildir. COVID-19 salgını üretmenin, beslenmenin, tarımın, ziraat mühendisinin ne denli önemli olduğunu ortaya koymaktadır. Daha önceden başka kuruma yerleşmiş olanlar da dahil, atama bekleyen, atanamayan meslektaşlarımızın da mağduriyetlerinin giderilmesi ve bir sonraki atama için şimdiden çalışmalara başlanılmasının destekçisi ve takipçisi olacağız.
ÖNEMLİ UYARI
Genel Merkez Haberleri Bizlere gelen haberlere göre şehirlerden köylerdeki evlerine, yakınlarının evlerine CORONADAN dolayı göç dalgasının başladığı yönünde.
Salgının köylere taşınarak karantina altına alınmasına ve tarımsal üretimin sekteye uğramasına sebep olabilir.
Yetkilileri uyarıyoruz.
Seyahat kuralları acilen gözden geçirilmelidir. Şehirlerarası yolculuklardaki kısıtlamalar ile birlikte, il içerisinde kentten kırsala hareketlilik de kontrol altına alınmalıdır.
Lütfen EVDE KAL TÜRKİYE, OLDUĞUN YERDE KAL.
TZYMB
“BİZ BİZE YETERİZ TÜRKİYEM!” KAMPANYASINA DESTEK OLUYORUZ
Genel Merkez Haberleri Yaşanan şu süreçte dışarı çıkamayan ihtiyaç sahiplerinin ve işleri aksayan vatandaşlarımızın mağduriyetlerini bir parça gidermek adına Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından başlatılan “Biz bize yeteriz Türkiyem!” başlıklı yardım kampanyasını Türk Ziraat Yüksek Mühendisleri Birliği olarak destekliyoruz. Üyelerimizden gerekli hassasiyeti göstermeleri ve kampanyaya destek olmaları çağrısında bulunuyoruz.
Tarım ve Orman Bakanlığı COVID-19 Komisyonu kurdu. Aralarında ziraat mühendisi yok..
Genel Merkez Haberleri Basında yer alan haberlere göre; Bakanlığın oluşturduğu bilim kurulu, dokuz üyeden oluşuyor. Tarım ve Orman Bakanlığı COVID-19 Komisyonunun görev alan üyeler ve ünvanları şöyle: Harun Seçkin - Gıda ve Kontrol Genel Müdür Vekili, Doç. Dr. Veli Gülyaz - Gıda ve Kontrol Genel Müdür Yardımcısı, Prof. DR. Mustafa Hasöksüz - İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Veteriner Fakültesi Öğretim Üyesi, Porf. Dr. Atilla Şimşek - Selçuk Üniversitesi Veteriner Fakültesi Öğretim Üyesi, Porf. Dr. Feray Alkan - Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi Öğretim Üyesi, Prof. Dr. Kadriye Kart Yaşar - Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Öğretim Üyesi, Doç. Dr. Yeşim Soyer - ODTÜ Gıda Mühendisliği Öğretim Üyesi, Prof. Dr. Muammer Göncüoğlu - Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi (Gıda) Öğretim Üyesi, Prof. Dr. Deniz Ayaz - Kırıkkale Üniversitesi Veteriner Fakültesi (Gıda) Öğretim Üyesi. Bu zor günlerde meslek şövenizmi ile yaklaşılmadığını umut ediyor, tarımsal üretimin ve gıdanın stratejik önem arzettigi bir süreçte oluşturulan kurula üretimle ilgili genel müdürlerin ve ziraat mühendislerinin dahil edilmemiş olmasını, COVID-19 ile mücadelede ziraat mühendislerinin devre dışı bırakılmasını esefle kınıyoruz.
BİRLİĞİMİZ YÖNETİMİNDEN DR. MEHMET HASDEMİR'E ZİYARET
Genel Merkez Haberleri Birliğimiz Yönetim Kurulu Üyeleri, geçtiğimiz günlerde Tarım ve Orman Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü'ne atanan üyemiz Dr. Mehmet HASDEMİR'i makamında ziyaret etti, hayırlı olsun dileklerinde bulundu.
GENEL BAŞKANIMIZ FEHMİ KİRAZ KANAL B EKRANLARINDA
Genel Merkez Haberleri Genel Başkanımız Fehmi KİRAZ 19 Mart 2020 tarihinde Kanal B GÜNCEL Programında Gizem KÜÇÜKTEPE'nin canlı yayın konuğu oldu. Haberin videosunu aşağıdaki linkten izleyebilirsiniz.
DUYURU:
Genel Merkez Haberleri DUYURU: TZYMB lokalimiz Corona Virüs nedeniyle 17.03.2020 tarihinden itibaren bir süre kapalı kalacaktır… İdari büromuz açık ama iş-işleyiş ve acil durumlar dışında hizmet vermeyecektir.
TÜRK MİLLETİMİZİN BAŞI SAĞOLSUN
Genel Merkez Haberleri Suriye Rejim Güçlerinin menfur saldırısı ile İdlip Kentinde şehit düşen Mehmetçiklerimize Allah'tan Rahmet, yaralı Mehmetçiklerimize acil şifalar dileriz. Türk Milletimizin başı sağolsun.
MÜBAREK REGAİP KANDİLİNİZ KUTLU OLSUN
Genel Merkez Haberleri DEĞERLİ ÜYELERİMİZ, REGAİP KANDİLİNİZİ KUTLAR, SİZLERE AİLENİZE VE TÜM İSLAM AİLESİNE HAYIRLARA VESİLE OLMASINI TEMENNİ EDERİZ.
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33
TZYMB E-ÜYE
TZYMB E-ÜYE sistemine http://www.tzymb.org.tr/uye adresinden ulaşabilirsiniz.
İNTERNET - BASINDA TARIM